26

Re: Připojení proudového trafa (převodník)

Sorry, ale vůbec Vám nerozumím. Jak v jedné periodě? Jak si mám zjistit max. hodnotu? Jak zjistím 90% max. hodnoty? Já nehodlám dělat tři fáze najednou, já jsem jen přečetl co je na A/D vstupech. Jak mám změřit napětí na 50% maxima? Jak mám změřit proud v okamžiku klesání z maxima?

Zkusme, zatím, jen ten první krok, zjistit maximum. Předpokládám něco takového:
........
label smycka:
if (sys[434] > _max) {
  _max = sys[434];
}
goto smycka;
........
Předpokládám, že zpracování této smyčky bude trvat 3ms. Při 50Hz bude jedna perioda (sinusovka) trvat 20ms. Tzn. že jsem schopen z této sinusovky sejmout pouze 6 hodnot, v jedné půlperiodě tedy 3 hodnoty. Jakou mám šanci, že se aspoň jedním bodem trefím právě do vrcholu sinusovky? Téměř nulovou. I když změřím 100 sinusovek, tak furt nemám jistotu, že se trefím do maxima. Fakt nechápu, jak to myslíte. Zkuste sem, prosím, hodit kus PLC, ať to pochopím.

Díky.

27 Naposledy upravil: Clouseau (2013-02-28 07:59:16)

Re: Připojení proudového trafa (převodník)

No jo, máte pravdu...  Na střídavý měření je to opravdu moc pomalý.... i když by se to rozložilo na delší dobu tak by to byla fuška...

28

Re: Připojení proudového trafa (převodník)

Jinak vysvetleni, tohle je podle me mereni vsech tri fazi najednou:

pfemir napsal:

label smycka:
if (sys[434] > 1016) {
  _proud_L1 = sys[431];
  _proud_L2 = sys[432];
  _proud_L3 = sys[433];
}
else {goto smycka};

takhle by vypadalo mereni jen jedne faze:
label smycka:
if (sys[434] > 1016) {
  _proud_L1 = sys[431];
}
else {goto smycka};

je to skoro 2x rychlejsi... mozna by stalo za to pred merenim vypnout rychlostni omezeni SDS... a pak ho zase zapnout... netuším o kolik se to zrychlí?

No a ještě mne napadá v merici smycce si to nejdriv navzorkovat a pak teprve vyhodnocovat... Podobne fungovaly i digitalni osciloskopy... Predpokladaly ze se rekneme behem deseti period signal nezmeni a na nejvyssich frekvencich ktery zvladaly fungovaly tak ze navzorkovaly svoji maximalni rychlosti vzorkovani rekneme 10 period a pak si z toho poskladaly jen periodu jednu...  V nasem pripade by to bylo tak ze by se ve smycce pri vypnutem rychlostnim omezeni ukladaly do pole ram vzdy dve hodnoty za sebou - napeti a proud ctene hned po sobe...  dokud by se pole ram nezaplnilo... a vyhodnocovalo by se to az pote, v tom poli ram...

Ale jak jsem psal ve svem uplne prvnim prispevku , puvodne jsem predpokladal podporu pro takove mereni primo do SDS firmware.... tam to je rychlejsi a stihalo by se to

29

Re: Připojení proudového trafa (převodník)

Jsem rád, že jsme se dobrali stejného závěru. Bohužel to znamená, že stále nemám řešení.
Co se týká osciloskopu, tak tam to navzorkovat jde, protože ten má přesnou časovou základnu (krystal), takže můžete ty vzorky cíleně sbírat a pak poskládat. Tady žádnou časovou nemáte, tzn. vzorky sbíráte úplně náhodně a z toho nic neposkládáte.
Posledně jste říkal, že Vy to chcete dělat přes S0 výstupy 4Q elektroměru. Nevím jak máte starý elektroměr, ale od roku 2012 se montují elektroměry, které měří každou fázy zvlášť, takže S0 použít nejde.

30

Re: Připojení proudového trafa (převodník)

Jenže na tohle časovou základnu nepotřebuju... Osciloskop zobrazuje napětí v závislosti na čase...  a to nás nezajímá, nás zajímá AD1 kontra AD2. A ty když budou sbírány následující instrukcí tak posuv mezi nima je přesně danej... :-)

Že mi elektroměr měří každou fázi zvlášť mi nevadí, já mám jednofázovou elektrárnu.....

31

Re: Připojení proudového trafa (převodník)

Jen pozor, AD převod v SDS neprobíhá v okamžiku kdy se program ptá na hodnotu sys[],
ale v pravidelných okamžicích řízených vnitřním časovačem, nezávislým na zbytku zařízení.
A-D převod se provádí jednou za 250 msec, ale zase je díky HW architektuře a konfiguraci SoC zaručeno,
že se provede převod všech čtyř kanálů ihned za sebou (tj. s téměř nulovým zpožděním několika mikro-sekund).

Takže pro účely popsané v předchozích příspěvcích to zřejmě nebude vhodné... chce to vyzkoušet.
Osobně bych to řešil buď elektroměrem (a číst z něho přes RS485, nebo i ty S0 impulsy by mohly fungovat),
nebo specifickým analogovým obvodem (proudové trafa, odečítací síť s OZ, a jediné výsledné napětí ukáže směr a hodnotu proudu, což už se pak dá měřit pomocí SDS velmi snadno)...

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

32

Re: Připojení proudového trafa (převodník)

Dostal jsem zrovna dneska (geniální :-) nápad číst si informace z elektroměru přes infrahlavici která se dá sehnat za nějakých 900kč. Pak jsem zjistil že můj elektroměr má tohle zaplombovaný a zavřený :-(

33 Naposledy upravil: X-Chaos (2013-03-01 02:38:15)

Re: Připojení proudového trafa (převodník)

Možná jsem nepochopil váš problém dostatečně vědecky, ale není to o tom, kam vyvedu výkon z FVE ??
Když to bude těsně za elektroměr (respektive mezi elměr a hl. rozvaděč), tak není co řešit a bude stačit i std. firmware SDS.
Nebo se pletu ? http://www.4u.cz/mereni.jpg a když výstupy měřících traf dám do komparátoru a jeho výstup do sds, tak si vystačím s jedním sds na všechny tři fáze i když s jedním PWM toho pak moc neuřídím.

34

Re: Připojení proudového trafa (převodník)

adamn napsal:

Jen pozor, AD převod v SDS neprobíhá v okamžiku kdy se program ptá na hodnotu sys[],
ale v pravidelných okamžicích řízených vnitřním časovačem, nezávislým na zbytku zařízení.
A-D převod se provádí jednou za 250 msec, ale zase je díky HW architektuře a konfiguraci SoC zaručeno,
že se provede převod všech čtyř kanálů ihned za sebou (tj. s téměř nulovým zpožděním několika mikro-sekund).

Takže pro účely popsané v předchozích příspěvcích to zřejmě nebude vhodné... chce to vyzkoušet.
Osobně bych to řešil buď elektroměrem (a číst z něho přes RS485, nebo i ty S0 impulsy by mohly fungovat),
nebo specifickým analogovým obvodem (proudové trafa, odečítací síť s OZ, a jediné výsledné napětí ukáže směr a hodnotu proudu, což už se pak dá měřit pomocí SDS velmi snadno)...

Pozitivní je že měření všech vstupů probíhá v jednom okamžiku, ale 250ms je pro vyhodnocení střídavého proudu bez šance... Tím pádem v podstatě není co řešit...   Elektroměr pro řešení použiju.... Ale pro 3f střídače to je bez šance.. Jak jsem psal přemejšlel jsem i o snímací hlavě pro odečty kde patrně jsou stejná data jako na RS485, ale mám jí zaplombovanou... A RS485 nevím jestli by čez dokázal na to někoho pustit když i tu hlavici si plombuje....

35

Re: Připojení proudového trafa (převodník)

To X-Chaos:
Ano, tohle jsem tu už psal (2013-02-27 12:08:17). Jen se mi nechce do takového bastlení, proto jsem se snažil příjít na nějaké jiné řešení. To ale nemám, takže se budu muset vrátit k tomuto. Ještě bych potřeboval i hodnotu toho proudu, takže další OZ. Obyčejný usměrňovač asi stačit nebude.

36

Re: Připojení proudového trafa (převodník)

pfemir napsal:

To X-Chaos:
Ano, tohle jsem tu už psal (2013-02-27 12:08:17). Jen se mi nechce do takového bastlení, proto jsem se snažil příjít na nějaké jiné řešení. To ale nemám, takže se budu muset vrátit k tomuto. Ještě bych potřeboval i hodnotu toho proudu, takže další OZ. Obyčejný usměrňovač asi stačit nebude.

OK pardon, nepozorně jsem četl. Nechal jsem si poslat z Číny otevírací proudová trafa. Objednal jsem jich asi 50 přebytky, budou k mání za cca 300,- peněz. Je to hotové, má to interní rezistor, takže výstupem je lineární napětí 0 - xx V. Na konci kabelu to má 3,5 JACK. Hlavně nemusí se kuchat do obvodu a max proud trafem je do 30A. Posílám obrázek.
http://www.4u.cz/WP_000058.jpg
http://www.4u.cz/WP_000059.jpg

37

Re: Připojení proudového trafa (převodník)

Jestli jsem to dobře pochopil, tak jde čistě jenom o trafo s odporem. Takže k tomu zase potřebuji dobastlit nějaký usměrňovač. V Číně, resp. Honkongu také občas nakupuji, ale nevím jestli zrovna toto má cenu tam kupovat. Já mám vyhlídnuté toto:
http://shop.pmec.cz/index.php?page=deta … mp;group=5
http://shop.pmec.cz/index.php?page=deta … mp;group=5
Co by ovšem stálo za úvahu, jsou SSR relé. Ty jsou tam opravdu za hubičku. Bohužel, všechny jsou na řídící napětí 3-32V, takže s modulem PWM 10 to nepojede.

38 Naposledy upravil: X-Chaos (2013-03-02 00:25:21)

Re: Připojení proudového trafa (převodník)

pfemir napsal:

Jestli jsem to dobře pochopil, tak jde čistě jenom o trafo s odporem. Takže k tomu zase potřebuji dobastlit nějaký usměrňovač. V Číně, resp. Honkongu také občas nakupuji, ale nevím jestli zrovna toto má cenu tam kupovat. Já mám vyhlídnuté toto:
http://shop.pmec.cz/index.php?page=deta … mp;group=5
http://shop.pmec.cz/index.php?page=deta … mp;group=5
Co by ovšem stálo za úvahu, jsou SSR relé. Ty jsou tam opravdu za hubičku. Bohužel, všechny jsou na řídící napětí 3-32V, takže s modulem PWM 10 to nepojede.

Nerad bych teď vypadal jako prudič (možná jsem prostě jenom málo vzdělaný a dělám to pak doma zbytečně složitě). Nedovedu si nějak představit to řízení SSR  PWMkem (0-10).Přímo PWM to ano (0-10 ne) SSR je vlastně optotriak když na něj přivedu napětí, tak sepne (většinou v okamžiku průchodu nulou) a když řídící napětí odpojím, tak při nejbližším průchodu nulou už nesepne. To řídící napětí 3-32V znamená zhruba toto - vnitřní ledka se spolehlivě rozsvítí aby sepla optotriak při 3V a splehlivě se odpálí když na ní přivedu víc jak 32V. PWMkem jde řídit třeba FRQ měnič. Já to mám udělané tak, že přebytky dávám do akumulátoru a ty když jsou plné, tak krmím těleso v bojleru SS proudem, který dokážu levně řídit právě tím PWM a IGBT tranzistorem. Udělal jsem za tím účelem na bojleru novou přírubu a v ní mám klasické těleso + to na SS proud.
Jinak ta proudová trafa jsou pěkná, ale musí se odpojit drát a ten provléknout a to celé mít na nějakém tišťáku atd...
To clamp provedení na drát navlíkne i úplej blb jako já :-).

39

Re: Připojení proudového trafa (převodník)

X-Chaos napsal:

To řídící napětí 3-32V znamená zhruba toto - vnitřní ledka se spolehlivě rozsvítí aby sepla optotriak při 3V a splehlivě se odpálí když na ní přivedu víc jak 32V.

Ne, to se pletete. Jedná se o spojité řízení, ne skokové. Pro představu: http://www.merenienergie.cz/sds-pwm10
http://www.elproz.cz/Ssr.htm

X-Chaos napsal:

Jinak ta proudová trafa jsou pěkná, ale musí se odpojit drát a ten provléknout a to celé mít na nějakém tišťáku atd...
To clamp provedení na drát navlíkne i úplej blb jako já :-).

Uplnej blb to sice navlíkne, ale to mi moc nepomůže, když z toho leze střídavé napětí (vstup AC proud, výstup AC napětí). Stejně k tomu musíte dobastlit usměrňovač, popř. zesilovač, tzn. plošňák, ...

40

Re: Připojení proudového trafa (převodník)

Skoro bych se hádal, zamotal jste do sebe tři různé věci.

1) PWM (Pulse Width Modulation) pulzně šířková modulace - mám nějaké napětí třeba 3,3V toto napětí umím zapnout a vypnout softwarem určím jak dluho bude trvat stav zapnuto a jak dlouho stav vypnuto. Měním šířku jednotlivých pulzů a jejich střídu. Protože s tímto signálem neumí úplně každý pracovat, tak kdosi navrhl převodník PWM na signál 0-10V to je ten Váš odkaz http://www.merenienergie.cz/sds-pwm10

2)  Odkaz http://www.elproz.cz/Ssr.htm který jste poslal právě píše o tom co jsem Vám psal. A sice jak je řízeno SSR relé, taky se zmiňuje o prporcionálním relé, ale žádné z nich nejde řídit PWM. To proporcionální můžete řídit výstupem PWM/A (0-10) z převodníku na který odkazujete. V článku se píše "Pro plynulou regulaci výkonu lze použít proporcionílní regulátor, kde pomocí stejnosměrného napětí 0-10 V" takže tam s převodníkem uspějete ale nikoli s PWM signálem (a taky tam nikde není těch Vašich 3-32V) to se opravdu týká jenom spínacích SSR a skutečně to znamená to co jsem psal.

3) Tišťak s usměrňovačem - ANO ale může to být třeba SHIELD na SDS - to jsem měl na mysli

41 Naposledy upravil: X-Chaos (2013-03-02 01:01:17)

Re: Připojení proudového trafa (převodník)

http://www.elproz.cz/Eri/012PAC244010.htm odkaz na proporcionální regulátory 0-10V z Vašeho odkazu

P.S. I když jak si to teď tak čtu, možná to myslíme oba dobře :-) akorát nemáme stejnou terminologii a pro Vás z toho kane +, že našlo proporcinální spínání 0-10V

X.

42

Re: Připojení proudového trafa (převodník)

Se mě zdá, že ty příspěvky čtete jen jedním okem.
Já jsem nikde nepsal, že chci řídit SSR relé pulzně šířkovou modulací. Já jsem psal, že ho chci řídit modulem PWM 10, což je převodník z pulzně šířkové modulace na analogové napětí 0-10V (protože SDS nemá analogový výstup).
Ale bohužel, všechny Čínské SSR relé mají řídící napětí 3-32V, takže to s tím modulem PWM 10 řídit nepůjde. Samozřejmě existují i SSR 0-10V, ale ty jsou od 1500kč výš. A určitě není pravda, že SSR relé 3-32V znamená, že se při přivedení napětí pouze sepne, jak jste to tvrdil, viz. "...řídící napětí 3-32V znamená zhruba toto - vnitřní ledka se spolehlivě rozsvítí aby sepla optotriak při 3V a splehlivě se odpálí když na ní přivedu víc jak 32V..."
Vy jste někde viděl SHIELD s usměrňovačem? Já ne, takže to musíte zbastlit sám a pro to je vhodnější měřící trafo přímo do plošňáku než extra, navíc je za pětinovou cenu a je k němu i datasheet s parametrama. Nevím jestli k tomu čínskému jsou známé parametry?

43

Re: Připojení proudového trafa (převodník)

Takže dovolím si to ujasnit

SSR existuje několik typů. Základní je ten kterej má na vstupu ledku s konstantním řízením jejího proudu a takové SSR potom má povoleno vstupní napětí v rozsahu 3-30V +- něco... podle výrobce... Jakmile tam přivedete napětí v tomhle rozsahu tak sepne, když napětí zmizí rozepne. Menší napětí nestačí k sepnutí, vyšší napětí nemusí vydržet obvod stabilizace proudu ledkou a samotná ledka...  Tyhle SSR můžou ale nemusí mít řízení spínání v nule. Je to dobrý protože to pak míň ruší rádio a podobně...
Tenhle typ používá například Wattrouter nebo Greenbono.. 

Druhej typ SSR je typ kterej má analogové řízení, poznáme ho právě tak že má uvedeno že je ovládané napětím 0-10V a nebo 0-20mA což jsou průmyslové standarty a spousta regulátorů má takové výstupy.. Dále na takovém SSR bývá uvedeno že je úhlem fáze řízené....

viz tady:

http://www.celduc-relais.com/uk/tabloga … ettre1=g38

No a tyhle jsou o dost dražší, a fungujou uplně jinak a to sice podle přivedeného napětí se "ukousne" část půlperiody. čím větší napětí, tím menší část to "ukousne" . No a jelikož kus půlperiody chybí tak výslednej dodanej výkon je menší a přímo závislej na přivedené hodnotě stejnosměrného napětí...

44

Re: Připojení proudového trafa (převodník)

Ano, je to opravdu tak. To já jsem si to špatně přečetl a měl jsem za to, že všechny SSR relé jsou řízeny analogově. Tímto se tady X-Chaosovi OMLOUVÁM.
To ovšem znamená další komplikaci. Asi se nevyhnu použití poměrně drahého řešení modulu PWM 10 a SSR 0-10V. To už mě snad levněji vyjde pořídit celé GreenBonO.

45

Re: Připojení proudového trafa (převodník)

No, došel jsem ke stejnýmu závěru..... :-)
Navíc myslím že způsob jakým řídí Greenbono množství energie (neosekává půlperiody ale vždycky nějakou celou vynechá) je z hlediska rušení lepší než fázově osekávat půlperiody....

46

Re: Připojení proudového trafa (převodník)

To je škoda, protože mi tu jedno SDS-micro light2 leží v šuplíku. A GreenBonO zase neumí číst S0 z elektroměru. To snad budu muset použít obojí ?!?! Jenže to mi asi nevleze do rozvaděče. Kurňa to je prekérka.

47

Re: Připojení proudového trafa (převodník)

Zajimavá diskuze se zde rozběhla.

Co by ste řekli tomu, že bych nachystal open source hardware (který by se dal koupit z eshopu onlinetechnology.cz),
právě za tímto účelem, v podstatě SHIELD na SDS (buď si ten HW koupíte nebo sami vyrobíte).
Tento HW by uměl připojit proudové trafa (atd. to by sme se dohodli) a měl by malý procesor (ATmega), a prováděl by tuto činnost.
Přes SDS by se pak četly S0 a komunikovalo by to na web.

Podmínkou je, že by někdo musel
a) napsat program pro SDS-C aby to fungovalo (SDSC.exe)
b) napsat program do toho ATmega procesoru (AVRstudio - WinAVR gcc)
c) celé to otestovat na reálné instalaci

Celé to dáme jako open source, tj. veřejně bude schéma, výkresy i SDS-C a ATmega program.

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

48 Naposledy upravil: X-Chaos (2013-03-03 01:43:09)

Re: Připojení proudového trafa (převodník)

pfemir napsal:

Ano, je to opravdu tak. To já jsem si to špatně přečetl a měl jsem za to, že všechny SSR relé jsou řízeny analogově. Tímto se tady X-Chaosovi OMLOUVÁM.
To ovšem znamená další komplikaci. Asi se nevyhnu použití poměrně drahého řešení modulu PWM 10 a SSR 0-10V. To už mě snad levněji vyjde pořídit celé GreenBonO.

OK, díky, jsem rád, že jsme si nakonec porozumněli.

A ještě jeden námět si dovolím. Koukněte se na
http://www.allegromicro.com/en/Products … /index.asp
http://www.allegromicro.com/en/Products … /index.asp

Sice se vkládá do obvodu přerušením vodiče :-), ale ADAMN by to mohlo potěšit, je tam i hallův senzor.