1

Téma: [komentář] funkcnost eportal.merenienergie.cz

Ahoj,

mam dotaz k funkcnosti portalu kde posilam data za sveho SDS.

V posledni dobe je dost casto nedostupny  a v datech jsou docela velke mezery.Nedavno to neslo cely den.
Dotazem na p.Prejdu jsem se dozvedel ze je problem neznamy,ale pracujeme na tom.......... (je to obchodnik, technickou odpoved jsem necekal...)

na portalu se objevilo ,ze probiha udrzba a ze si mam procist podminky uziti.V techto podminkach  (ktere tam nekdo nakopiroval z portalu energycloud.merenienergie.cz) se nic nepravi o eportalu.merenienergie.cz . OPRAVTE to !

Pokud si mam hledat nejake jine reseni, byl bych rad aby me nekdo informoval, nebranim se prechodu na neco jineho (pokud to vyresi BIG.. tak proc ne)

PS. eportal ma celou dobu co ho pouzivam docela spatny pristup odkudkoli, ale ted uz zacinaji i mizet data,asi nejvyssi cas opustit...

Honza

2

Re: [komentář] funkcnost eportal.merenienergie.cz

Mrzí mne že je situace taková.

Dostupnost závisí na poskytovali výrobcem placeného webhostingu, a tedy údržba a provoz infrastruktury je plně v rukou dodavatele služeb.

Řešení je samozřejmě více, často využívanou možností je například nainstalovat si kód portálu na vlastní webhosting a tam si nechat data ze svého SDS posílat. Prakticky všechny komerční řešení firem, které SDS používají, pracují se svým vlastním hostingem nebo databázemi.

Je také možnost si udělat hosting portálu přímo u sebe na svém vlastním hardware - stačí vám stroj, na kterém pojede webový server a PHP, a který je přístupný z internetu. Takový server můžete mít doma a udržovat jej, aby spolehlivě pracoval.

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

3 Naposledy upravil: rhoracek (2021-02-16 19:58:12)

Dobrý den,
rád bych taky přešel na vlastní portál. Podmínky od dodavatele však jsou:
"Cloud nainstalovaný na HW RP3. Cena je 5500Kč bez DPH. Je kompletní dodávka SW + HW. (kopie energycloud)".

Kvůli ceně se asi dám do programování smile.

Nebo by se toho někdo ujal za mírný poplatek? Pokud ano, mám zájem..

4

Například:

Jednoduchý PHP skript, nebo třeba malý webserver napsaný v C, který běží na rPI, to není problém. Ukládá přijatá http-get volání z SDS do souboru (třeba CSV). A takový soubor si pak lze vizualizovat v Excelu.

Nebo lépe:

Opět na rPI nebo jiném linux stroji.
Instalovat InfluxDB (opensource = 0Kč), a posílat si data z SDS přes http get do své influx databáze.
Nebo si data posílat přes MQTT, tedy že SDS (mqtt klient) posílá data přes MQTT do Mosquitto brokera (opensource).
A pak přes Telegraf (opensource) se to z brokera cpe do InfluxDB.

Takže, jakmile se zkrátka krmí InfluxDB data z SDS, tak se pustí Grafana (opensource) a ta umí skvěle vizualizovat ! Grafy, tabulky... nepřekonatelná nádhera.

Samozřejmě, je to vše open source, ale musí se to umět nainstalovat, zprovoznit, propojit, nakonfigurovat. Není to legrace. Ale jak se to povede, je to nafurt.
Nicméně, pro mnohé, myslím že těch 5t za HW rPI a hotový PHP portál se vším všudy bude i tak stále více než dost dobrá cena. Jen si to spočítejte.
Jen ti co dobře umí Linux a instalovat a konfigurovat opensource, tak mají výhodu, bude je to stát 0Kč a jen jejich čas (návodů na netu je dost, ale i tak se to musí stále dobře propojit, a to je to gró).

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

5

Portál opět nefunguje sad
Neprojde ani ping.

6

Funkčnost portálu je katastrofa, nejen že nefunguje posílání (příjem) dat, ale není se tam možno ani zvenku přihlásit a uložená data prohlédnout, případně např. zapnout či vypnout relé (ovládám tak topení na chalupě, kde nemám pevnou IP adresu). V textu výše píšete o možnosti koupit hotové řešení vlastního portálu za 5500Kč+DPH.
Vzhledem k tomu, že mám již 4 zařízení pro sběr dat a je pro mne důležitá funkčnost 24/7, jsem ochoten to i zakoupit, ale odkaz na nabídku neumím najít.  Můžete mi odkaz poslat nebo dát sem?
Zaručované použití portálu zdarma, jímž se prsí na eshopu je spíš jen pro nalákání zákazníků, ale funkčnost nezaručují. Podíváte-li se na moje příspěvky v minulosti, poukazuji na to již nejméně 3 roky. Vývoj OK, výroba asi taky, ale ostatní služby už pokulhávají. Asi je živí zakázky pro velkoodběratele, ostatní ať si pomůžou přes diskusní fórum. Bohužel na eportál to nemá žádný vliv.

7

Kontakty jsou uvedeny zde - http://onlinetechnology.cz/clanky/kontakt , je tam email, určitě se dá specifické řešení domluvit.

Portál je zdarma, ale (ne)dostupnost je závislá na dodavateli webhostingových služeb pro tento portál.

AKtuální stav je, že byly spuštěny takové úpravy, aby se kvalita dostupnosti služeb zlepšila, a připravuje se nová verze portálu (sloučení eportál a energycloud do jednoho nového) která má zvládnout zvýšenou zátež. Takže firma na tom teď pracuje. Dostupné to bude nadále zdarma pro majitele SDS.

8

Dobrý den všem,
bohužel jsme začali narážet na špatnou funkčnost přeplněné databáze u poskytovatele služeb. Museli jsme proto přijmout některá opatření, která jsou uvedena v Podmínkách provozu na portále. Vlastně jde jen o dvě věci. Data jsou uchována pouze 25 měsíců a účty bez pohybu více než rok, budou zrušeny.

Chceme tímto předejít přeplnění databáze jako tomu bylo nyní. Nyní probíhá čistění dat, což jsou s ohledem na množství, časově náročné funkce. Z toho důvodu může v některých chvílích být portál nedostupný. Celá akce by měla být dokončena tento týden.

Všem uživatelům se tímto omlouváme a doufáme, že se situace rychle zlepší.

9

Dlouhodobé problémy s placeným externím dodavatelem wehostingových služeb, kdy docházelo ke všem těmto problémům a výpadkům, finálně kulminovala 12.3.2021 podvečer úplným výpadkem.
Řešíme to, nasazujeme vše znovu. Prosím vydržte, proběhne zásadní aktualizace a změna, a vše bude lepší.
Omlouvám se za tyto a předchozí problémy, snad se jich už natrvalo zbavíme.

10

Dobrý den, mě nefunguje ani http://energycloud.merenienergie.  Posledni data jsou 12.3. v 19 hod.. Od te doby nic.

11

Děkujeme za nahlášení problému, jak jsem psal od 12.3.2021 se na tom pracuje, bohužel portál ještě chvíli zůstává na původním hostingu, a než bude přenesen tak je možné že budou tyto výpadky zaznamenávány. Nicméně správce portálu j@m to aktivně řeší a provádí zásahy aby se to vždy znovuzprovoznilo. Prosím vydržte. Řeší se to, dostatečně radikálně, tak aby se to v budoucnu už nestalo. Těch problémů co dlouhou dobu vyskakovalo už máme více než dost.

Prosím zkontrolujte si svůj FULL-C / SDS-C program, mohlo dojít ke změně IP adresy serveru (pokud je tam máte natvrdo).
Dodavatel hostingu totiž od 12.3.2021 různě mění servery, což s sebou nese i změnu IP adresy, a nám přináší další starost.
Pokud máte program který využívá dns_resolv, proveďte restart SDS.

12 Naposledy upravil: rhoracek (2021-03-23 20:08:34)

Dobrý den, je nějaký posun v nefunkčnosti http://energycloud.merenienergie.cz/?
SDS stále hlásí:
Chyba komunikace s www serverem, http: 302
nebo
Chyba komunikace s www serverem, http: 0.

Program v SDS jsem přeinstaloval...

13

Dobrý den, mám stejný dotaz.
Je nějaká naděje, že se situace v dohledné době pohne k lepšímu?
Nebo mám hledat nějaké jiné řešení?

Mám tedy jinou chybu

dns_resolv () chyba:514
Chyba komunikace s www serverem, http: 0

Děkuji za aspoň nějakou zprávu.

14

Věřte mi zasáhlo nás to velice. Není jednoduché se z toho zotavit, ale daří se, většina služeb už je online, a vývojáři teď plně pracují na nasazení nového vlastního dedikovaného serveru, umístěného přímo na infrastruktuře ISP namísto nějakého webhostingu.

Aktualizujte si firmware.

Chyby viz http://wiki.merenienergie.cz/index.php/OSI7_status_code , specificky chyba 514 je že zařízení SDS odeslalo požadavek na dns resolv na DNS server, ale nedostalo odpověď, nebo dostalo odpověď že překlad na IP adresu neexistuje. Řešení je zkusit jiný DNS server, nebo počkat až se změny v DNS infrastruktuře v Internetu zpropagují až do vámi použitého DNS serveru.

15

Potvrzuji, že http://energycloud.merenienergie.cz/ funguje, pomohl restart SDS.
Mám však dotaz. Jak na dálku restartovat SDS Micro, když je jinde? Přes SSH se tam dostat nelze. Jde to jinak?

16

Dnes (30.3.) mám na portálu (energycloud) poslední záznam opto vstupů ve 3.40 ráno. Teploty a AD vstupy se dál zapisují bez problému.

17 Naposledy upravil: ogie (2021-03-31 06:39:13)

Jsem na tom stejně, poslední záznam  3:00 od té doby ticho. Moduly píšou  S0 odeslano na server, OK. Na serveru žádná data.

18

Ještě chvíli musíme vydržet na původním hostingu, zatímco J@M pracuje na nasazení úplně nového, vlastního serveru.

Vzhledem ke stavu původního hostingu je dost možné, že tam budou výpadky, zejména v oblasti databáze.
Je klidně i možné že zase provedli néjakou změnu (třeba jiné IP serveru atd.) a nikdo o tom neví, ach jo.
Napsal bych k tomu komentář ale jsem slušný člověk takže ... si to domyslete sami, co by tady jinak bylo k tématu napsáno.

Prosím vydržte. Po přechodu na 100% vlastní infrastrukturu už to budeme mít plně pod kontrolou a tyto výpadky by neměly více nastat. Teď jsme "rukojmí" a dokonce za to ještě platíme... ale řešíme to, jak jsem napsal.

19 Naposledy upravil: ogie (2021-03-31 10:08:42)

Víme aspoň jak zhruba dlouho bude ta "chvíle" trvat ?

20

Snad co nejkratší dobu.

Já vidím jen do věcí které se přímo týkají SDS (FW, HW).
Ale aspoň vím že se to teď děje (přechod na nový server).
Ten původní hosting způsoboval problémy už dlouhou dobu, teď to bude určitě mnohem lepší.

Ohledně portálu (a podobných záležitostí) zkuste napsat přímo výrobci, určitě by vám měl by odpovědět lépe.

Nebo, napište na J@M (je takto zde na fóru), ten provádí právě tu realizaci nového serveru.

21

tak jsem z toho trochu jelen - teda ne trochu. SDS mam v byte ktery pronajimam navic v jinem okrese. Mam tam teda zajet udelat flash FW nebo cekat na novy server ?

22

Server je přes www nedostupný, ale podle výpisu SDS to vypadá, že se data odesílají. Tak snad se i zapisují.
https://i.ibb.co/wpsWpSb/sds.png

23

Skutečnou odpověď musí dát p. Prejda (výrobce/prodejce/provoz) nebo p. Malý (vývoj portálu), já Vám zprostředkovaně poskytnu následující informace:
- pro teď je stále původní server na původním hostingu, který je ale stále s problémy
- proto se teď naplno pracuje (p. Malý - tady na fóru jako J@M) na instalaci vlastního fyzického serveru přímo na vlastní ISP infrastruktuře (Laznet)
- dokud nebude nový server, tak jsme nuceni vydržet na původním, ale se všemi problémy (už snad brzy budeme na novém)

Zkuste prosím napsat email přímo na pana Malého, to bude asi nejlepší: JaM.Maly at seznam.cz

Vím že na tom naplno pracuje, tak prosím vydržte, není to jen tak. Portál zůstane stále zdarma tak jak předtím, a tentokrát už bez výpadků jak to bylo po delší dobu u původního hostingu.

24

Vím že na tom naplno pracuje, tak prosím vydržte, není to jen tak. Portál zůstane stále zdarma tak jak předtím, a tentokrát už bez výpadků jak to bylo po delší dobu u původního hostingu.

OK, to je fer vysvetleni, diky, pockam

25

Dobry den,
http://eportal.merenienergie.cz/ neobsahuje ziadne data, zjavne uz to ani neozije, co ma vsak trapi su historicke data.
Akym sposobom mozem od vas ziskat moje data?

SDS Macro LCD 485 hw SoC-ARM REV1 100Mbit DF5