1

Téma: Měření výkonu odebíraného z baterií.

Zdarvím, 
  nezabýval se někdo možností jak změřit výkon odebíraného z bateríí? SDS mi měří napětí na baterkách, ale já bych potřeboval změřit jaké ampérmy, no hlavně výkon, mi z nich reálně odtéhá. Nebm mam kolik výkonu jsem do nich dal. To mi poskytuje MTTP TRISTAR nabíjecí regulátor ze solaru. ale nevým kolik mi vytéká.
   Střídavý odebraný výkon díky S0 měřáku grafuju a vým ale když nyní chci zapojit spoustu světel (LED) a jiných spotřebičů přímo na baterku a vykašlat se na konvertor na 220V tak potřebuji zjistit kolik výkonu již vytéká či jak jsou baterky přímo zatížené
  Nejsem zase takový elektirkář ale kdybych zapojil do série ke spotřebičům odpor o známé velikosti a na něm měřil SDS MICRem napětí nedalo by se z toho spočítat proud jaký tam tečet tzn spočítal bych pak výkon?

  Prosím poraďte, nebo napiště jestli se nelánuje externí periferie na měření stejnosměrného výkonu.

Diky. K.

2 Naposledy upravil: palca (2012-02-05 12:15:53)

Re: Měření výkonu odebíraného z baterií.

Připojení rezistoru k bateriím do série a měření napětí na něm je principielně funkční, prakticky však to nezrealizujete. Potřeboval byste rezistor o velmi malém a přesném odporu, např. 0,1 Ohm, který by byl schopen přenášet desítky ampér, a úbytek napětí by byl v řádu desítek milivoltů ...
Na stejném principu pracují proudové senzory Pololu a AttoPilot, které najdete na mých stránkách ostrovni-elektrarny.cz nebo na shop.mypower.cz .

3

Re: Měření výkonu odebíraného z baterií.

Měřit proud do jednotlivých baterií v sérii lze s vhodným vybavením. Jednou z možností je použít sériové rezistory (není problém koupit, vyrábí je řada výrobců, pro soláry nebo elektro-auta, nebo jen na balancování baterií) a na nich měřit úbytek, ale to vyžaduje vhodný diferenciální (přístrojový) zesilovač - perfektní a mnou odzkoušené jsou chipy INAxxx od TI.

Je totiž potřeba si uvědomit, že výrobky SDS mají sice čtyři analogové vstupy, ale všechny měří vůči společnému bodu (GND).

Nebo lze s výhodou využít čidel ACS, které umí měřit stejnosměrný proud a jsou z principu galvanicky oddělené od měřeného vodiče, kterým měřený proud protéká. Navíc jejich zapojení je triviální, nicméně jejich výstup je ratiometrický vůči napájecímu napětí čidla ACS, takže je ještě potřeba měřit velikost tohoto napájecího napětí a provést korekci výstupu ACS čidla vůči odchylce napájecího napětí čidla ACS od předepsaných 5.00V.
Typická cena ACS čidla je kolem 100 CZK, takže není asi moc co řešit. Nebo je kupte už v nějakém hotovém modulu, viz např. ty Pololu moduly.

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

4

Re: Měření výkonu odebíraného z baterií.

Pánové diky moc,
  jak jsem psal nejsem elektrikář. Dá se takové věc jako hotová koupit? pokud možno s vstupem na internet abych mohl data grafovat a tudíž z toho něco vyčíst?

5

Re: Měření výkonu odebíraného z baterií.

adamn napsal:

............
Je totiž potřeba si uvědomit, že výrobky SDS mají sice čtyři analogové vstupy, ale všechny měří vůči společnému bodu (GND).....

Je proto třeba dát měřicí odpor od záporného pólu zdroje, je třeba mít ode všeho GALVANICKY ODIZOLOVANÝ zdroj pro Micro a dávat si pozor na jakákoli nežádoucí spojení po celou dobu provozu zařízení. Pro max. citlivost měření proudu si spočítat zda vůbec je třeba vestavěný dělič napětí na AD vstupu, případně jej upravit a smířit se se ztrátami v měřicím odporu.

Měření proudu lze dělat i kompenzovanými transformátory proudu s halovými sondami. Jde pouze o to jaké proudy chcete  měřit.

Na konkrétní radu je zde od tazatele málo informací ;-)