1 Naposledy upravil: petrvalda (2012-10-21 10:26:20)

Téma: detekce HDO - žádne rele, stačí optočlen

Řešil jsem jak detekovat povel HDO, relé jsem nechtěl dávat, jelikžo by to byl dalšá trvalý odběr. Také jsem řešil kam vše umístit.
Mám 2 sazbový 3 fazovy elektroměr a tak jsem se vrhl do rozebráni. V krabičce je dostatek místa, využil sem myšlenky jak v elektroměru na SO výstup a tak jsem i vyrobyl oddělovač a vše nabastlil přímo do elektroměru, i prostor pro svorky je tam dost.

Dal sem 6 odporu 47kohm do serie společně s dioidou 1N4007 a optočlenem s velkým ziskem. Paralelně k optodiodě je 100nF kondík. To vše na vstupní straně. Na výstupní straně jen jen optotranzistor z optočlenu, paralelně k němu kondík 470nF pro srovnani 50Hz taktu.

Vše zatim funguje jak má, od včerejška počítám sazby.  Spotřeba je naprosto zanetbatelná 0,18W

Jen škoda že detekčí HDO se zaplacne tak drahocený SO vstup, kterých je už tak málo

2

Re: detekce HDO - žádne rele, stačí optočlen

No to je všechno krásné.. ale každý němá chuť a většinou ani možnost prodvádět nějaké úpravy v elektroměru

3

Návod ok, může se někomu hodit, proč ne...
Ale pozor na to, je potřeba mít jistotu galvanického oddělení, úraz nebo požár nestojí za to.

Stačí těch 470nF, filtruje to dostatečně ?

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

4

zatim to vypada ze bezproblemu, pocem impulzu odpovida  sazbe, testuji druhy den, ale zjistuji jiny problem, mam 3 vstupy na 2 je elektormer, na 1 je tarif, vse funguje atd, ale pokud vypnu napajeni znova zapnu tak i kdyz je vse nastaveno tak najendou mam 3 grafy , musim znov potvrdit nastaveni o tarifikaci opto 2 a uz mam jen 2. tak snad to dlouho ocekavany novy firmware vyresi.

kazdopadne 1uF nebo 2u2 by byl asi jistejsi, ale nemel mse nic poruce, navic maleho . galvanicky oddeleno to urcite je, ale je pravda ze rele bude pro vetsinu asi jednodussi. popravde znova bych se stim asi uz nepatal :-)

5

Na to grafování a stav po vyp-zap napájení se podívam, bude to případně opraveno v nové beta verzi.
Jedná se o SDS MICRO ?

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

6

ano SDS Micro Light E.

s názvy nejde neco udelat?

Okamžitý výk
více písmen se nevleze,

7

Spíše se používá slůvko "aktuální" :-)

Kdo nic nezkusí, nic nezíská.

8

a co tím získám?
opět stejný výsledek.

Aktuální výko

cncp napsal:

Spíše se používá slůvko "aktuální" :-)

9

Jojo to je jasné.
Jen slůvko "akuální" zní lépe.

10

Mělo by se tam vlézt 16 znaků - pokud je to méně, nechám zjistit proč a nechám to opravit, pak to bude opraveno v dalším vydání beta firmware.

11

jj bohuzel je to mene, a je to i v BETA z 10.10.2012
ono beta ma vice nedostatku, ale to je asi znamo

12

A jak to je bez háčků a čárek??
Vejde se??

13

petrvalda napsal:

ono beta ma vice nedostatku

Vsechno mi napište, jinak se to neopraví...

cncp napsal:

A jak to je bez háčků a čárek??
Vejde se??

Tohle neudělá rozdíl.

14

nejde nastavit celý nazev okamzity vykon
na strance /s0.htm  se nezobrazuje aktualni tarif
jeste jsem mel dalsi drobnosti ohledne tarifu ale ted nejsem schopen nasymulovat. kdyztak doplnim

a co se tyce vylepseni, tak urcite by nebylo spatne pokud jsou 2 a vice elektromeru tak jeden virtualni a tam hodnoty z 1 a 2 scitat.
dalsi vylepseni je moznost zadat ceny spotreby pro nizky i vysoky tarif
dalsi vylepseni spotreba celkvoa jak nyni, ale pak treba jeste spotreba za 24hodin a za hodinu, radek na sirku je dost velky a je nevyvyuzitý :-)
ale to jsou takove malickosti, stejne jak jsem uvadel moznost zavdavat aktualni stav v cisle elektromeru a ne v prepoctu na impulzy, ale toto se zadava 1x takze to asi nema smysl resit