1

Téma: Ovládání přímotopů

Pomocí SDS mám vyřešené:

  • měření teploty v domě (zatím rozvedeno 12 čidel, 3 jsou teď neaktivní),

  • orientační měření teploty vody v bojleru (čidlo měří teplotu pláště)

  • ovládání osmi přímotopů v pěti okruzích (tj. v jednom okruhu jsou 3 přímotopy a v ostatních okruzích po jednom),

  • připojený srážkoměr (počítání pulzů)

  • snímání sepnutí čerpadla spodní vody ve sklepě

K SDS je tedy připojeno 5 relé pro ovládání okruhů (přímotopy Fenix s řízením přes pilotní vodič) a 1 "obrácené" relé, které detekuje
sepnutí čerpadla hladinovým spínačem. Srážkoměr je připojený na S0.

Jedná se o sledování a řízení teploty v chalupě, takže se mi hodí možnost ovládání v jednotlivých místnostech podle obsazenosti.

K SDS jsem udělal i webovou část, která slouží pro sledování stavu a ovládání zvenku.
Dříve to byla jediná možnost ovládání, ale pak jsem díky UWEB mohl tuto ovládací část duplikovat přímo do SDS,
takže rozhraní pro ovládání uvnitř domu a přes internet je v podstatě shodné. Nechtěl jsem umožnit přímý a veřejný přístup přímo do SDS.

Funguje to tak, že SDS odesílá každých 10 minut aktuální stav na svou serverovou část, kde se ukládají teploty.
Pokud sepne čerpadlo ve sklepě, odešle se email, že se tak stalo. Informace o sepnutí, případně počet impulzů srážkoměru se také ukládají v serverové části.
Serverová část umí zobrazit grafy historie teplot z jednotlivých čidel.

Přemýšlel jsem, jak řešit ovládání zvenku, a nakonec jsem (i vzhledem k dalším požadavkům nesouvisejícím s SDS) dospěl k tomu, že jsem nastavil VPN, takže serverová část může přistupovat přímo na SDS, zapisovat do sys[], případně přepínat relé.

Vysoký a nízký tarif přímo neřeším. Nesleduji spotřebu, takže VT/NT má spíš jen informativní charakter, který používám k tomu, abych zobrazil aktuální stav jestli je zrovna aktivní VT nebo NT. Informaci o tom, jestli je VT nebo NT nemám možnost detekovat v SDS (už nejsou volné dráty), takže jednou za den serverová část koukne na web dodavatele energie a zjistí, odkdy dokdy je aktivní VT/NT a podle toho se pak zobrazuje tato informace na webovém rozhraní. Zároveň se tato informace předává i do SDS, takže se na UWEB rozhraní může zobrazit aktuální tarif.

UWEB ovládání - šipky umožňují nastavení teploty po 0.5 stupni v dané místnosti.
UWEB

Ovládání přes web
Zobrazení pro oprávněné

Monitoring přes web (anonymní přístup)
Zobrazení pro nepřihlášené

Děkuji autorům SDS za tento produkt, který mi umožnil si vše vyrobit a nastavit podle mých představ.

2

Re: Ovládání přímotopů

Nádhera. Pěkná práce.
Takováto řešení prodávají různé firmy za "stovky tisíc". Jsem rád že s SDS to lze realizovat za zlomek takové ceny.

Ohledně tarifu - měření ukázalo, že ty časy na webu jsou fakt jen orientační. Distributor si to zapíná, byť v rámci těchto časů, jak chce. Rozhodně to není trvale zapnuté po celou určenou dobu. Dokonce se často stane že nedodrží ani jediné závazné pravidlo, a to že součet doby kdy je tarif aktivní musí odpovídat určenému počtu hodin, občas v měření vidím že je to o něco méně. Ani to neřeším, jen poukazuju na to že je fakt vhodné číst ten HDO drát. Možná to udělat přes program tak, aby byl HDO drát přes relé připojen na jeden z AD vstupů SDS, a pak podle toho řídit příslušný sys[] co ovládá tarif v SDS.

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

3

Re: Ovládání přímotopů

Tak nějak jsem to chtěl udělat, ale od hlavního rozvaděče, kde je HDO spínač a jističe přímotopů, mi vede jen 5ti žilový kabel přes půl domu k SDS rozvaděči a všech 5 potřebuji na to, aby mi spínaly jednotlivé pilotní vodiče.
V hlavním rozvaděči jsou pilotní vodiče propojeny podle topných okruhů právě s tím 5ti žilovým kabelem.

Vlastně... poblíž SDS rozvaděče je bojler, takže bych se mohl "napíchnout" na jeho přívod a číst stav z něj.