1

Téma: Neaktualizování hodnot některých teplotních čidel

Dobrý den,
jsem tady na fóru nový a jelikož jsem se snažil řešení svého problému všude hledat ale neúspěšně tak se na Vás obracím s prosbou o radu. Včera jsem zapojoval další teplotní čidla a jelikož to bylo na pozice 1O-13 tak jsem současně kvůli pojmenování čidel uploadnul nový firmware (z 20.12.2012). Po prohledání sběrnice byly nalezeny všechny čidla a zdálo se že je vše ok, ale při sledování hodnot jsem zjistil že dochází k tomu že při načítání hodnot v jednotlivých cyklech se nevrátí hodnoty všech čidel.

Problém je že chyba nenastává vždy a někdy jen u jednoho čidla a někdy u více najednou a samozřejmě se to nijak neopakuje.

Pokud by jste měli nějakou radu tak mi prosím raďte, jsem v tom nový, ale už jsem připojil 9 čidel a vždy v pořádku, tak mě nenapadá kde by mohla být chyba.

Předem děkuji.

2

Re: Neaktualizování hodnot některých teplotních čidel

Také jsem si toho dřív nevšimnul, ale nyní mám na jednom zařízení zapojeno 8 čidel a dělám si programově statistiku minimální a maximální denní teploty a tak se mi u některých čidel (zcela náhodně) zapisovala hodnota, která odpovídá nepřipojenému čidlu. Jde to snadno odfiltrovat programem a tak se tím dále netrápím.

3

Re: Neaktualizování hodnot některých teplotních čidel

Tohle vypadá na problém s 1-W sběrnicí.
Typicky k tomu dochází když některé čidla mají mezi Vcc-GND pinem takové (nízké) napětí, že je to na hranici stability funkčnosti konkrétního kusu čidla. Doporučuji obejít sběrnici s multimetrem a změřit napájecí napětí na kontaktech všech čidel, a následně provést opatření.

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

4

Re: Neaktualizování hodnot některých teplotních čidel

Bohužel to na problém s nízkým napětím mezi Vcc a GND nevypadá, dostal jsem se sice jen k několika čidlům ale bylo mezi němi i poslední na sběrnici a vždy bylo napětí 3.2-3.3V. Dostal jsem se vlastně ke všem čidlům které jsem napojil naposled před updatem firmware. Po těchto změnách se mi tato situace začala projevovat.

5

Re: Neaktualizování hodnot některých teplotních čidel

dekan napsal:

Bohužel to na problém s nízkým napětím mezi Vcc a GND nevypadá, dostal jsem se sice jen k několika čidlům ale bylo mezi němi i poslední na sběrnici a vždy bylo napětí 3.2-3.3V. Dostal jsem se vlastně ke všem čidlům které jsem napojil naposled před updatem firmware. Po těchto změnách se mi tato situace začala projevovat.

Používám sds micro,

po upgrade na poslední verzi fw se mi "ztratilo" jedno čidlo - nešlo nalést.. Po downgrade OK.
Neměnilo se něco v sw pro obsluhu čidel ??

L.

6

Re: Neaktualizování hodnot některých teplotních čidel

Ano byla tam "drobná" změna kvůli přesnosti časování (řešila se drobná odchylka počítání msec vnitřního času zařízení):
původně při 1-W komunikaci byl procesor uzamčen a pracoval jen na tomto (byť krátkém) úkolu, ale pokud se zrovna v té chvíli "lámala milisekunda", tak se tímto celý vnitřní čas posunul o zbytek doby trvání 1-W komunikace.
Teď byl tento zámek "změkčen" (stále tam je ale ne pro počítání systémového času), ale zdá se že to nějakým způsobem rozhodilo časování 1-W pro některé specifické čidla (většina zdá se funguje, některé ale ne dle hlášení na fóru).
Při beta testu se na to nepřišlo, a to tento firmware testovalo dost lidí, a nikdo nenahlásil tento problém.
Asi to bude velmi specifické pro specifická čidla (hmm....).

Nicméně beru na vědomí, a nechám provést opravu do nejbližší beta verze (bude to trošku oříšek, zajistit pevné časovaní 1-W a současně správný počet msec ve vnitřním čase zařízení, ale už tuším jak na to a myslím že se to povede).

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

7

Re: Neaktualizování hodnot některých teplotních čidel

a proto se přimlouvám za použití DS2483 v příští hardwarové verzi SDS,
nebylo by třeba řešit časování 1-W sběrnice, napětí 5V na 1-W sběrnici také ledacos vyřeší atd.

8

Re: Neaktualizování hodnot některých teplotních čidel

Verze 4.2.2013 má vráceno původní časování, vyzkoušejte.

DS2483 je použito v SDS Druhé Produktové Řady.

Nicméně někde tady na fóru je i návod na galvanický oddělovač 1-Wire sběrnice, který má na "druhé straně" právě těch 5V. Třeba by to na mnoha místech pomohlo.

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !