1

Téma: ovladání relé

Včera jsem poprvé zapojil externí relé jako IpWatchdog. Zdá se, že vše funguje správně. Při té příložitosti jsem si nejprve zkusil ovládat relé z originálního www prostředí. Vypnul jsem IPwatchdog a přepnul na ruční ovládání. Asi 2x se mi podařilo tlačítky "trvale zapnuto"," trvale vypnuto" přepnout jedno i druhé relé a pak už nic. Když kliknu na tlačítko tak se na obrazovce na chvilku změní stav na ON nebo OFF a hned (max 2 vteřiny) se vrátí na původní hodnotu relé se nepřepne vůbec. Po vypnutí zařízení se situace opakovala. V běžícím  SDS-C programu relátka neovládám a i kdybych je ovládal tak si myslím, že přepnutí do ručního režimu má vyšší prioritu. Poslední aktualizaci firmware mám někdy z července.

2

Re: ovladání relé

Určitě aktualizujte firmware, ale to je obecná rada.

Chová se to tak stejně i po vypnutí / zapnutí ?

V jakém prohlížeči se to děje? Po stisknutí tlačítka se volá java skript a ten teprve odesílá příkaz do zařízení sds. Jestli není problém tady - dá se to snadno ověřit pomocí wiresharku, sledovat pakety co jsou z počítače odeslány, jestli ty konkrétní co mají odejít (aby přepli relé) jsou poslány.

Každopádně, ruční řízení má vyšší prioritu než watch dog a sds-c, nicméně v sds-c lze zápisem do konkrétní sys[] tyto tlačítka ovládat taky, nicméně to není tento případ, jak jsem si v příspěvku přečetl. Zkuste tedy tu aktualizaci.

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

3

Re: ovladání relé

To co popisujete, se mi stávalo také. Ale samo to "zmizelo". Sepnul jsem relé a po cca 2vt. se sama vrátila do OFF.
Dost jsem experimentoval se zapojením, tak jsem to přikládal k tomu. Nyní jsem v pohodě.

Kdo nic nezkusí, nic nezíská.

4

Re: ovladání relé

To bude něco softwarového. Určitě je potřeba aktualizovat a pak se uvidí.

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

5

Re: ovladání relé

Nedostal jsem se ještě ke svému počítači, ale zkusil jsem ovládat relátka z mobilu přes Operu a vše funguje perfektně.
Vyzkouším ještě různé prohlížeče na PC a dám vědět.

Nešlo by omezit při ovládání relátek přepnutí z režimu IPWatchdog do manuálního režimu? Uvědomil jsem si to , když jsem zkoušel to spínání přes mobil, že pokud byvch se ukliknul a místo požadovaného relé omylem vypnul relé, které je v režimu IPWatchdog tak tím vlastně spáchám sebevraždu internetového připojení a to z klidně z kteréhokoliv místa na zeměkouli.
Nejvíc by se mně líbil přechod z zežimu IPWatchdog přes heslo, ale možná by stačilo jen odkliknout jedno varovné hlášení.

6

Re: ovladání relé

Dokončíl jsem  monitoring ovládání relátek z jednotlivých prostředí:
1. windows mobile 6,5 profesional - Opera 9.5:  přepínání funguje bez problémů
                                                       - Internet explorer: jde přepnout pouze jednou
                                                       -  Netfront: přepínání funguje, ale "zpomaleně" - po přepnutí zmizí nápis tlačítka a objeví se až po několika vteřinách - pak s ním lze dále pracovat.
2. windows XP home  - Internet explorer 8: přepnout je možné jen asi 2x, pak pomůže vymazání cookies a situace se znova opakuje
                                   - Mozila 3.0.11: přepínání funguje bez problémů
                                   - Google Chrome ? : přepínání funguje bez problémů

7

Re: ovladání relé

No jo, tady jde vidět jak k věci přistupují různí autoři různých prohlížečů...

Prakticky je to všude problém s cache v prohlížeči, např. u IE obecně je potřeba v nastavení zvolit načítání stránky při každém otevření (jinak je tam výchozí hodnota úplně jinak) a tak dále...

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

8

Re: ovladání relé

Taky jsem na tohle narazil u fw z června, zkusil jsem poslední fw 27.10. a s tím mi to funguje i na XP a IE8.

9

Re: ovladání relé

videoservis napsal:

Taky jsem na tohle narazil u fw z června, zkusil jsem poslední fw 27.10. a s tím mi to funguje i na XP a IE8.

Také jsem nedávno aupgradoval firmware a tak jsem to zkusil z XP IE8 a opravdu to funguje jak má.

10

Re: ovladání relé

Uvažuji o využití relé, které mám zapojené jako IP Watchdog pro jiné účely. IP Watchdog bych chtěl ovládat pomocí relé, které bude ovládáno z výstupu D0 (nebo PWM). Nedaří se mi však nikde najít informaci o registrech, které obsahují informace o stavu IP Watchdogu. Jsou tyto informace dostupné? Pokud ano, tak bych je chtěl vyhodnotit svým programem a v případě potřeby vyvolat reset modemu.

11

Re: ovladání relé

krevla napsal:

.... Nedaří se mi však nikde najít informaci o registrech, které obsahují informace o stavu IP Watchdogu. Jsou tyto informace dostupné? Pokud ano, tak bych je chtěl vyhodnotit svým programem a v případě potřeby vyvolat reset modemu.

Někde jsem viděl example a zdá se mi že to je v UDP protokolu +79 ... nebo nějak tak ...

SDS micro DIN - firmware 8.7.2014, SDS micro DIN - firmware Beta xx.x.2014
SDS nováček :-) Správce sítě, programátor, kutil .... :-)

12

Re: ovladání relé

SDS-C má k dispozici příslušné sys[] pro tyto účely - celý IP watchdog si můžete realizovat programově (vlastním SDS-C programem), viz např. http://wiki.merenienergie.cz/index.php/Sdsc_examples

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

13

Re: ovladání relé

adamn napsal:

SDS-C má k dispozici příslušné sys[] pro tyto účely - celý IP watchdog si můžete realizovat programově (vlastním SDS-C programem), viz např. http://wiki.merenienergie.cz/index.php/Sdsc_examples

Děkuji - toto řešení mne nenapadlo.

14

Re: ovladání relé

Je v nějaké sys[] ulozen aktuální stav odezvy RTT v ms ? v XML je, ale chtěl bych hodnotu uploadovat na server. nikde jsem nenašel sad

15

Re: ovladání relé

Cuchty napsal:

Je v nějaké sys[] ulozen aktuální stav odezvy RTT v ms ?

Mělo by to být v sys[94].

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

16

Re: ovladání relé

děkuji, ale asi jsem se blbe zeptal. jde mi o hodnotu z ip watchdogu, jako je hezky zobrazena na stránce aktuální stav.

17

Re: ovladání relé

Je prosim mozne jednoduse pres URL adresu ovladat rele?
Chtel bych to pouzit ve skrpiptu  pres WGET.

Predstavuji si to tak, ze pouziju parametr v adrese napr. takto nejak..   http://192.168.2.100/?rele1=on

18 Naposledy upravil: videoservis (2012-05-17 10:50:37)

Re: ovladání relé

Takhle přímo to nejde. Jde ukládat do proměnných sys[140] až sys[147] a z nich to pak obslouží program v SDS.
Pak to jde takto : http://192.168.1.250/sdscep?p=6&sys140=123456
více zde : http://wiki.merenienergie.cz/index.php/ … le_control
Ale také je tam problém se SOP (Same Origin Policy) - teda, pokud na to není už nějaké řešení. Nelze posílat dotaz z jiné sítě, než je SDS. Script musí běžet v SDS zařízení (Macro). Takto jsem se snažil komunikovat pomocí web stránky s SDS MicroLight a nefungovalo to.
Přímo to jde jen ručně přes web rozraní zařízení.

19

Re: ovladání relé

videoservis napsal:

Ale také je tam problém se SOP (Same Origin Policy)

Tento "problém" je pouze v případě že URL voláte ze skriptu běžícím v prohlížeči typu FireFox. Stále uvažuju o způsobu jak to obejít, ale ještě jsem na to nepřišel. Jedině použít jiný prohlížeč, nebo nějak upravit nastavení konkrétního prohlížeče... hmm.

WGET s tím samozřejmě problém nemá a můžete to rovnou použít.
Více o sestavování takových URL viz http://wiki.merenienergie.cz/index.php/ … le_control

Konkrétní položky sys[] pro ovládání jednotlivých výstupů jsou popsány na http://wiki.merenienergie.cz/index.php/Sdsc_sysp

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

20

Re: ovladání relé

hruzipet napsal:

Je prosim mozne jednoduse pres URL adresu ovladat rele?
Chtel bych to pouzit ve skrpiptu  pres WGET.

Predstavuji si to tak, ze pouziju parametr v adrese napr. takto nejak..   http://192.168.2.100/?rele1=on

Můžeš použít http://192.168.2.100/cgi_rctl?rmode=cson&rn=1 .
cson - zapnutí
csoff - vypnutí
rn - volba, které relé chci ovládat.

21

Re: ovladání relé

To je presne co potrebuji. Diky moc vsem za rychlou radu!

Asi to sem nepatri, ale zajimalo by mne, ci delate, ci uvazujete i o nejakem rozsireni na vice rele, ci jestli je nejaka verze ciste na ovladani relatek, potreboval bych cca 6 az 8 releovych vystupu.

Diky jeste jednou, je to prima vecicka za prijatelnou cenu.

22

Re: ovladání relé

Pozor na nutnost být přihlášený do zařízení - některé způsoby (některé typy URL) to vyžadují, některé ne. Počet současně přihlášených uživatelů je omezen, a po vyčerpání se pak už do zařízení nedostanete (buď se někdo odhlásí, nebo je potřeba reset).

Více relé - kupte si SDS MICRO E nebo SDS MACRO (kupte to ale s RS485 nebo RS232 rozhraním) a přidejte doplňkovou reléovou desku, která se připojí právě přes RS485 nebo RS232. Takový HW prodává neuvěřitelné množství výrobců po celém světě, když si dáte tu práci tak určitě naleznete výhodnou koupi.
Pak už je to jen otázka vhodného SDS-C programu, nebo můžete využít virtuální sériový port a ovládat to vzdáleně z jiného serveru...

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

23

Re: ovladání relé

Můžeš použít http://192.168.2.100/cgi_rctl?rmode=cson&rn=1 .
cson - zapnutí
csoff - vypnutí
rn - volba, které relé chci ovládat.

Šel by  použít i nějaký PHP skript pro ovládání relé??

Díky

Kdo nic nezkusí, nic nezíská.

24

Re: ovladání relé

Použít lze cokoliv, co je schopné poslat HTTP GET (otevřít stránku) s danou webovou adresou, a samozřejmě správně vyplnit tuto adresu.

PHP skript určitě bude možné použít. Na webu je řada příkladů pro realizaci HTTP GET pomocí PHP skriptu.

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

25

Re: ovladání relé

Pomohl by někdo prosím s PHP skriptem na spínání relé v SDS?
Díky.

Kdo nic nezkusí, nic nezíská.