1

Téma: S0 elektroměr přes LED diodu

Mám elektroměr, který má diodu, která blikne cca 100x za kWh. Předpokládám, že se jedná o stejný výstup jako S0, co se četnosti výstupu týče.
Připojení optického čidla na elektroměr by pro mne bylo asi nejjednodušší a nejlevnější cestou, jak odečítat impulzy (další alternatovou je připojení od ČEZu - nejistá proveditelnosti a cenou nebo poslední možnost montáž podružného elektroměru - kromě předělání cena cca 1400 Kč.
Na čidlo jsem se ptal přímo u výrobce SDS (snad tím neprozradím obchodní tajemství) a o realizaci optického čidla již uvažují, jen by se připojovalo na 1 wire sběrnici.
Nepouštěli jsme se do větších detailů, jen mi přijde, že musí být možné vytvořit převodník LED - S0 tak, aby připojení s S0 bylo změnitelné.
Používáte někdo optický výstup? Přináší to nové, nepoznané problémy?

2

Re: S0 elektroměr přes LED diodu

A SO výstup nemá?
Já zavolal na ČEZ, že potřebuji odplombovat elektroměr kvůli připojení podružného měření.
Jen se mě zeptali, za jak dloho mají elektroměr přijet zaplombovat. A bylo to.
Nepotřebuješ zádný převodník. Přímé připojení.

Kdo nic nezkusí, nic nezíská.

3

Re: S0 elektroměr přes LED diodu

Takže jsi odplomboval nejen prostor s elektroměrem, ale i elektroměr samotný? U mně je samotný přívod drátů ještě pod jednou plombou) a netuším, zda samotný elektroměr má výstup SO. (Elektroměr má označení TCM 221/96-2318, nenašel jsem nějakou detailní specifikaci)
Mám z toho kroku trošku obavy, co na to ČEZ - ať se někdo špatně nevyspí a nepovažují to za zásah do elektroměru. No uvidíme, co mi odpoví - zatím je u dotaz nich "jen" necelý týden.
Samozřejmě, toto řešení by bylo nejjednoduší, nejspolehlivější  a nejlevnější.
Ale pokud ne, ať mám alternativní plán - zkoušel někdo tu diodu?

4

Re: S0 elektroměr přes LED diodu

http://www.elektromery.com/soubory/E420 … 9aceed3287

Musí se odplombovat, ty plomby kde jsou přívodní dráty. Je tam i SO výstup.
Zavolal jsem na jejich infolinku a bylo to. Je to standartní postup, nic neobvyklého.

Kdo nic nezkusí, nic nezíská.

5

Re: S0 elektroměr přes LED diodu

Tu fotku jsem našel - ten můj elektroměr vypadá trošku jinak (měřidla jsou analogová, diody jsou dvě ...), ale osnad to nebude mít vliv.
Protože pod kryt nevidím - S0 má nějaký speciální konektor? Nebo je tam standardní svorkovnice? Je S0 nějak označen?


Snad když si to předem nafotím a ihned po akci zavolám by mohli mít rozum a nebrat to jako poškozování elektroměru. Jinak na wiki k SDS uvádí, že zapojují nějaký (očividně zbytečný) oddělovací člen, tak jestli jim nešlapu po kšeftu. :-)

6

Re: S0 elektroměr přes LED diodu

cncp napsal:

A SO výstup nemá?
Já zavolal na ČEZ, že potřebuji odplombovat elektroměr kvůli připojení podružného měření.
Jen se mě zeptali, za jak dloho mají elektroměr přijet zaplombovat. A bylo to.
Nepotřebuješ zádný převodník. Přímé připojení.

Ale podružné měření není to že se napojíte na S0 jejich měřidla. To znamená že si za jejich elektroměr namontujete svůj vlastní - podružný... A za tím účelem samozřejmě ČEZ svolení dá..... Jen je divné že potom technik s Vašema drátama jejich elektroměr zaplomboval....  U mne když jsem rozplomboval svorkovnici elektroměru pak dost důkladně kontroloval všechny vodiče a to kam vedou.....

7

Re: S0 elektroměr přes LED diodu

Tak možná jsem to špatně napsal. Jasně jsem jim řekl, že se chci připojit na SO výstup.

Kdo nic nezkusí, nic nezíská.

8

Re: S0 elektroměr přes LED diodu

Vzorky čidla na snímání blikání LED z elektroměru realizovat "hrnous", tak se ho zeptejte.
Do výroby se to připravuje, snad to jednoho dne bude oficiálně na eshopu... jinak lze poslat na výrobce dotaz, přímo  tomas.prejda@laznet.cz.

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

9

Re: S0 elektroměr přes LED diodu

Díky, hrnouse jsem kontaktoval, jsem zvědavý, co jej vedlo k technickému řešení přes one wire.

10

Re: S0 elektroměr přes LED diodu

Jindra_S napsal:

Díky, hrnouse jsem kontaktoval, jsem zvědavý, co jej vedlo k technickému řešení přes one wire.

Vůbec neznám jak to udělal, ale kdybych to dělal já tak
Je uplně jasný co.
Přítomnost úplně všeho co potřebuju na jednom konektoru. Napájecí stabilizované napětí, vhodný binární vstup který umí SDS vyhodnocovat jako S0, a zem. Samozřejmě že to není na one wire a neumí to one wire protokol. Je to jen na jeho konektoru :-) Mimochodem, tady je za pár korun skoro hotové řešení tak kdyby někdo chtěl laborovat...... Na první pohled bude stačit na výstupu jeden rezistor neosadit a možná zmenšit napájecí rezistory aby to jelo z 3.3V namísto 5...
http://www.zajic.cz/optosnim/optosnim.htm

11

Re: S0 elektroměr přes LED diodu

Mám tenhle bastl s jedním fototranzistorem a tranzistorem, plánek sem někam založil, ale funguje to už druhý rok s pro mě přijatelnou chybou do 10 kW/rok.

http://img27.imageshack.us/img27/2135/bastl.jpg

12

Re: S0 elektroměr přes LED diodu

Dobrý den, optické snímání diody elektroměru s vysokou přesností je dávno vyřešené. Neprovádí se přes 1-Wire sběrnici, což by bylo nesmyslné, ale přes LOGIC S0 vstup, který byl k tomuto účelu zkonstruován! Snímač vypadá takto  http://www.merenienergie.cz/userFiles/opto_tsl_2.jpg Původní historické prototypy už běží přes půl roku bez jakékoli ať už sebemenší chyby - rozdíl mezi naměřenou hodnotou SDS a samotným digi elměrem je nulový. Za tu odchylku může pravděpodobně nedostatečné odstínění od okolního světla a pár přičtených impulzů například při otevření rozvaděče a spol.. Kdy bude dostupný a všechny další informace podá p. Prejda  na mailu tomas.prejda@laznet.cz. Dopředu ale upozorňuju, že p. Prejda ani nikdo z teamu neposkytne výrobní dokumentaci ani schéma a další náležitosti.. Ne proto, že by jsme byli tak sobečtí ale je to prostě know-how, čidlo jako takové rádoby primititvní zařízení není a jeho vývoj a doladění na konkrétní parametry elektroměrů taky nebylo za jednu noc hotové

Jinak bych poprosil..posílejte rovnou maily..několikrát už se stalo, že jsem při letmém pohledu na fórum - a to ho mám na liště nonstop oznámění o zprávě přehlédl..

13

Re: S0 elektroměr přes LED diodu

Díky za odpověď - tohle už mi smysl dává, očividně jsme si včera s p.Prejdou v telefonu nerozuměli.

Odkaz bohužel nevede ke konkrétnímu obrázku, ale pravděpodobně bude vypadat stejně jako zařízení od uživatele cestaz.

Schema a know how respektuji, nicméně předpokládám, že pokud tady někdo umístí schema vlastního zařízení, není to nic proti ničemu.

Zajímavější by bylo sdělení, kdy bude interface na trhu - ale důležité je, že dříve nebo později bude k dispozici a v případě, že to nevyjde s ČEZem, mohu ho dříve nebo později zakoupit. (Já vím, že pořád sýčkuji, ale někde z fóra vede odkaz na fotogalerii uživatele, který byl nucen pořídit vlastní elektroměr jen pro napojení na S0, protože mu EON nedovolil připojit na jejich elektroměr)

14

Re: S0 elektroměr přes LED diodu

Mě se zobrazuje normálně v případě problému http://www.merenienergie.cz/pripravujeme a je to tam, i když malinko nesmyslná fotka s umístěním na jednofázovém elektroměru - pro to původně nebylo určeno vzhledem k místu..nehledě na to, že většina podstatných odběrů jsou 3f. Kdy bude iface na trhu sdělí jedině a jenom p. Prejda.. takže volejte mailujte noste do Opavy hruštičky jablíčka z Vaší zahrádky a snad to z něj dostanete.. smile

K vlastní konstrukci optosnímače samozřejmě nemůžu říct ani slovo..kdo to potřebuje pro "firemní" účely tak jiste rád investuje do hotového zařízení a komu stačí takové to domácí žvýkání tak je celkem logické, že se pokusí si něco ubastlit..budiž mu to přáno!

15 Naposledy upravil: cncp (2013-02-12 19:11:39)

Re: S0 elektroměr přes LED diodu

Jindra_S napsal:

(Já vím, že pořád sýčkuji, ale někde z fóra vede odkaz na fotogalerii uživatele, který byl nucen pořídit vlastní elektroměr jen pro napojení na S0, protože mu EON nedovolil připojit na jejich elektroměr)

To je věta do "pranice". Ale zajímalo by mě, jestli na to mají vůbec právo, tě k tomuto výstupu nepustit. Proč tedy u každého elektroměru je? Pro "hnidopichy" skoro u každého.
Nebo oni Tě k tomu asi pustí, ale zaplatíš si výjezd, montáž, plombu......jejich firmě.

Kdo nic nezkusí, nic nezíská.

16

Re: S0 elektroměr přes LED diodu

Tak já to třeba nyní řeším s ČEZem. Zaplatím zhruba 500 Kč za připojení (=půl hodiny práce ČEZu, vše už musí být připraveno), přímo na S0 SDS, ale s extra zdrojem, aby byl galvanicky oddělený od zbytku SDS.
Dám pak vědět, jak dlouho od objednání to bude trvat (musím ještě zezadu na sloupek přidělat krabici s SDS, provrtat díru k Elměru a vytáhnout dva vodiče (musí být rudý a tmavě modrý, 1-1.5 mm2)

17

Re: S0 elektroměr přes LED diodu

Je to jejich zařízení a navíc vyhrazené technické zařízení, takže v tom, že si do svého zařízení nemusí pustit  nic a nikoho mají svaté právo..

18

Re: S0 elektroměr přes LED diodu

Tak jsem měl asi štěstí na toho, komu jsem se dovolal.
Ale samozřejmě se mě ptala jestli připojení bude provádět osoba s příslušným oprávněním.

Kdo nic nezkusí, nic nezíská.

19

Re: S0 elektroměr přes LED diodu

Když jsem se snažil o připojení S0 výstupu fakturačního elektroměru ČEZ distribuce do SDS, tak mě bylo řečeno, že to možné je, ale musí být elektroměr a SDS propojeno přes optický oddělovací člen s vlastním napájením. Při zjištění kolik by stál optický oddělovač a práce technika ČEZu tak mě vyšlo levneji koupit si vlastní elektroměr a ten připojit do SDS.

20

Re: S0 elektroměr přes LED diodu

xmasin napsal:

Když jsem se snažil o připojení S0 výstupu fakturačního elektroměru ČEZ distribuce do SDS, tak mě bylo řečeno, že to možné je, ale musí být elektroměr a SDS propojeno přes optický oddělovací člen s vlastním napájením. Při zjištění kolik by stál optický oddělovač a práce technika ČEZu tak mě vyšlo levneji koupit si vlastní elektroměr a ten připojit do SDS.

Bohužel takto to ve většině případů chodí..

21

Re: S0 elektroměr přes LED diodu

Ahoj, máte prosím někdo zkušenosti s plynem? Kolik stojí S0 adaptér a jaké dělají potíže s připojením plynaří?
Dík

22

Re: S0 elektroměr přes LED diodu

Plynoměr skrze absenci napájení mívá magnetický systém snímání takže např http://www.esl.cz/eshop/prislusenstvi/s … g10---g40/

23

Re: S0 elektroměr přes LED diodu

já používám toto

http://eshop.technoline.cz/magneticke-s … o-t-drazky

není to sice original, ale svému účelu slouží. Pomocí tmelu ho mám "přilepený" na spodek ciferníku.
Mezi číslicí 2 a 3 je magnet. Ten spíná jazýčkový kontakt. Mám to tak cca 2 roky a bez problému. Jak z mé strany, tak RWE.

Myslím, ale že už se to tu někde řešilo a uživatel Videoservis, měl poměrně hezké fotografie z "výroby" tohoto snímače.

Ale to co zde uvádí Hrnous je príma. Já jsem našel jen ten drahý.

http://www.jetservice.cz/elster/prospekty/in_z31_cz.pdf

Kdo nic nezkusí, nic nezíská.

24

Re: S0 elektroměr přes LED diodu

Ono ve výsledku funguje také klasický jazýčkový kontakt za sedum korun padesát zalepený do tuby od propisky..akorát může a nemusí být problém se zákmity..některé čidla jsou pasivní, kde je pouze jazáčkový kontakt a jiné aktivní s obvody proti zákmitům a podobně

25

Re: S0 elektroměr přes LED diodu

Dik moc, zkusim a uvidim, co na to EON wink