26

Re: S0 elektroměr přes LED diodu

cestaz napsal:

Mám tenhle bastl s jedním fototranzistorem a tranzistorem, plánek sem někam založil, ale funguje to už druhý rok s pro mě přijatelnou chybou do 10 kW/rok.

Tohle vypadá že by mělo fungovat výborně. Fotodioda, posilující tranzistor... klasické zapojení jaké bych od takovéhoto přípravku očekával.
Mělo by to jít připojit na LOGIC S0 vstup (s minimálními úpravami), takže tím chci povzbudit kohokoliv kdo by si to chtěl sám postavit...

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

27

Re: S0 elektroměr přes LED diodu

Takže konečně se dnes ozval ČEZ měření pro Moravskoslezský kraj, pán byl milý a vstřícný, nicméně:
- Zapojení přímo do elektroměru není možné - je nutné použít optický převodník mimo elektroměr + nechat zkontrolovat technikem (do 1000 Kč), nezaručují, že při další pravidelné výměně elektroměru nepřijde jiný
- Lepit čidlo pro optický převod z diody přímo na elektroměr taky nedovolí :-(
- V podstatě jsme se shodli, že nejlepší způsob je zapojit podružný elektroměr

A ať si nehrajeme na tichou poštu - jejich mail:
Technické podmínky:
1. Napájení celého zařízení pro sběr impulzů bude u přímých měření provedeno z měřené části elektrické instalace rozváděče. U odběrných míst, která mají elektroměr připojený přes měřicí transformátory proudu, bude zařízení galvanického optočlen napájeno ze zkušební svorkovnice a to ze strany, jenž je bez napětí po odpojení zkušebních napěťových propojek (bezpečnostní důvody).
2. Napájecí napětí zařízení pro výstup impulzů a spínaný odebíraný proud, musí být ve shodě s impulzním výstupním zařízením individuálně použitým u elektroměru na předmětném odběrném místě. Vodiče propojující impulzní výstup a optočlen musí být barevně rozlišeny (+ rudá, - tmavě modrá) a musí mít průřez 1-1,5 mm2 Cu.
3. Propojovací vedení z výstupu impulzů elektroměru [svorky 20 (+) a 21 (-)]  do zařízení odběratele, nesmí být delší než vzdálenosti stanovené příslušnou normou (ČSN EN 62053-31) a musí splňovat ostatní podmínky stanovené pro zachování parametrů výstupu.
Doporučená souprava: optočlen BI24 AC/AC, zdroj UJ24/230  http://www.elsport.cz/

28

Re: S0 elektroměr přes LED diodu

Jindra_S napsal:

- Lepit čidlo pro optický převod z diody přímo na elektroměr taky nedovolí :-(

Vůbec bych se nestaral jestli dovolí /nedovolí. Nemusí být přilepené, je více technických řešení, jen nesmí být porušen kryt elměru. Všechny ostatní varianty jsou jen plýtvání penězi.
Možná by nebylo  od věci vyzkoušet "nedáteli s0 - jiný dodavatel dá".

29

Re: S0 elektroměr přes LED diodu

cestaz napsal:
Jindra_S napsal:

- Lepit čidlo pro optický převod z diody přímo na elektroměr taky nedovolí :-(

Vůbec bych se nestaral jestli dovolí /nedovolí. Nemusí být přilepené, je více technických řešení, jen nesmí být porušen kryt elměru. Všechny ostatní varianty jsou jen plýtvání penězi.
Možná by nebylo  od věci vyzkoušet "nedáteli s0 - jiný dodavatel dá".

Ale jiný dodavatel nemá na starosti elměr, vše se stejně řeší přes ČEZ - jiný dodavatel jen fakturuje.

30

Re: S0 elektroměr přes LED diodu

Taky jsem to řešil s ČEZem,

po prvé vůbec netušily a dokonce mě sdělili že v mém případě (měření typu C) impulzní výstup neposkytují. A když mi to říkal chlapík do telefonu tak sem mu řekl: a co když si tam přilepím snímač na snímání ledky. Tak na to neřekl půl slova, že když to nebude ovlivňovat elektroměr, tak je to v pořádku.

Po druhé z nich vypadla ta varianta s oddělením jak psal Jindra_S.

31

Re: S0 elektroměr přes LED diodu

Bude se to lišit kraj od kraje - vyjádření bylo za Frýdek-Místek a pokud jsem pochopil celý Moravskoslezský kraj.

Taky se bude lišit technik od technika - jeden bude papežtější než papež, druhý ne. Problém je, že proti tomu prvnímu se nelze oficiálně moc bránit.

Nicméně podružný elektroměr lze koupit za 1000 - 1500 Kč + cena za zapojení. Proti tomu stojí optické čidlo za 250 Kč (které se, pokud vím, stále neprodává) a optočlen za cca 1000 Kč. Takže zase tak zničující částka to naštěstí není. (Měřidlo plynu by bylo dražší).
Samozřejmě technicky pěkné řešení to není, navíc je tam vlastní spotřeba (udávané 2W), ale pokud mám místo a je to realizovatelné ...

Předpokládám, že za nějaký čas to budou nabízet jako službu zdarma nebo na to budou dotace. :-)

32

Re: S0 elektroměr přes LED diodu

Každopádně rozhodující jsou místní podmínky. Já mám elektroměr za dveřma, takže po zavření dveří za technikem přilepuji snímač. A rozumím tomu, že mít elměr na hranici pozemku, tak se taky rozmýšlím.
Mimochodem stalo se mi, že jsem nahlásil samoodečet a za týden mi měnili elměr a když jsem se zeptal technika na s0, tak nevěděl která bije. Jak říkal já jen montuju pro ČEZ elměry. Taky moravskoslezko  - Vratimov.

33

Re: S0 elektroměr přes LED diodu

Taky mám elektroměr za dveřmi, ale nechtělo se mi řešit případné oddělávání a hádky s ČEZem.

A má to i jiná rizika - klidně mohou v rámci pravidelné výměny nebo výměny při poruše nahodit elektroměr, který nemá diodu (prý se takové ještě dělají) nebo nemá S0 výstup.

Samozřejmě, pořád vycházím z toho, že mám v rozvaděči místo a DIN lištu.

34

Re: S0 elektroměr přes LED diodu

Na elektroměr není potřeba nic lepit, buď je tam plechový kroužek okolo diody, nebo magnet, při ověřování se používá magnetická "hlavička".

35

Re: S0 elektroměr přes LED diodu

Ale to jde o port pro čtení dat z elektroměru při odečtu, je to takový IR port.

nějaké ukázky kódu zde: http://forum.merenienergie.cz//viewtopic.php?id=552

36

Re: S0 elektroměr přes LED diodu

luban napsal:

Na elektroměr není potřeba nic lepit, buď je tam plechový kroužek okolo diody, nebo magnet, při ověřování se používá magnetická "hlavička".

No, asi jak který - mám elektroměr se dvěma diodami, ale ani jeden nemá koužek.

37

Re: S0 elektroměr přes LED diodu

Dobry den,
Chtel jsem se zeptat zda by nekdo vedel jaky typ fototranzistoru pouzil cestaz ve svem bastlu (pripadne ma nekdo schematko) ? Potreboval bych napojit S0 vstup na diodu elektromeru na pomerne velkou vzdalenost cca 20m. Diky moc.

Pavel

http://img27.imageshack.us/img27/2135/bastl.jpg

38

Re: S0 elektroměr přes LED diodu

Fototranzistor asi SFH309-5 a tranzistor BC546, a zapojení si už nepamatuju, ale furt jede. Zkusím to obkreslit, ale byl to jen pokus a dál jsem to nerozvíjel.
Podobné schéma je tady.
PunBB bbcode test

39

Re: S0 elektroměr přes LED diodu

Bez dlouhych reci.

FYI, pouzivam nasledujici svetelny senzor pro arduino. Elektromer 10 000 imp/kWh. Pridavny elektrokotel 16kW. Fotorezistor to v pohode stiha. a ukazuje presne spotrebu do vykonu kotle. Pomoci trimru lze krasne nastavit hranicni uroven pro snimani.
Pokud by nekdo mel psychicky problem s fotoresistorem, prodava se stejny modul i s fotodiodou, jen se hure upevnuje a cloni.

http://www.ebay.com/itm/Photosensitive-Detection-Optical-Photosensitive-Lgiht-Sensor-Module-f-Arduino-/291348813929?pt=LH_DefaultDomain_15&hash=item43d5be1869

O trochu drahsi ale s dejsima nozickama.
http://www.ebay.com/itm/photoresistance-detection-Optical-Photosensitive-light-sensor-module-for-Arduino-/400373579959?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5d382000b7

Prilepeno ctvereckem cca 5x5cm kvalitni pasky s vlakny, krasne cloni ledku od okolniho svetla.
Vse je v me rezii, nemusim resit blbosti s plombou a dohadovani s CEZem. Zatim asi 4 odecty a nikdo s tim nikdy nemel problem.

40

Re: S0 elektroměr přes LED diodu

Prosím, jak máš čidlo napájeno?

41

Re: S0 elektroměr přes LED diodu

jimik napsal:

Prosím, jak máš čidlo napájeno?

Predpokladam, ze to byl dotaz na me. SDS napajim pres pasivni POE 12V. Opticky modul mam pripojen na S0, Vcc beru ze S0+ pinu a na 5V srazim pomoci 7805. Fungovalo to i bez srazeni na 5V, ale ten arduino modul mel pak silene prepaly LED diod. Operak ktery tam je nema s 12V problem, ale LEDky byly moc namahane. Pokud by se Prepajely smd rezistory, slo by to snad i bez regulatoru 7805.

42

Re: S0 elektroměr přes LED diodu

Pekny den, rad bych se zeptal, pravdepodobne uzivatele Ftelf.

*********************************************************
zakoupil jsem toto:
SDS MICRO LIGHT E ARK LAN PWM.

opticky modul:
https://www.aliexpress.com/item/5Pcs-Photosensitive-brightness-resistance-sensor-module-Light-intensity-detect-New-Free-Shipping/1625377263.html?spm=2114.13010608.0.0.UoYqUu

power supply module AMS1117-3.3
https://www.aliexpress.com/item/HOT-5pcs-lot-AMS1117-3-3V-power-supply-module-AMS1117-3-3-power-module-AMS1117-3/32581294945.html?spm=2114.01010208.3.19.URgO5m&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_4_10065_10068_10000009_10084_10000025_10083_10080_10000029_10082_10081_10000028_10110_10111_10060_10112_10113_10062_10114_10115_10056_10055_10037_10054_10059_10032_10099_10078_10079_10000022_10077_10000012_10103_10073_10102_10000015_10096_10000018_10000019_10052_10053_10107_10050_10106_10051,searchweb201603_9,afswitch_5,single_sort_3_default&btsid=ef11dc62-3720-4585-bd57-0f74e5b064df
*********************************************************

Rad bych meril spotrebu (blikani diody) na elektromeru.
Mam 12V adapter, kterym napajim SDS.
Napeti pro opticky modul bych chtel brat z S0+ SDS modulu + srazit na 3.3V pomoci AMS1117-3.3.
Vystup DO z optickeho modulu bych chtel pripojil do vstupu S0- SDS modulu.

*********************************************************
Mam prosim otazku 1)
bude to fungovat, kdyz do S0- vstupu SDS modulu potecou jen 3.3 V ?

Mam prosim otazku 2)
Solo jsem si testoval (mimo SDS modul) zapojit opticky modul pres AMS1117-3.3 a meril napeti na DO optickeho modulu kdyz je okolni svetlo nebo tma,
co me prekvapilo, kdyz je tma => na vystupu optickeho modulu D0 je 3.3V, kdyz je svetlo, tak 0V nebo-li negativni logika.
Muzu to takto pouzit a zapojit vystup optickeho modulu D0 do vstupu SDS modulu S0- ? Nebude to merit spatne ?
*********************************************************

Nevim, jak se chova opticky modul uzivatele Ftelf, ktery zde psal prispevek.

Dekuji za vas nazor pripadne schema, jak to udelat.
Marek

43

Re: S0 elektroměr přes LED diodu

Jones, nebo Ftelf, poradili by jste, jak zapojit, pokud Vam to stale funguje a jste tady? Diky