Téma: PWM - repráček
Když připojím na PWM repráček z PC, nemělo by to pískat ? Potřeboval bych nějaké pípací upozornění ...
SDS nováček :-) Správce sítě, programátor, kutil .... :-)
SDS PLC/PAC: Měření Energie & OnlineTechnology.cz
Network Monitoring System - SDS - Síťový Dohledový Systém
Nejste přihlášen. Přihlaste se, nebo se zaregistrujte.
SDS PLC/PAC: Měření Energie & OnlineTechnology.cz » SDS periferie » PWM - repráček
Stránky 1
Chcete-li přispívat, musíte se přihlásit nebo projít procesem registrace.
Když připojím na PWM repráček z PC, nemělo by to pískat ? Potřeboval bych nějaké pípací upozornění ...
Pwm v zařízeních funguje buďto jako výstup přímo z CPU .- zde bez jakýchkoli dalších prvnků nepřipojovat nic, hrozi minimálně zničení výstupu v horším případě cpu..V zařízeních s výsupním mosfetem je dobré doplnit ochrannou diodu a repráček přes odpor spínat jako indukční zátěž proti ono když se to vezme do detailu, tak při použití třeba ventilátoru z pc a pwm reglace je v akustickém pásmu také slyšet pískání vinutí.. pro signalizaci ale doporučuju použít např posílený výstup D0 a na něj malý pípák,který už v sobě elektroniku má vypadá jako ten mini z klasického počítače, ale potřebuje jenon napájení, bez starosti s buzením..
Vidíš, ten pípák je taky dobrý nápad .... Dík !
Repráček na pwm je ale lepší, můžu s ním pískat různý tóny, nebo dělat alarmovej klouzavej tón, prostě tím můžu indikovat víc věcí....
V žádném případě netvrdím, že je repráček horší řešením. Jenom je pro prvotní implementaci složitější..
Já momentálně pwmko nevyužívám, ale zkoušel jsem jeho fci a to tak, že jsem na výstup dal MOSFET , kterým jse spínal optočlen a optočlenem jsem spínal další MOSFET (kvůli galvanickému oddělení) . Zkoušel jsem s tím regulovat žárovku H4 (takže několik A). Pro ten repráček by ale asi bohatě stačil jen ten MOSFET, který jde sepnout 3,3V logikou.
V žádném případě netvrdím, že je repráček horší řešením. Jenom je pro prvotní implementaci složitější..
Pípáčky mám v šuplíku, prvotní ideální, nepotřebuji s tím hrát JingleBells :-))
Za těch 20 roků správce mám bordelu dost :-) Např. takovou chuťovku DECserver 90TL , t.j. 8x RS232 linky po koaxu :-) k tomu 2-3 terminály WYSE 325 ... pokud tady jsou pamětníci :-))))
Opravdu máš v šuplíku něco, co při přivedení stejnosměrnýho trvalýho napětí samo o sobě produkuje tón? Za těch 20 roků správce mám taky v šuplíku ledacos.. ale nevím kde ve výpočetní technice by se něco takového vyskytovalo... Já osobně mám v šuplíku jen piezza, který potřebujou budit nějakou frekvencí...
Ani já nevím z čeho .... asi z nějaké laserovky, ty pípáky jsou šírší než ty micro repráky z MB ...
Tyhle mám asi 3 ks :
http://www.gme.cz/piezomenice-do-dps/kpt1540p-p641-043/
To je celkem jedno, jakej je průměr. V tiskárnách, faxech, základní desky, modemové karty a modemy, novější PC case. Všude jsou piezo elementy které po přivedení napětí jen lupnou. Na to aby dávaly tón je potřeba ten tón dodat - to napájení rychle přerušovat.... i ten odkaz z GME je jen element kterej sám o sobě nepíská... to umí třeba tohle a říkají tomu sirénka:
http://www.gme.cz/piezomenice-do-dps/sl … -p640-082/
Takže u všeho co máte v šuplíku je potřeba u SDS použít PWM výstup... samotné sepnutí na napájecí napětí vygeneruje jen "lupanec"
KPE242 píská sám když je napájen DC napětím...
ale o to nakonec nejde...
"Problém" s PWM výstupem je ten, jak ho nastavit do "klidové polohy" - což v SDS jde (aby tam byla trvalá logická úroveň), ale je tomu potřeba přizpůsobit následně zapojený obvod, typicky použít vhodné zapojení výkonového tranzistoru, viz různé příklady na netu... nějaký PWM tutorial, apod.
Ale jo, funguje to i s těmi "samo" nerezonujícími piezo měniči. Jen je potřeba k tomu přihodit rezistor. Otestoval jsem to na jednom piezo měniči co má nižší rezonanční frekvenci cca 1,1KHz (myslím, že je to KPT3110W). Jeho "-" zapojil na výstup PWM, jeho "+" zapojil na "+" napájení a poté přidal pullup rezistor cca 3,3KOhm mezi PWM a "+" napájení (v mém případě napájím SDS samostatným 12VDC napájením odděleným od ostatní elektroinstalace a SDS je již na desce u výstupu PWM osazeno tranzistorem). A pak při nastavení Fpwm na cca 1100 a poměru na cca 550 to pěkně monotónně piští. Pro vypnutí pištění se nastaví akorát poměr na 0. No a programově se s tím pak dá už "kouzlit". Ta hodnota rezistoru je jen od oka a tak piezo měnič má výkon tak jen tak aby se neřeklo, to si musí každý propočítat podle konkrétního případu.
Jen je potřeba správně promyslet, odkud brát "+" pro napájení pro toto zapojení, neb připojením na vstupní napájení do SDS tak zapojujeme zátěž mezi GND v SDS, která je již oddělená za interním SDS zdrojem a pak "+" na vstupu do SDS který je ještě neoddělený a tak vlastně přicházíme o možnost to mít oddělené (pokud by ale pípák měl jen malinkou spotřebu, mohlo by to jít připojit i na "+" výstup co je pro S0).
Například pro tento případ a zároveň například i pro galvanické oddělení S0 vstupů, kde potřebujeme napájení a nechtěli bychom jej tahat z SDS kvůli galvanickému oddělení měřičů a SDS, tak by se dal připojit i nějaký malinký DC-DC měnič. Ty nejlevnější oddělují již do 1000V a ve výkonu potřebném pro cca 3 optočleny a malý pípak by se dal pořídit již okolo 200Kč.
PS: - mimo téma
k těm archivním kouskům "v šuplíku" - ještě donedávna mi tu překážel systém MAI BasicFour s operačním systémem BOSS/X, nebo tak nějak to bylo. Verze co jsem měl byla postaveno na CPU Z80 a obsahovala i dva MFM disky (á 40 MB). Každý zabíral cca 2-3 dnešní 5,25'' pozice, mělo to i externí páskovou jednotku už na klasické ale velké backup pásky (kupodivu to už tenkrát běhalo na dodnes známém IDE a jednou jsem to připojil zkušebně i k běžnému PC a fungovalo to - v době elektronického boomu to pak ale rychle ztratilo využitelnost). Můj model byl v podstatě server pro cca 10x RS232 konzole (tj. monochromatický CRT monitor (zelené, nebo oranžové s malým podstavcem/nohou ve které byla výpočetní elektronika opět s CPU Z80 - mělo i baterii pro zálohu setupu - hlavně nastavení RS232 a něčeho okolo, mělo to RS232, paralel a KEYB port), které jsem k tomu také nějaké měl. Byla k tomu dokonce i tiskárna (s centronix konektorem a dalo se to tak připojit ke klasickému PC a mělo to i desku s českými znaky). Jehličková, na cca A2 (A3) traktorový papír. Mělo to tam konzoli cca 3 cm vysokou na které bylo vzestupně z jedné strany k druhé jen cca 8 - 16 jehel a celá ta konzole vibrovala značnou rychlostí ze strany na stranu. Kam se na to rychlostí tisku běžné A4 jehličky s hlavou na klasickém pojezdu hrabaly :-) Měl jsem k tomu i krabici náhradních dílů ještě originálně zabalených z USA, jako třeba elektrolytické kondenzátory, které bylo potřeba si před prvním použitím naformátovat na potřebné hodnoty (to už se dnes jen tak nevidí).
Zde odkaz na něčí (ne mou) fotku, jak to celé cca vypadalo (tedy mimo notebooku, switche a té bedny vlevo vzadu) http://www.ardiehl.de/basicfour/eagle/pics/IMG_2081.JPG a http://www.ardiehl.de/basicfour/eagle/pics/IMG_2063.JPG
Nyní to ale už odpočívá v elektronickém nebi a původní místo zabírá knihovna klasických papírových knih z technickou literaturou.
Stránky 1
Chcete-li přispívat, musíte se přihlásit nebo projít procesem registrace.
SDS PLC/PAC: Měření Energie & OnlineTechnology.cz » SDS periferie » PWM - repráček