1

Téma: Prudova ochrana pre SDS UPS

Zdravim,

pouzivame SDS UPS na zalohovanie Wifi access pointov. SDS-UPS je v interieri budovy, a od neho ide CYKY kabel na strechu kde napaja techniku (SuperPOE v aluboxe + APcka). Vystup napatia z SDS UPS je vedeny cez rele SDS UPS (normal closed) takze relatkom a IP watchdogom je mozne restartovat vsetku techniku, pripadne ju vypnut. Funguje tu skvele.

Jedina vec, ktora tomu chyba, je ochrana SDS UPS proti skratu na vystupe. Uz sme takto par kuskov pochovali... Bohuzial nedari sa nam to riesit s istenim na vystupe - mame tam istice, ale to neriesi vec... Prikon techniky byva tak 40 watt. Pri behu z akumulatora, napatie moze klesnut az na 10 V. No a v takychto situaciach, ked to taha na baterku hodinu-dve a prud je blizko hodnote istica,  tak semtam istic vypne, a je problem... Miesta ktore sme osadili 6A isticom, to nie vsetky prezili, pretoze pri skrate takemu isticu trva vypnutie minuty az desitaky minut, a to sa medzitym SDS UPS upecie.. Ziadny istic (resp vratnu poistku) s lepsou charakteristikou sa najst nepodarilo.

Inu, neda sa toto riesit softwarovo? SDS UPS meria prud ktory dodava na vystupe, a ma pod kontrolou aj rele... Pri prekrocenu prudovej hodnoty, napriklad nad 6A, vypnut rele, alebo nejak inak odpojit vystup?

Alebo ak nie takto, slo by to riesit nejakym pridavnym ochrannym obvodom?

Dakujem

2

Re: Prudova ochrana pre SDS UPS

Toto lze poměrně snadno řešit pomocí vlastního SDS-C programu, který bude číst proud z/do AKU (sys[733]) a z PRI (sys[734]) a na základě vlastní logiky v tomto programu pak provede příslušnou činnost (např. vypnutí relé, přes které je zapojený výstup).
Lze to i zkombinovat s čtením napětí a určit aktuální odebíraný výkon, atd. - takže jištění lze dělat nejen na základě proudu.

Samozřejmě to vyžaduje určitou logiku, jako je funkce "opětovné zapnutí" za určený čas atd. - a toto vše záleží na konkrétním uživateli SDS-UPS. Proto si každý musí naprogramovat svůj vlastní SDS-C program, podle svých vlastních požadavků.

Jako HW řešení bych doporučil "samovratné DC pojistky", které lze dát i paralelně.
Např. 3A pojistka PFRA, nebo pro 6A dát dvě tyto pojistky paralelně.
Pojistky fungují na principu ohřevu, takže procházející proud je ohřeje, a vypnou se. Po následném ochlazení se zase zpátky zapnou, a pořád dokola - výhodou je pomalý cyklus, a opakování.

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !