1 Naposledy upravil: jannk (2013-12-12 10:29:07)

Téma: Ruční ovládání spotřebičů a jiné dotazy na instalaci

Velmi se mi libi ruzne monitorovaci a ovladaci systemy, sam jsem proto zacal nejaky podobny planovat.
Nicmene jsem nenarazil na jednu funkcionalitu : chapu monitorovani a automaticke rizeni. Nicmene ja obcas potrebuji i rucne prenastavit setpointy, tj neco rucne vypnout/zapnout atd. Na klasickych termostatech to je trivialni - jak rucni ovladani resite, kdyz mate cely dum automatizovany pres SDS? Jenom pres pocitac/mobilni aplikaci enebo existuje i neco jako klasicky termostat, kterym muzu sepnout/rozepnout co potrebuji?

diky

2

Re: Ruční ovládání spotřebičů a jiné dotazy na instalaci

Není problém připojit paralelně ke kontaktům mechanický vypínač, případně použít složitější externí relé a nasimulovat si klasické křižákové zapojení, tj možnost z toho druhého mechanického místa jak vypínat tak zapínat..jenom potom v tom budete mít malinko chaos..protože sds zařízení si bude myslet, že je zapnuto, ale křížový mechanický vypínač bude tuto logiku obracet..

Při dnešních cenách tabletů ale nevidím problém mít jeden kousek trvale na zdi s ovládací stránkou..

3

Re: Ruční ovládání spotřebičů a jiné dotazy na instalaci

ok, dik
Existuje i nejake reseni jak prenaset nejakou komunikaci bezdratove? Jasne, ze drat je lepsi a levnejsi - ale existuje nejake reseni kdyz k nejakemu cidlu, pripadne i IP rele atd drat proste neni mozne privest? (aspon ne bez rozbourani pulky domu smile )

4

Re: Ruční ovládání spotřebičů a jiné dotazy na instalaci

Jakékoli SDS zařízení můžete mít zapíchnůté do standartního wifi routetru a logicky se přes onu wifi připojovat odkudkoli..existují i bezdrátové možnost přenosu  stavu impulzních čidel moduly na 433 či 868MHz a jiné, ale tady ju že problém s cenou, rušením, napájením a další aspekty, kvlůli kterým je lepší starý dobrý stíněný kabel..

5

Re: Ruční ovládání spotřebičů a jiné dotazy na instalaci

Cili 2 (a vice) SDS zarizeni, kazde z nich zapojene ve wifi switchi, takze na stejne datove siti - a ty 2 zarizeni potom spolu muzou komunikovat. To dava smysl, dik.

6

Re: Ruční ovládání spotřebičů a jiné dotazy na instalaci

No teoreticky i takto, pokud bude zařízení s malým počtem vstupů a bude třeba to řešit větším početem..jinak macro samo o sobě má vstupů/výstupů dost..případně nové IO6 s šesti relé

7

Re: Ruční ovládání spotřebičů a jiné dotazy na instalaci

abych nezakladal dalsi tema:
pokud bych chtel postupne merit spotrebu na 1-2 elektromerech, 2-3 teploty a 1-2 vlhkosti, tak spravna volba (aspon pro zacatek) je SDS Micro Light E - R2? Pripadne prehlizim nejaky jiny vhodnejsi model? (samotna deska mi staci, bude lezet na stole, krabici nepotrebuji)

Myslim, ze tam navic je i rele, ktere zatim nevim k cemu bych pouzil, ale asi si neco vymyslim (spinani primotopu?)
+ prislusne senzory, ale ty lze dokupovat postupne

dekuji

8

Re: Ruční ovládání spotřebičů a jiné dotazy na instalaci

Dobrý večer, ano toto se zdá být pro Vaše účely ideální.. elektroměry připojíte tři kousky, teploty až 16 paralelně na jedné trojdrátové 1-wire sběrnici a čidla s analogovým výstupem na AD vstupy..

Relé, které je na desce zcela jistě nebude nadšené z připojení přímotopu vzhledem k jakým příkonům jsou vyráběny, nicméně není problém tímto malým relé ovládat klasické relé resp stykač na DIN lištu či jakékoli jiné silové relé a spínat klidně celé topení..

9

Re: Ruční ovládání spotřebičů a jiné dotazy na instalaci

dekuji, ani ja jsem nepredpokladal prime spinani neceho jako je primotop, ale stykac, ktery mi ted ovlada topeni smile

Chapu spravne 1-wire sbernici tak, ze od kazdeho cidla staci privest 3-zily kabel, ty potom paralelne spojit a spolecne zapojit do SDS? Tj neni nezbytne nutne cidla zapojovat seriove?

10

Re: Ruční ovládání spotřebičů a jiné dotazy na instalaci

Takto by to právě víceméně nefungovalo, respektive nemuselo fungovat spolehlivě..vede se primárně jeden kabel od sds až na konec "trasy" a čidla se na něj sází paralelně..

11

Re: Ruční ovládání spotřebičů a jiné dotazy na instalaci

hm - to skoro vypada, ze jste chtel napsat "vede se primárně jeden kabel od sds až na konec "trasy" a čidla se na něj sází seriove" ... ?
Pokud bych cidla zapojoval paralelne, tj opravdu delal odbocky z 'hlavniho' kabelu, tak uz potom neni moc rozdil od toho, kdybych privedl k SDS 2 kabely a ty spojil - porad to je paralelni zapojeni cidel, lisi se jen delky kabelu.

Jak se teda obvykle resi, kdyz chci 2 cidla na opacnych koncich domu (kdyz SDS mam uprostred)? Vest kabel od SDS k jednomu cidlu a od nej zpatky kolem SDS az k druhemu cidlu?

12

Re: Ruční ovládání spotřebičů a jiné dotazy na instalaci

Najděte si zde na fóru odkaz na dokument 1-wire primer, kde je vše asi na sto stranách popsáno jak zapojovat a jak nezapojovat..

Ano takto jak jste to uvedl by to bylo správně..jeden dlouhý kabel a na něm všechny nasázené, bez odboček,..struktura SBĚRNICE, NE HVĚDZY! Netvrdím, že hvězda nemůže fungovat, nebo nefunguje..ale je to pokaždé otázka té konkrétní situace, kabelu, jeho délek a všeho..prostě risk..

V každém případě y bylo záhodno si o celé 1-wire sběrnici a jejich principech něco nastudovat..i samotny google najde kopu odkazů..

Například zde http://www.1wire.org/Files/Articles/1-Wire-Design%20Guide%20v1.0.pdf

13

Re: Ruční ovládání spotřebičů a jiné dotazy na instalaci

ok, diky - uz jsem to (skoro) precetl, snad jsem spravne pochopil problem s 'raising time', tj chapu ze kratke odbocky (~decimetry) od 'primarniho kabelu' fungovat muzou, delsi ne nutne i kdyz to je teoreticky stejne zapojeni. Praxe je zda se pouzit UTP kabel a v nem 3 vodice k cidlu a jine 3 vodice od cidla dal (k druhemu cidlu) ... a jelikoz celkova delka muze byt desitky metru, tak to v zasade neni neresitelny problem.


Jeste bych mel jeden dotaz - daji se SDS desky napajet i beznym trafem, ktere se dodava k ruznym routerum, switchum a jine domaci elektronice (tj vystup 12V DV, max vystupni proud kolem 1A)?

14

Re: Ruční ovládání spotřebičů a jiné dotazy na instalaci

Vzhledem k spotřebě zařízení pod 1W můžete takovým trafem napájet až 10 SDS zařízení, bavíme-li se o malých deskách, tj ne zrovna macro s lcd a spol..samozřejmostí je adaptér se STEJNOSMĚRNÝM výstupem..

15

Re: Ruční ovládání spotřebičů a jiné dotazy na instalaci

ok, dekuji (DV melo byt DC).

16 Naposledy upravil: vkalina (2013-12-11 22:41:01)

Re: Ruční ovládání spotřebičů a jiné dotazy na instalaci

jannk napsal:

ok, diky - uz jsem to (skoro) precetl, snad jsem spravne pochopil problem s 'raising time', tj chapu ze kratke odbocky (~decimetry) od 'primarniho kabelu' fungovat muzou, delsi ne nutne i kdyz to je teoreticky stejne zapojeni. Praxe je zda se pouzit UTP kabel a v nem 3 vodice k cidlu a jine 3 vodice od cidla dal (k druhemu cidlu) ... a jelikoz celkova delka muze byt desitky metru, tak to v zasade neni neresitelny problem.


Jeste bych mel jeden dotaz - daji se SDS desky napajet i beznym trafem, ktere se dodava k ruznym routerum, switchum a jine domaci elektronice (tj vystup 12V DV, max vystupni proud kolem 1A)?

no ja mam doma 15 cidel ruzne pozapojovanych, nekolik hvezd z hlavniho kabelu. celkova delka hodne pres 100m a vse funguje OK. Kabel mam belden drat, ale myslim, že hodně bude záležet na napojeni. Nekde pouzivam krone pasky a mam i nejaky systimax. Narazil jsem pouze na problem s načtením čidel. nad 13 kusu uz nechce SDS další načíst. Stačí ale na chvíli nějakou větev odpojit, čidla načíst a pak už vše funguje OK. Samozřejmě že občas nějaké čidlo nahlásí chybu, ale to se dá softwarově ošetřit.

Tady je ukázka, ale je to kvůli svg grafice funkční pouze pod FIREFOX 25 a možná i pod IE9 a výš. Chrome bohužel zatím stávkuje
http://ksystems.cz/Kotelna/

17

Re: Ruční ovládání spotřebičů a jiné dotazy na instalaci

Dík, ty kabely jsou UTP nebo telefonní nebo nejake jiné? (Mozna hloupý dotaz, ale ty názvy mi nic moc neříkají)

18

Re: Ruční ovládání spotřebičů a jiné dotazy na instalaci

UTP CAT5 tvrdý drát

19

Re: Ruční ovládání spotřebičů a jiné dotazy na instalaci

dik
Jaky je rozdil mezi temito 2 cidly? tech 100Kc navic je za dva RJ konektory a osazeni na desku?
http://www.onlinetechnology.cz/teplotnicidla/175-Teplotn%C3%AD-%C4%8Didlo-s-redukc%C3%AD-1wire
http://www.onlinetechnology.cz/teplotnicidla/91-Teplotn%C3%AD-%C4%8Didlo-DALLAS-DS18B20

Cili nahrada nejakeho takoveho bastlu?  (ok, taky jsou ta cidla hned tri)
http://www.crystalfontz.com/backlight/WRDOWY17_In_Water/3in1bare.jpg

20

Re: Ruční ovládání spotřebičů a jiné dotazy na instalaci

Čidlo je všude stejné, jen první je průchozí, tzn. že destičky spojujete kabelem s RJ konektory na přesnou délku kam ho chcete umístit. Druhé čidlo si naletujete na kabel, přesně jako ten třetí bastl.