1

Téma: Synchronizace času z GPS

Nebyla by zlá myšlenka synchronizace času z GPS připojené na UART/RS232 rozhraní SDS zařízení.. nutností by logicky bylo použití takového přijímače, který bude mít přímý výstup po sériové lince, připojení modemu, který v sobě obsahuje převodník UART/USB už z principu není reálné..  zejména by bylo využití tam, kde SDS zařízení řídí něco důležitého a není možné si dovolit, aby zařízení naběhlo bez internetové konektivity a čas nebyl aktuální, taktéž tam, kde konektivita není přítomná vůbec.

Jáký na to máte názor, jako uživatelé ?

2

Re: Synchronizace času z GPS

Nevím jistě, když tak mě oprav ale na RS232 můžeš v podstatě připojit co chceš, pokud tomu umíš poslat příkaz a cucnout data ... pak už čas nastavíš programově. Stačilo by upravit dané SYS na R/W

SDS micro DIN - firmware 8.7.2014, SDS micro DIN - firmware Beta xx.x.2014
SDS nováček :-) Správce sítě, programátor, kutil .... :-)

3

Re: Synchronizace času z GPS

No to samozřejmě jde i teď, ale myslím tím plugNplay řešení.. nadrátovat, zaškrknout synchronizovat s GPS a víc neřešit

4

Re: Synchronizace času z GPS

Jasně, pro uživatele jednoduší ... jenom SDS není nafukovací :-)) Uvidíš co na to Adamn

SDS micro DIN - firmware 8.7.2014, SDS micro DIN - firmware Beta xx.x.2014
SDS nováček :-) Správce sítě, programátor, kutil .... :-)

5

Re: Synchronizace času z GPS

Pro mé potřeby je toto řešení příliš drahé a zbytečně komplikované. Spíš bych se zaměřil na to, aby čas uměl načíst z jednoduchých RTC obvodů založených opět na 1-wire. Opět je k mání čip DS2417 nebo hotový i-Button DS1904, či hotové desky na tomto základě pro Arduino.

Domnívám se že obecně byste se měli zaměřit právě na další  podporu 1-wire čipů. Určitě nejsem jediný který si SDS vybral jako řídící systém místo standardních PLC hlavně proto, že měří teploty prostřednictvím 1-wire čidel (+ samozřejmě cena).  Dallas-Maxim vyrábí spoustu dalších obvodů které se dají velmi vhodně použít jako "rozšiřovací moduly" - namátkou switche-další výstupy, A/D převodníky - další A/D vstupy a to i vzdálené a digitální potenciometry - analogový výstup - a postačí k tomu jen doplnit firmware. Uznávám že naprogramovat to určitě není triviální záležitost, ale šlo by tak rozšiřovat již fungující SDS a významně tak zvýšit jejich užitnou hodnotu a tím se i více přiblížit k možnostem klasických PLC. Např. už i lidé z Tecomatu (oblíbený PLC Foxtrot s napojením na alarmy a inteligentní instalace) po několikaletém striktním odmítání 1-wire komunikace pomalu zvažují tuto možnost a díru na trhu tak možná zaplní.

6

Re: Synchronizace času z GPS

1-W podpora u SDS je, i když s původním zaměřením právě jen na sadu teploměrných čipů (viz seznam na WiKi).

Další chipy - protokol pro další chipy už začíná být složitější, a přidávat podporu pro každý z nich naráží na omezení paměťové kapacity malých SDS.
Druhý problém je rozvěšení (např. spínacích chipů) po sběrnici - pak vznikne problém s napájením a zemními smyčkami atd., což je prakticky neřešitelné (SDS poskytuje proud pro napájení plných sběrnic s teploměry, nezvládne to už pak další typy chipů s náročným potřených galvanickým oddělením atd.). Problémy se sběrnicí a napájením jsou prakticky tou nejkritičtější částí návrhu, a jejich řešení (galvanické oddělováí) prakticky zabíjí všechny výhody (cena) které 1-W přináší v první řadě.

Samozřejmě nebudu hledat důvody proč to nejde (těch už je dost), ale zaměřím se na to jak to udělat.

V tuto chvíli doporučím - využít 1-W pro teploměry popř. DS1990 (viz WiKi), a použít RS485 pro rozšiřující desky s relé a optovstupy.

Do budoucna může dojít k rozšíření firmware (pro 1-W) nějakým dalším směrem, zatím je to tak ve stádiu předběžných úvah.

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

7 Naposledy upravil: ringojr (2014-02-07 20:00:19)

Re: Synchronizace času z GPS

Nemyslel jsem ty další čipy věšet někde dál na sběrnici, ale spíše na ně vytvořit nějaký shiled kde by se již dalo "kvalifikovaně" vytvořit i to napájení a byly by obdobou rozšiřovacích modulů u dospělých PLC.  A  firmware samozřejmě nědělat to pro celé portfolio 1-wire čipů ale jen pro pár vybraných které budou mít významější smysl (a ještě ne podporu všech možností čipu ale jen ty hlavní- u teplotních čidel taky nejsou využity operace s maximy,...). Na netu se dají najít i odladěné kódy pro Arduino.

Další variantu řešení výstupů vidím využití SDS micro IO6 jako expanzního modulu, ale i tam by to chtělo úpravu firmware  aby master - stávají SDS micro E (nebo Macro,...) mohl přímo ovládal tu IO6 ( buď přes Ethernet nebo jeden ze stávajících výstupů) aniž by ji člověk musel ládovat dalším kódem (obdobně jako máte vyřešenu vzdálenou RS232 přes Ethernet).

RS232 mám již plnou (komunikuji s tepelným čerpadlem) a potřebný čtvrtý pseudovýstup zatím budu řešit jen reléovou logikou kdy určitá kombinace stávajících třech výstupů bude ovládat ten čtvrtý. Případné řešení dalších výstupů (nekritické na krátkodobé překmity) uvažuji  přes nějaký obvod typu čítače ovládaný jedním z výstupů a zpětnou vazbu přes odporový můstek a A/D převodník. Ještě se to dá zdokonalit nějakým maskováním že jedním výstupem přenastavím kombinaci a druhým ji teprve potvrdím, ale ale tím už asi další možnosti končí...

8

Re: Synchronizace času z GPS

Tady je řešení použít více desek SDS - vždyť můžou mezi sebou komunikovat přes Ethernet (HTTP, viz http_get() v SDS-C, použití /sdscep atd.).

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

9

Re: Synchronizace času z GPS

To je sice pravda ale i toto vyžaduje nahrát kód i do druhého zařízení, protože pokud to dobře chápu sdsep umožnuje měnit jen sdílené proměnné tj. sys[140]-sys[149]?  Prográmek sice jednoduchý, který bude kopírovat hodnoty zjedněch sys do dalších (ovládání relé), ale přeci jen ladit dva programy není ze začátku jednoduché. Pokud by byla vytvořena alespoň pro jedno rozšiřovací SDS (asi typu IO6 protože nejčastěji asi chybí výstupy) uživatelská stránka tak jako je pro ovládání výstupů, kde by člověk jen zadal IP adresu ovládaného SDS a potom odklikával stavy jednotlivých relé bylo by to mnohem snažší. I z marketingového pohledu byste pak SDS IO mohly vydávat i za expandéry výstupů :-).
Na druhou stranu komunikace mezi dvěmi SDS jen po LAN není ideální. Za prvé většina má doma pravděpodobně router jen se 4 LAN výstupy a WIFI a ty velmi rychle obsadí a za druhé už do komunikace vstupují další zařízení (minimálně ten router) keré spolehlivost snižují.  V tom případě sy myslím že by bylo opravdu vhodnější  mít  možnost připojit vstup ovládaného SDS na výstup toho řídícího drátovou propojkou a slave by jen poslouchal příkazy (jen ovládání výstupů) masteru po tomto drátě. I to se dá samozřejmě naprogramovat uživatelsky, ale kód na obou stranách už bude výrazně složitější než httú_get.