1

Téma: Elektroměr - přepínání tarifu

Dobrý den. Od ČEZu mám tento elektroměr:
https://picasaweb.google.com/lh/photo/NBSpH48qZ-ROVZrvFPpVFdMTjNZETYmyPJy0liipFm0?feat=directlink
Chtěl bych si vyrobit optický snímač odběru s využitím blikající LED, ale tato je jen jedna a nevím, jak zajistit změnu tarifu (ten se zobrazuje jen šipkou na LCD). V rozvodně nejsou viditelné žádné vodiče, vše je zaplombováno. Jak to řešíte to přepínání?

2

Re: Elektroměr - přepínání tarifu

Vykašlat se na experimenty a zažádat si na CEZu o zřízení S0 výstupu. Jsou povinni Vám ho zřídit. Signál změny tarifu si vytáhněte pomocí relé ze stykace HDO Já to tak udělal viz. http://ksystems.cz/Dum

3

Re: Elektroměr - přepínání tarifu

No vidíte, jaký jsem už debil smile Dokonce mám přes ten stykač zapojenou kontrolku na noční proud a úplně se mi to vykouřilo z hlavy - jo, bude ještě hůř. Na ten ČEZ zkusím zavolat, nebo napsat - uvidíme. Jinak myslím, že přes ten foto(tranzistor/odpor) to zase nebude taková věda, uvidíme jak u ČEZu dopadnu. Díky za nakopnutí s tím stykačem.

4

Re: Elektroměr - přepínání tarifu

No jo, jenže si musí zaplatit ten oddělovač, zdroj + instalace a ta cena nebude jistě malá. Jj nic není zadarmo, ale pak to vyjde na několik tisíc, ne? Levné to rozhodně asi nebude. :-)
Zřízení S0 na vyžádání je povinost?

Taky mám připraven fototranzistor u elekroměru.

nějaké ukázky kódu zde: http://forum.merenienergie.cz//viewtopic.php?id=552

5 Naposledy upravil: drabek06 (2015-10-04 22:50:57)

Re: Elektroměr - přepínání tarifu

Také snímám blikající LEDku na elektroměru. Zapojení jsem si doplnil o tvarovač impulzů, galvanicky izolovaný DC/DC zdroj a na S0 vstupu SDS je ještě optočlen. Budoucí dvoutarifní měření budu řešit vůstup z HDO.

Sds Macro

6

Re: Elektroměr - přepínání tarifu

Já mám připraven fototranzistor:
http://www.gme.cz/l-np-3c1-p520-014
má seříznutou tu malou čočku do roviny + je zbytek stran začerněn tuší.
Bude připojen k tomuto:
http://www.ebay.com/itm/131215772156
Kde jej nahradím za ten IR.Na výstup D0 bude zapojen optoodělovač (např. pc814, CNY17 nebo něco podobného)

nějaké ukázky kódu zde: http://forum.merenienergie.cz//viewtopic.php?id=552

7 Naposledy upravil: vkalina (2015-10-05 23:49:31)

Re: Elektroměr - přepínání tarifu

Nic jsem neplatil a žádný oddělovací člen jsem taky nedával. Normálně mi vytáhli S0 rovnou z elektroměru, kterou jsem připojil přímo do SDSka. Já to řešil při změně sazby, ale u čezu by mělo stačit nahlásit odplombování elektroměru, dotáhnout kabel a oni to přijdou zaplombovat. Nic by jste platit neměl. Potíž je jenom s tím kabelem. Svorky pro S0 jsou dělané na 1,5 drát a vy tam potřebujete dostat pár z CAT5, takře si připravte nějaký inteligentní přechod. Není nic jednodužšího než tam zavolat a domluvit se. Pokud by na kontaktním měli nějaké potíže, doporučuji nahlásit třeba opravu kabelu od elektroměru a odplombování a namístě se pak přímo domluvit s technikem. Neměl by  stím mít problém, pokud to budete mít připravené a nebudete ho zdržovat.