Děkuji za rychlé reakce a zároveň se omlouvám, za mou nevšímavost.
adamn napsal:Už od pohledu je tento sensor životu nebezpečný, při použití pro napětí na 50Vdc (24Vac).
Vyhledejte si obvod ACS712, který je na tomto výrobku použitý.
Když už, tak proudový transformátor; tyhle čipy se mohou prorazit - zejména to co je na fotce, včetně nebezpečného návrhu plošného spoje - a 230V se pak dostane na vstup měřícího zařízení (SDS).
V každém případě - výstup čidla je opět střidavý (AC) proud, i když v malém rozsahu (0 až 5V), což vyžaduje ještě převod z AC na DC. Toto typicky vyžaduje speciální usměrňovat (operační zesilovač s diodami ve zpětné vazbě), obyčejná dioda zde vykáže nelinearitu (i když, možná po nějaké kalibraci . . . by to i šlo).
SDS neumí měřit AC napětí nebo proud - SDS umí pouze DC napětí.
Použijte ideálně relátko, pro indikaci napětí 230Vac přítomno / nebo nepřítomno - cívka relátka pro 230V, kontakty spínají DC napětí pro jeden ze opto-vstupů SDS.
Argumenty pro proudový senzor beru. Relé je samozřejmě první volba, ale už z principu nepřipojím na pouhou detekci něco, co má minimální odběr 1VA. AC relé s menším odběrem se mi nalézt nepodařilo. Ano, je to zanedbatelné, pri řekněme 6h/den to je 2kWh/rok, ale monitoring bastlím z radosti udělat co nejlepší systém a připojení třech takových detektorů mi prostě nepřijde efektivní. Mám oběhové čerpadlo Grundfos Alpha 2, které dle podmínek chodí i na 4W. Na druhou stranu otázka, kolik to bude činný W, nikde se mi nepodařilo nalézt, je možné, že to bude nakonec akceptovatelné.
sidbin napsal:Já používám část sds k měření spotřeby a doby chodu solárního čerpadla. Mám elektroměr = 1. S0, pak relé paralelně k čerpadlu = 2. S0. díky tomu pro grafy získávám: spotřebu, dobu chodu, chod čerpadla. Pro stav a čas používám sys151, který vypisuje 0/1. Kód doby chodu je založen na kódu zde: http://forum.merenienergie.cz//viewtopic.php?id=136
Dobu běhu sleduji teprve třetí den.
Celkové náklady: cca 350 Kč.
(Pokud teda nepočítám ten první vadný elektroměr :-D ).
Zbytek zpracovávám už na webu. Z toho sds mě lezou sekundy chodu a tak je i ukládám do databáze. Uvažuji i nad jiným časovým limitem (5 nebo 10s).
Ale možná by to šlo udělat i s jedním vstupem S0 a elektroměrem. Zvýšené množství impulsů X za určitý časový úsek Y znamenalo chod čerpadla.
Děkuji za postřeh. Ale stejný důvod. Spotřeba těchto měřičů je udávána cca 1W / 5VA. Měřit tímto oběhové čerpadlo soláru mi přijde jako velký luxus.
Raději osvětlím mou aplikaci. Chci měřit otáčení šneku podavače automatického kotle. Množství paliva je přímo úměrné času, který byl motor spuštěn. Aktuálně mám na rotoru jazýčkový spínač (reed switch), snad jsem to správně pojmenoval. Připojen na S0 zatím LAN controller od tinycontzol.eu, který plánuji vyměnit za SDS Micro E R2.
Po dalším bádání jsem našel ideální řešení jedinou součástkou HCPL-3700 (AC/DC to Logic Interface Optocoupler).
https://blog.adafruit.com/2012/10/04/ask-an-educator-how-can-i-measure-ac-voltage-with-my-arduino/
Nicméně zřejmě zachovám snímání otáček pomocí polohy. Uvědomil jsem si, že motor šneka může být zatížen a tím se zpomalí podávání paliva, tudíž výstup nebude přesný. To se dokonce také děje, lze to pozorovat na změně zvuku. Závitnice šněka měla dokonce na konci špatné provedení a po pětiletém provozu se závit postupně ohnul a odešla převodovka.
Když jsem si toto uvědomil, tak mi došlo, že tomuto mohu předcházet monitoringem změny poměru chod motoru/otáčky.