1 Naposledy upravil: drabek06 (2014-12-22 00:24:14)

Téma: Modul vlhkoměru s čidlem Honeywell

Zdravím,

doma používám modul SDS Micro DIN E a k němu mám připojeno modul čidla vlhkosti zde zakoupený. Po připojení vše fungovalo jak má a SDS vypisuje naměřenou relativní vlhkost. Protože má SDS modul analogový vstup s rozsahem do 30V a výstupní rozsah čidla je 0 - 5V, tak jsem se rozhodl upravit vnitřní napěťový dělič z původních 30V na 5V abych dosáhl větší přesnosti při měření. Původní 27k rezistor jsem vyměnil za nový s hodnotou 2k. Poté jsem přepsal přepočtovou konstantu na 20460 a vstup nyní měří a správně zobrauje v rozsahu 0 - 5V. Problém nastává pokud k tomuto vstupu připojím čidlo vlhkosti protože vidím pouze výstupní napětí z čidla, což je nic neříkající. Absolutně nevím jak vypočítat novou přepočtovou konstantu aby se zobrazoval správně změřený údaj vlhkosti v procentech. Pro původně neupravený vstup 0 - 30V byla přepočtová konstanta nastavena na 155 a mě by zajímalo jak se na toto čídlo přišlo a jak si vypočítat novou konstantu pro změněný rozsah vstupu. Pokud jsem změřil napětí na výstupu z čidla a dosadil ho do vzorce co je uveden v PDF k čidlu a započítám do toho i teplotní závislost, tak se rozcházím výpočtem oproti naměřenému údaji SDS o 10%. Tak nějak jsem došel k tomu že by přepočtová konstanta měla být asi 955 při změněném napěťovém vstupu v rozsahu do 5V, ale nejsem si jist. Dneska jsem zkoušel "solný test" a jsem z toho už jelen. Zkoušel jsem lehce vlhčí konzistenci vody se solí, potom i sušší, ale i tak jsem se dostal s vlhkostí na 60% pro vstup s rozsahem vstupu do 30V a 51% u vstupu s rozsahem 5V. Správně bych měl naměřit 75%. Tak tedy nevím kde dělám chybu a co je tedy správně. Ještě jsem zapoměnl uvést že u původního rozsahu vstupu do 30V jsem se shodoval naměřenou hodnotou s vypočtenou dle výstupního napětí z čidla v rozdílu několika %. Ale stejnak si nejsem jist zda naměřená hodnota je odpovídající skutečnosti . . .

Sds Macro

2

Re: Modul vlhkoměru s čidlem Honeywell

Budu trochu vařit z vody. Nemám to čidlo u sebe. Ale podle mne je ta konstanta 155 taková, aby při cca 3v (100% vlhkost dle pdf výrobce) ukazoval AD vstup 100 (tedy něco jako 100v). Pokud jste 6x snížil rozsah (ze 30 na 5), mohla by být konstanta 6x vyšší. Tedy něco kolem 930.

3

Re: Modul vlhkoměru s čidlem Honeywell

k těm 930 jsem taky dospěl, ale výsledná vlhkost v % se rozchází pokud čidlo připojím do 5V vstupu, nebo o 30V vstupu. Jedině že by se již projevila přesnost toho 5V vstupu a měření na tomto vstupu bylo přesnější.

Sds Macro

4

Re: Modul vlhkoměru s čidlem Honeywell

Podle wiki (http://wiki.merenienergie.cz/index.php/Analogový_vstup) je:

Máme-li 10 bitů přesnosti, měříme na 1024 kvantizačních kroků. To znamená, že např. rozsah 0V až 5V změříme s nejmenším krokem 0.00488V, tj. rozpoznáme napětí s přesností na (zaokrouhleně) 5mV - nebo také že měříme s krokem 5mV.

Na 30v rozsah je to 29mV. Což by zase něměl být takový rozdíl v %. Při 5V je 1% 50mv. Takže i ten rozsah 29mv je ještě pod 1% požadovaného rozsahu měření.

Kolik má to čidlo výstup při 5v napájení? Je to pořád něco pod 3v při 100% vlhkosti?

5 Naposledy upravil: drabek06 (2015-02-02 01:27:40)

Re: Modul vlhkoměru s čidlem Honeywell

Tak nyní jsem se opět dostal k řešení vlhkosti . . .


pokud na čidlo pofunim pusou, tak vlhkost vyleze přes 3V. Teď jsem čidlo strčil opět do škatule s vlhkou solí a výstupní napětí z čidla je 2,82V a napájecí napětí čidla je 5,00V. Pokud toto dosadím do vzorce od PDF čidla, tak mě vyjde vlhkost 64,86%, ale mělo by to ukazovat 75%, což by odpovídalo výstupnímu napětí 3,14V. Také jsem zjistil že pokud se čidlo připojí ke vstupu co má upravený vstupní dělič na 5V, tak je naměřená hodnota špatná a to z důvodu malého vstupního odporu vstupu SDS a velkého výstupního odporu čidla. V praxi to pak vypadá tak, že se výstupní napětí z čidla snížilo o 0,4V po připojení k SDS. U vstupu co je do 30V pokles není žádný. Chyba čidla to nebude, protože tu mám celkem jeden zakoupený modul společně s SDS a pak tu mám další dva moduly co jsem si sám vyráběl a měří +- stejně.


EDIT: Teď jsem na jednom z modulu čidel upravil stabilizátor pro napájení čidla aby dával 3,3V. A v pixle s vlhkou solí leze z čidla 1,964V a napájecí napětí čidla je 3,337V. Při dosazení do vzorce to vychází na 68,72%. Takže jsem z toho jelen . . .

Sds Macro

6

Re: Modul vlhkoměru s čidlem Honeywell

Jak máte poskládaný ten dělič? jaké hodnoty?

7

Re: Modul vlhkoměru s čidlem Honeywell

Nyní je dělič osazen 2K a 3K rezistorem. Ale to stejnak nemění nic na tom že z čidla leze nějaká kravina. Nechal jsem čidlo přes noc v pixle s vlhkou solí a nic se nezměnilo. Výstup z něj je 1,994V při napájecím napětí 3,337V . . .

Sds Macro

8

Re: Modul vlhkoměru s čidlem Honeywell

Tak tu mám další poznatek . . .

Sehnal jsem si dvě vlhkostní čidla HM1500LF a výsledky jsou katastrofální jako s čidly HIH5030. V solném testu jsem se opět nedostal na 75% RH a dokonce každé čidlo měřilo úplně jinak s jiným výsledkem. Takže jsem usoudil že tudy také cesta nevede a na Ebay jsem koupil poslední z nalezených čidel s napěťovým výstupem a to HTG3515. Dnes čidlo po měsíci od objednání přišlo, tak jsem ho rovnou připojil ke zdroji a zavřel do škatule s vlhkou solí. Po hodině čidlo vyčidlovalo 74% RH, takže super !!! Nechám ho ve škatuli do rána a jsem zvědav zda se dostane na 75% RH. Dokonce je v tomto čidlo integrován NTC termistor a při připojení pull-up rezistoru na jeho výstup se z něj dá dostal napětí úměrné teplotě a to se dá k SDS připojit a na analogovém vstupu teplotu měřit . . .

Sds Macro

9

Re: Modul vlhkoměru s čidlem Honeywell

Díky za informace, toto nové čidlo vypadá že funguje (podle tohoto reportu) velmi dobře.

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !