1 Naposledy upravil: drabek06 (2015-12-29 12:22:48)

Téma: Modul pro odečet mechanického vodoměru

Včera večer jsem po delší době dodělal modul pro odečet klasického mechanického vodoměru. Pro odečet je ideálně potřeba rotující ručička zobrazující spotřebu v litrech. Jako smímač jsem nakonec vybral optozávoru LTH209. Nejdříve jsem zkoušel CNY70, ale uhnízdit jí správně na vodoměru aby reagovala jak má, byl celkem problém. Optozávora LTH209 není tak citlivá na umístění na vodoměru, nereaguje skoro vůbec na okolní světlo a naměřený impulz má "ostřejší hrany". Onu optozávoru stačí připojit k modulu pomocí 4 drátů, poté připojit napájecí napětí 12V a pomocí dvou drátů propojit s SDS. Výstup z modulu je ukončen fototranzistorem v optočlenu. Na modulu je indikace přítomnosti napájecího napětí a zobrazení každého načteného impulzu z vodoměru a také trimr na nastavení citlivosti snímání. Velikost DPS je 54 x 73mm.



PunBB bbcode test

Sds Macro

2

Re: Modul pro odečet mechanického vodoměru

Vypadá velmi sympaticky.  Pokud funguje jak má, tak samozřejmě dobrá práce.
Těším se na verzi 2.0, která bude určitě o mnoho menší, když už používáš smd  :-)

Kdo nic nezkusí, nic nezíská.

3 Naposledy upravil: drabek06 (2015-12-30 21:26:47)

Re: Modul pro odečet mechanického vodoměru

Co se týče velikosti, tak zrovna u tohohle to neřeším. Je to dělaný do krabičky na dvojzásuvku. Včera jsem modul připojil k vodoměru a SDS a odečet funguje jak má. Jen jsem ještě vyměnil kabel mezi fototranzistorem v optozávoře a DPS modulu. Všiml jsem si, že SDS načítalo falešné impulzy. Stačilo v kotelně kde je vodoměr umístěn zacvakat trafopáječkou a při každém jejím sepnutí se načetl jeden a občasi i víc falešných impulzů. Při dnešním laborování u druhého modulu na stole, jsem zjistil, že toto rušení vzniká na drátech od fototranzistoru v optozávoře. Po výměně propojovacího kablíku z klasické dvojlinky za kvalitnější stíněný audio koax problém takřka vymizel. V tuto chvíli SDS načítá falešné impulzy pouze pokud cvakám páječkou přímo u modulu a to ještě né vždy. Hned před vodoměrem je pračka, takže se uvidí zda bude nějak rušit.

PunBB bbcode test

Sds Macro