1 Naposledy upravil: nesvara (2013-11-22 17:05:09)

Téma: Monitorování teplot v topení rodinného domu

Pokračuji v monitorování topení rodinného domu. Původní stránka s monitorováním FVE na  www.nesvara.cz
je rozšířena o monitorování teplot topení na  www.nesvara.cz/topeni . Zatím jsou zde vidět pouze teploty, časem možná přibude i něco více.
Krbová kamna HAAS+SOHN - NIVALA o výkonu 15 kW (4kw vzduch, 11 kW voda) jsou napojeny na původní ústřední topení. Primární zálohované čerpadlo JABLOTRON je řízeno jednotkou CP-201M (mimochodem dopručuji). Do systému je zapojena akumulační nádrž REFLEX RAK 500/2 ve které jsou dvě topná tělesa 7,5 kW jako elektrokotel a 6kW jako těleso využívající přebytky z FVE řízené zařízením SDS a SSR relé Siemens (toto těleso je zapojeno na max výkon 3 kW) V horní části akumulační nádrže je umístěn CU výměník pro TUV.
Výstup do topení je řízen ekvitermní regulací ELEKTRBOK R3V. Jaho trojcestné ventily jsou použity zařízení ESBE.
Řízení sekundárního čerpadla je pomocí regulátoru Euroster TC 11K.
V současnosti stále část přebytků el. energie jde do sítě.

2

Re: Monitorování teplot v topení rodinného domu

Pěkné, velmi pěkně uděláno.   smile

3

Re: Monitorování teplot v topení rodinného domu

No Pepo, ty si s tím vyhraješ :-) To máš lisované anebo šroubované trubky ? big_smile

SDS micro DIN - firmware 8.7.2014, SDS micro DIN - firmware Beta xx.x.2014
SDS nováček :-) Správce sítě, programátor, kutil .... :-)

4

Re: Monitorování teplot v topení rodinného domu

Díky!
Vypadá to, že jsou lisovaný, ale ten model jsem já nedělal. Já to neumím. Dělal mi to synovec co studuje  strojní VŠ. Já si občas jenom něco upravím v kreslení. Na tom obrázku jsou špatně bypasové ventily ( je třeba je zavřít). Celé je to v podstatě variace na data na původní stránce domu s FVE a v tom duchu to chci upravit. S pohledu využití SDS to není nic nového.

5

Re: Monitorování teplot v topení rodinného domu

velmi pěkné. Ještě by to chtělo měřit výkon krbovek. Já měřím výkon jak krbu i kotle na štěpky a jsou to zajímavá čísla. Doporučuji.

6

Re: Monitorování teplot v topení rodinného domu

to zní zajímavě. Můžete poskytnout informaci jak ho měříte? Také jsem o tom přemýšlel, ale investice do měřiče průtoku se mi zdála nepřiměřená.

7 Naposledy upravil: redcrown (2015-07-03 19:44:57)

Re: Monitorování teplot v topení rodinného domu

Já jsem si nechal od kamaráda naprogramovat do PICa vlastní kalorimetr. Využívá 1-wire teploměry, a jeden upravený suchoběžný vodoměr, do kterého jsem dodělal fotozávoru na nejrychlejší kolečko. Už roky funguje spolehlivě. Je to trochu nešikovné, protože nejsou síly znova vyrábět plošňák,osazovat součástky, součástky shánět.... Dnes už bych přemýšlel nad tím použít jen ten suchoběžný vodoměr za pár korun a kalorimetrické měření udělat do SDS micro. Můj kalorimetr sice má impulzní výstup, ale i tak by se nabízelo to implementovat do SDSka. Jedno SDSko by tak umělo v pohodě obsloužit až tři kalorimetry.
Pokud by to někdo udělal, zajímalo by mě to. Nejsem velký programátor, tak bych se s tím taky docela pral. Ještě bych potřeboval dořešit několik tepelných zdrojů, které teď neměřím (krb, solárko,....)
http://s20.postimg.org/umpp65hgp/P1090655_mini.jpg
EDIT:
konkrétně jsem použil Kaden na teplou,
http://www.kapka-vodomery.cz/e-shop/vod … en-s055-tv
Výhodou takto upraveného vodoměru je nižší cena (vyvážená vlastní prací úprav) a také elektronické spínání bez zákmitů, optické oddělení a v neposlední řadě asi více impulzů. Už si to nepamatuju, ale myslím že to bylo něco kolem 60imp/litr. Pro funkci kalorimetr je hodně impulzů určitě dobré.

8 Naposledy upravil: nesvara (2015-11-20 10:33:14)

Re: Monitorování teplot v topení rodinného domu

Doplnil jsem výkon krbovek. Je to ale trochu kouzlení. Znám teplotu přívodu a zpátečky. Velikost průtoku je odhadnutá natvrdo (primární čerpadlo má stálý průtok). Zatím nemám ošetřen stav kdy čerpadlo nejede a v potrubí je zbytkové teplo(výsledky jsou někdy nesmyslné - snad to někdy doladím).
josef@nesvara.cz

9 Naposledy upravil: Martin Vlastník (2016-11-18 21:17:48)

Re: Monitorování teplot v topení rodinného domu

pěkné !!

chtěl bych se zeptat,jak je složité,případně jaké jsou znalosti a postup dát všechny tyto parametry na nějakou webovou stránku?

děkuji za tip,

Martin.

10

Re: Monitorování teplot v topení rodinného domu

No já nepoužívám portál, ale svůj vlastní web.
Něco mám napsáno zde: http://forum.merenienergie.cz//viewtopic.php?id=552
Ale od té doby se změnilo pár drobností, kostra je stále stejná. Stejně jako na portál, tak i na můj web je odeslán GET s hodnotama. WEB si to přelouskne a uloží do DB. Pak to vypisuji věci podle potřeby.
HTML, PHP, trochu JS. Já v tom taky nějak neplavu, ale případně se zeptám třeba na jakpsatweb.cz

nějaké ukázky kódu zde: http://forum.merenienergie.cz//viewtopic.php?id=552

11

Re: Monitorování teplot v topení rodinného domu

Vzhledem k tomu, že se mne více tazatelů ptá jak fungují stránky www.nesvara.cz rozhodl jsem se na tyto stránky umístit jednoduchý návod s popisem jak vyčítání  a ukládání dat na web funguje.  Tato konkretní aplikace vyžaduje mít SDS umístěné na veřejné IP adrese. Celá tato aplikace není zase tak jednoduchá a pokud se rozhodnete něco podobného vytvořit je dobré požádatněkoho, kdo umí progarmovat v PHP a pomůže Vám s tím. Pokud pochopíte princip fungování není takový problém sám provádět změny a doplnění. Pokusím se to nějak jednoduše vysvětlit. Až bude popis hotový ozvu se.
S pozdravem
josef@nesvara.cz