1 Naposledy upravil: lubos (2015-09-26 18:48:10)

Téma: chyby v přepínání relé

používám sds mikro ligt2 od března 2014. Uvítal jsem možnost ovládání relé z portálu. Aktuálně instalovaná verze software je :
Toto je verze hw SoC-ARM REV4 100Mbit DF9, ze dne 3.7.2015. Připojení pře T-mobil LTE.
zatím využívám jen základní program bez vlastního rozšíření.
Relé1 používám na ovládání topení, Relé2 pak pro watchdog na kontrolu modemu (zpočátku byly nějaké problémy, nyní se to už usadilo a Watchdog relé neaktivuje.
Nyní jsem zjistil, že relé1, které je na portálu nastaveno téměř trvale na vypnuto (v létě se vůbec netopilo, teď jen na víkend) se zcela nahodile cca 1xdenně zapne na dobu do dalšího načtení dat z portálu-je to krásně vidět i na teplotách kotle.

Nemáte s tím někdo zkušenost? Zatím to nemí zásadní problém, ale k chybám čtení z portálu by nemělo docházet.

2

Re: chyby v přepínání relé

Vracím s ek původnímu příspěvku,
poslední verze software

Zařízení: SDS MICRO
Verze použitého firmware: 28.3.2016
Nejnovější dostupný vydaný (stable) firmware: 28.3.2016
V poslední době se výrazně zvýšila četnost falešných (nevyžádaných) přepnutí relé.
Nemáte s tím někdo podobnou zkušenost, případně návrh na opravu nevyhovujícího stavu?

3

Re: chyby v přepínání relé

Používám verzi R2 zakoupenou v lednu tohoto roku s posledním fw z 28.3.2016. Obě relé ovládám z portálu a náhodného sepnutí jsem si rovněž všimnul. V programu jsem si proto udělal počítadlo těchto nežádoucích stavů a výsledek mě překvapil. Za 24 hod. obě relé náhodně sepnou 6 - 10x. Tento nevyžádaný stav (obě relé sepnutá) trvá vždy do nejbližší komunikace s portálem.
Na portálu je psáno, že se jedná o beta verzi programu pro ovládání relé, tak snad můžeme očekávat nějakou opravu.

4

Re: chyby v přepínání relé

Relé se přepíná dle hodnoty, která je vrácena pr zaslání dát na portál. Šlo by se domluvit na njke spolupráci zebychom to společně odladili?

5 Naposledy upravil: lubos (2016-11-17 11:18:21)

Re: chyby v přepínání relé

Jsem připraven k jakékoliv spolupráci, která povede k opravě chyby.
Komunikace nejlépe přes mail l***@volny.cz, případně přes telefon, uvedený při registraci.
Luboš

6

Re: chyby v přepínání relé

Také se rád připojím ke spolupráci.
Ještě bych chtěl upozornit na chybu v programu pro ovládání relé (ke stažení z portálu) - viz sousední vlákno "Ovládání relé přes portál"

7

Re: chyby v přepínání relé

Pracujeme na tom...

8

Re: chyby v přepínání relé

Ve spolupráci s administrátorem j@m do SSD nahrán nový C program (původní originální program z portálu doplněn o breakpoint při zapnutí relé a následným výpisem určitých dat), nahráno 19.11.2016, od té doby bylo relé vypnuto několik dnů a zatím se falešné sepnutí neprojevilo. Na definitivní závěr je ještě brzy, ale preventivně bych doporučil těm, co měli podobný problém nové nahrání SSD-c programu a sledovat.
Dnes se ale objevil nový problém, a to na portálu. Ctěl jsem zkontrolovat záznamy za celý měsíc a zjistil jsem, že od 8.12. od 16 hodin do 10.12. do 16 hodin nejsou uložena žádná data. Přitom jsem během této doby několikrát data četl a byla tam. Máte někdo podobnou zkušenost?
Luboš

9

Re: chyby v přepínání relé

Tak včera jsem data viděl, ale dnes ráno opět výpadek a nedostupný portál. Aktuálně už je dostupný, ale poslední data jsou zapsaná v 6.45, takže netuším, jestli se zapisují a nezobrazují, nebo vůbec nezapisují. Tak nějak jsem si na tu nespolehlivost zvykl a než zprovozním vlastní řešení, tak to prostě musím přetrpět.

10

Re: chyby v přepínání relé

Tak drobný posuv k řešení problému. Podařilo se mi zjistit, že k falešnému zapnutí dochází v okamžiku, kdy je nějaký problém v komunikaci s portálem. Vždy pro daný čas chybí zaznamenaná data na portálu. Protože jsem měl následně problém s nedostupností portálu delší než 1 den, komunikoval jsem s administrátorem, který ovšem tvrdil, že portál jel nepřetržitě a bez výpadku. U mne byl internet také plně funkční. Na chalupě jedu na LTE od Tmobilu. Po příjezdu domů jsem se z UPC na portál mohl přihlásit, ale data z Tmobilu se rozběhla bez jakéhokoli mého zásahu až další den v poledne.
Bylo by zajímavé zjistit u těch z Vás, kteří máte občasné výpadky komunikace s Portálem, přes jakého poskytovatele jste připojeni. Tím by se možná našel klíč k řešení problému.
Co se týká vývojářů a provozovatele Portálu, celkem chápu, že první produktová řada je pro ně již mimo oblast zájmu a spolupráci na řešení problému už moc neřeší. Možná bychom nahlášením (zde na fóru) poskytovatele internetu, s nímž jsou "problémy" jim tímto mohli vymezit oblast pátrání.
Zdravím a děkuji předem za Vaše poznatky
Luboš

11

Re: chyby v přepínání relé

Taktéž LTE T-Mobile. V době výpadku jsem měl plně funkční net, ale nebyla dostupná doména merenienergie.cz Tzn. forum a eportal. Zároveň mi jiný uživatel potvrdil, že on problém s dostupností v tom čase neměl.

12

Re: chyby v přepínání relé

Výborně, díky za zprávu, počkáme pár dní, jestli se ještě někdo přihlásí.
Zatím se potvrzuje moje tušení, že problém je někde na síti.

13

Re: chyby v přepínání relé

Tak změna - spletl jsem to. Mám LTE doma i ve firmě. Ve firmě mám T-Mobile, doma mám O2.

14

Re: chyby v přepínání relé

Tak pro všechny, kteří mají problém s nechtěným spínání relé při ovládání přes Portál.
Zdá se to být definitivně potvrzeno, k nechtěnému sepnutí relé dochází vždy, když se sds nepodaří spojit s portálem - nejsou zaznamenána naměřená data z příslušného časového údaje. Vypadá to na špatně ošetřené v programu,  z vlastní praxe projektanta bych čekal, že pokud není indikováno potvrzení správného přenosu dat, stav se nezmění. Tady to funguje evidentně jinak.
Problém komunikace s portálem je další záhada, zdá se, že z mobilních sítí to občas nefunguje, i když internet se jeví jako plně funkční, zatímco z UPC je přístup v pohodě.

Prosím všechny, kteří mají podobnou zkušenost, případně výpadky nedostupnosti portálu, aby se ozvali, ať to můžeme definitivně potvrdit od více uživatelů než 2.

15

Re: chyby v přepínání relé

Po nějakém čase tedy doplním zkušenosti s výpadky. Výpadky dostupnosti se u mě týkaly serveru eportal. Poté, co jsem přemigroval na energycloud (polovina prosince), měl jsem pouze jediný výpadek v zápisu S0. Odesílám přes O2 LTE. U mě tedy tímto vyřešeno.

16

Re: chyby v přepínání relé

Problém se samovolným spínání relé přetrvává, cca od května změna tarifu a i nový modem, vše Tmobil-LTE.
V současnosti dochází k problémům téměř pravidelně kolem 2 hodiny ranní, relé samo sepne většinou na 15, případně 30 minut, ve stejnou dobu není záznam dat na portálu. Při konzultaci s Tmobilem tvrdí, že jsem celou dobu zalogován a tedy OK. Zařízení současně funguje i jako watchdog a k jeho aktivaci v inkriminovanou dobu nedošlo, tj. ostatní internet funguje.
Chtělo by to tedy sledovat log na portálu, proč nedojde k dokončení přenosu dat.
Totéž se týká i firmware - pokud nedojde ke korektnímu přenosu všech informací, neměl by se měnit stav RELE.
V současnosti se rele přepne do stavu ON (zapnuto).
Napadla mne teď možnost přehodit kontakty RELE ze spínacích na rozpínací a ovládat to inverzně - Stav Vypnuto bude znamenat Topení zapnuto a opačně. Pak by se nechtěné sepnutí RELE neprojevilo v době, kdy má být vypnuto. Je to taková berlička, odzkouším v příštím týdnu a dám vědět. Bylo by ale lépe, kdyby vývojáři zjistili, kde je problém (zda v zařízení, propojení Tmobil - portál nebo na portálu). Pokud má někdo zájem, mohu záznamy z portálu poskytnout. Již se to tady řeší ve fóru od doby, kdy byla funkce ovládání RELE přidána, ale bez výsledku.

17 Naposledy upravil: lubos (2017-10-24 08:28:39)

Re: chyby v přepínání relé

Tak nově mám více informací. Konečně se mi podařilo zprovoznit odesílání emailů a hned první den v noci se mi podařilo zachytit falešné sepnutí relé- Překvapení je na světě - povel přišel z e-portálu. Takže omluva programátorovi , SDS se chová správně, netušil jsem, že portál zasílá nesprávné povely. (přepnutí kolen 2 hodiny v noci na většinou 30 minut. Po přijetí nesprávných dat nastane výpadek komu nikace s portálem, většinou 2x15 minut.  Škoda že mezipaměť pro CONZOLE je jen na cca 1200 bytů, takže záznam o dění v SDS mám jen (po ořezání večkerého balastu) na 1,5 hodiny. Při změně ve 2 hodiny v noci mi tak data utečou mimo paměť. Poznatky jsem hned v neděli zaslal panu j@m, zatím bez odezvy.

Zde vypisuji data, zaslaná mailem

Správný stav při přepínání:

ram[0]=3ram[1]=49ram[2]=48ram[3]=32ram[4]=0ram[5]=0ram[6]=0ram[7]=248ram[8]=105ram[9]=108ram[10]=111ram[11]=0ram[12]=0ram[13]=0ram[14]=0ram[15]=0ram[16]=0ram[17]=0ram[18]=0ram[19]=0

ram[0]=3ram[1]=48ram[2]=48ram[3]=32ram[4]=0ram[5]=0ram[6]=0ram[7]=248ram[8]=105ram[9]=108ram[10]=111ram[11]=0ram[12]=0ram[13]=0ram[14]=0ram[15]=0ram[16]=0ram[17]=0ram[18]=0ram[19]=0

Data zaslaná při nevyžádaném sepnutí
ram[0]=10ram[1]=78ram[2]=101ram[3]=112ram[4]=111ram[5]=100ram[6]=97ram[7]=248ram[8]=105ram[9]=108ram[10]=111ram[11]=0ram[12]=0ram[13]=0ram[14]=0ram[15]=0ram[16]=0ram[17]=0ram[18]=0ram[19]=0

Chyba komunikace s www serverem, http: 200

Zatím používám verzi firmware ze srpna 2017, jak se dostanu k zařízení, nahraji nový firmware z 23.10.2017.

Moje berlička - zapojení tak, že rele=1 fyzicky znamená odpojení topení a rele=0 zapne topení, způsobilo očekávaný efekt, tedy netopí se v době kdy nemá, naopak povel na rele=1 ve 2 hodiny v noci způsobí přerušení vytápšní na cca 0,5 hodiny, což zatím nevadí.

18

Re: chyby v přepínání relé

Skutečně to vypadá na portál - proto je potřeba kontaktovat programátora portálu - zde jako J@M.
Popř. další info u výrobce (viz eshop) p. Prejda.

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

19 Naposledy upravil: lubos (2017-10-27 09:15:20)

Re: chyby v přepínání relé

Informace pro ostatní - s novým FW z 26.10.2017 zatím vše funkční, podařilo se zachytit log při nevyžádaném sepnutí ve 2:14 dnes ráno. Pokud se v tom někdo vyznáte, tady jsou data - odesílá mail s daty z portálu pro ovládání Relé, z důvodu redukce velikosti záznamu na CONSOLE je zkráceno ram[0]=3 na r0=3 :

CONSOLE:

105 r9=108
Odesilam email...
2:14
Uspesne odeslano: ram[0]=10ram[1]=78ram[2]=101ram[3]=112ram[4]=111ram[5]=100ram[6]=97ram[7]=248ram[8]=105ram[9]=108ram[10]=111ram[11]=0ram[12]=0ram[13]=0ram[14]=0ram[15]=0ram[16]=0ram[17]=0ram[18]=0ram[19]=0
Chyba komunikace s www serverem, http: 200
2:29 Te A OK.
2:29 Server pro rele
r0=10 r1=78 r2=101 r3=112 r4=111 r5=100 r6=97 r7=248 r8=105 r9=108
2:29 AD OK.
2:29 rele OK.
2:44 Te A OK.
2:44 Server pro rele
r0=3 r1=48 r2=48 r3=32 r4=111 r5=100 r6=97 r7=248 r8=105 r9=108
Odesilam email...
2:44
Uspesne odeslano: ram[0]=3ram[1]=48ram[2]=48ram[3]=32ram[4]=111ram[5]=100ram[6]=97ram[7]=248ram[8]=105ram[9]=108ram[10]=111ram[11]=0ram[12]=0ram[13]=0ram[14]=0ram[15]=0ram[16]=0ram[17]=0ram[18]=0ram[19]=0
Chyba komunikace s www serverem, http: 200
2:59 Te A OK.
2:59 Server pro rele
r0=3 r1=48 r2=48 r3=32 r4=0 r5=0 r6=0 r7=248 r8=105 r9=108
2:59 AD OK.
2:59 rele OK.
3:14 Te A OK.
3:14 Server pro rele
r0=3 r1=48 r2=48 r3=32 r4=0 r5=0 r6=0 r7=248 r8=105 r9=108
3:15 AD OK.
3:15 rele OK.
3:30 Te A OK.
3:30 Server pro rele
r0=3 r1=48 r2=48 r3=32 r4=0 r5=0 r6=0 r7=248 r8=105 r9=108
3:30 AD OK.
3:30 rele OK.
3:45 Te A OK.
3:45 Server pro rele
r0=3 r1=48 r2=48 r3=32 r4=0 r5=0 r6=0 r7=248 r8=105 r9=108
3:45 AD OK.
3:45 rele OK.
..................................................................
VÝPIS HISTORIE

Zde je výpis zaznamenaných událostí.
Čas je počítán od zapnutí zařízení (tj. ve: +0 sec).

Statistiky připojení (ETH):
IN: 12229610 bytes (122858+154 packetů, 154 zahozeno, 255 neznámé)
OUT: 10296435 bytes (58851+0 paketů, 0 zahozeno, 0 chyb)


Poslední uživatelé    
Čas    IP
22:58:49 26.10.2017     (in) 192.168.1.100


Systémová historie    
Čas    Událost
+0     Zařízení zapnuto
+0     Relé RE1: VYP
+0     Relé RE2: VYP
+0     Výstup pin D0: log0
+0     Ethernet odpojen !
+1     Ethernet připojen
+1     Ethernet připojen
22:59:02 26.10.2017     přepnuto na Letní Čas (UTC+2)
00:30:40 27.10.2017     IP Watchdog - ztracen ping
00:30:40 27.10.2017     Relé RE2: ZAP
00:31:00 27.10.2017     Relé RE2: VYP
02:14:52 27.10.2017     Relé RE1: ZAP
02:14:52 27.10.2017     Relé RE1: ZAP
02:44:56 27.10.2017     Relé RE1: VYPHistorie OSI7    
Čas    Událost
03:15:00 27.10.2017     77.93.211.207, HTTP GET OK
03:15:00 27.10.2017     77.93.211.207, HTTP GET OK
03:30:01 27.10.2017     77.93.211.207, HTTP GET OK
03:30:01 27.10.2017     77.93.211.207, HTTP GET OK
03:30:02 27.10.2017     77.93.211.207, HTTP GET OK
03:45:02 27.10.2017     77.93.211.207, HTTP GET OK
03:45:03 27.10.2017     77.93.211.207, HTTP GET OK
03:45:03 27.10.2017     77.93.211.207, HTTP GET OK

Přijaté maily s povely z portálu pro přepnutí relé

nevyžádané sepnutí ve 2:14

ram[0]=10ram[1]=78ram[2]=101ram[3]=112ram[4]=111ram[5]=100ram[6]=97ram[7]=248ram[8]=105ram[9]=108ram[10]=111ram[11]=0ram[12]=0ram[13]=0ram[14]=0ram[15]=0ram[16]=0ram[17]=0ram[18]=0ram[19]=0

návrat do správného stavu ve 2:39 (v historii nesprávně 2:44)

ram[0]=3ram[1]=48ram[2]=48ram[3]=32ram[4]=111ram[5]=100ram[6]=97ram[7]=248ram[8]=105ram[9]=108ram[10]=111ram[11]=0ram[12]=0ram[13]=0ram[14]=0ram[15]=0ram[16]=0ram[17]=0ram[18]=0ram[19]=0

20

Re: chyby v přepínání relé

Chyba se analyzuje - pro více detailů zkuste přímo komunikovat s J@M.

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

21

Re: chyby v přepínání relé

Pro snadnější analýzu - shrnutí záznamů za poslední týden

28.10.2017 v 17:19 vypnuto topení (RELE=1), opět zapnuto 2.11.2017 ve 12:10 (RELE=0).
V této době i při falešném povelu k sepnutí nedojde k odeslání mailu o změně stavu RELE (změna z 1 na 1).
Navíc 29.10. kvůli vichřici několik různě dlouhých výpadků napájení, 1.11. a 3.11. 2017 v dané lokalitě od 0 hodin do
cca 6 hodin předem ohlášené možné výpadky internetu Tmobilu (úprava konfigurace sítě).
V tomto období bych tedy raději záznamy nehodnotil, příčiny chybějících dat mohou být různé.

Nicméně v ostatní době, kdy bylo požadováno RELE=0 dochází pravidelně po 2 hodině ráno k příchodu dat z
portálu, která jsou vyhodnocena jako požadavek na RELE=1, dojde k přepnutí, odejde odeslání mailu o změně
stavu na RELE=1, výpisu v konzole "Chyba komunikace s www serverem, http: 200"  a následně k výpadku
komunikace s portálem, na 1-2 x 15 minut. Pak se vše zase srovná na požadované hodnoty. Nežádoucí data
zaslaná z portálu pro relé jsou zdá se vždy stejná:
ram[0]=10ram[1]=78ram[2]=101ram[3]=112ram[4]=111ram[5]=100ram[6]=97ram[7]=248ram[8]=105ram[9]=108ram
[10]=111ram[11]=0ram[12]=0ram[13]=0ram[14]=0ram[15]=0ram[16]=0ram[17]=0ram[18]=0ram[19]=0.

Maily jsou z těchto dnů:
Datum               nechtěné přepnutí     návrat do správného stavu
27.2.2017          2:14                          2:44
28.2.2017          2:33                          2:48
28.2-2.11. požadavek RELE=1 (chyba neodešle mail) - výpadky zápisu dat na portál jsou
3.11.2017          2:28                          2:43
4.11.2017          2:31                          2:46
5.11.2017          2:19                          2:49

22

Re: chyby v přepínání relé

Shrnutí záznamů
1. v minulém příspěvku se vloudila chybka-překlep, datum není únor, ale listopad, opravené a doplněné záznamy k dnešnímu dni:
Maily jsou z těchto dnů:
Datum               nechtěné přepnutí     návrat do správného stavu
27.10.2017          2:14                          2:44
28.10.2017          2:33                          2:48
28.2-2.11. požadavek RELE=1 (chyba neodešle mail) - výpadky zápisu dat na portál jsou
3.11.2017          2:28                          2:43
4.11.2017          2:31                          2:46
5.11.2017          2:19                          2:49
5.11.2017        14:05 vypnuto topení RELE=1 (výpadky na portálu mezi 2-3 hod. ranní
8.11.2017         18:45 zapnuto topení RELE=0
9.11.2017          2:16                         2:46
10.11.2017        2:19                         2:49
11.11.2017        2:36                         2:51
12:11.2017        2:27                         2:42
12:11.2017      14:13  vypnuto topení RELE=1 (výpadky na portálu mezi 2-3 hod. ranní
14.11.2017      21:05  zapnuto topení RELE=0
15.11.2017        2:21                          2:36
15:11.2017      10:21                         10:36 
Pozor změna, povel z portálu přišel po dlouhé době mimořádně i mimo interval 2 - 3 hodina ráno

23

Re: chyby v přepínání relé

Po intenivnějším bádání a zkoumání programů jsem našel příčinu nechtěného spínání relé a nalezl i částečné řešení problému:
Ten sestává ze dvou částí-

1. Občas z eportálu při příjmu povelu pro rele přijdou (a jsou korektně přijata, teprve následně je chybová hláška a ztráta komunikace se serverem)  zcela nesmyslná data . S tím si poradit neumím.

2. V základním programu pro ukládání dat a ovládání relé po 15 minutách, staženém z webové stránky jsem zjistil, že stav 48 se vyhodnocuje jako povel k vypnutí RELE, cokoliv jiného jako zapnutí RELE. V souvislosti s chováním viz bod 1 tohoto příspěvku následně dojde k nevyžádanému sepnutí RELE. Změnou podmínky na 48= vypni, 49=sepni a ignorováním ostatního došlo zcela k odstranění falešných sepnutí.

Takže problém falešného sepnutí je alespoň opticky vyřešen, zbývá dořešit, proč chodí občas nesmyslná data s následným výpadkem komunikace s eportálem.

24

Re: chyby v přepínání relé

Ohledně bodu č. 1 - už se vám J@M ozval a začal to řešit ?

lubos napsal:

Změnou podmínky na 48= vypni, 49=sepni a ignorováním ostatního došlo zcela k odstranění falešných sepnutí.

Takže oprava programu to v podstatě řeší ? to je dobrá zpráva.

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

25 Naposledy upravil: lubos (2017-12-08 09:52:59)

Re: chyby v přepínání relé

Ano, od změny podmínek pro vyhodnocení na 49 a 48 ( u mne, nevím, jestli je to univerzální řešení pro všechny) se už falešné sepnutí nevyskytlo.
Otázkou ještě zůstává, proč dochází k příjmu falešných dat z portálu s následným přerušením komunikace s portálem ( na 1-2 cykly).
Od opravy  programu jsem to nevyhodnocoval, jediný poznatek je, že to nezávisí na poskytovateli připojení, zprovoznil jsem druhé SDS na připojení od UPC a problém je v podstatě stejný, rovněž výpadky mezi 2.-3. hodinou ranní, nyní i častěji.
Reakce pana Malého z 24.11.2017:
"Dobrý den, všechny vaše emaily mám schované a určitě je použiji."
Zdravím všechny, snad to pomůže k bezchybné funkci i ostatním.