1

Téma: Nesoulad verzii easylogic

zdravim nedari sa mi pripadne to mozno robim zle ako nahrat spolu 2 programy do sds macro ? Navod podrobne vysvetluje nahratie easylogicu ale ked ho nahram stratim program na odosielanie dat na meranie.cz.Jedine co sa mi nejak podarilo je ze program na odosielanie dat nahram ide ok ale ten easylogi mi pise nesulad verzii mam tam 1.21/0  ked dam samostatne len easy logic tak funguje spravne ale zmazem zase program na odosielanie dat dakujem za pomoc

2

Re: Nesoulad verzii easylogic

Dobrý den, jedná se o dva programy s různou funkčností. Pokud byste chtěl easy logic používat vč odesílání dat na portál, musel byste oba programy sloučit.

3

Re: Nesoulad verzii easylogic

j@m napsal:

Dobrý den, jedná se o dva programy s různou funkčností. Pokud byste chtěl easy logic používat vč odesílání dat na portál, musel byste oba programy sloučit.

ano nejak som to pochopil ze to treba zlucit ale to prave ze neviem ako :-) skusal som to nejak ce z to compile ale nedari sa mi to

4

Re: Nesoulad verzii easylogic

Je to potřeba sloučit už na úrovni c-programu. Nejsem vývojář easy logic. A nevím jak se easy logic dodává. Asi by to chtělo zkonzultovat s vývojáři toho programu.

Program pro odesílání dat na portál je ke stažení ve zdrojovém kódu na portálu.

5

Re: Nesoulad verzii easylogic

j@m napsal:

Je to potřeba sloučit už na úrovni c-programu. Nejsem vývojář easy logic. A nevím jak se easy logic dodává. Asi by to chtělo zkonzultovat s vývojáři toho programu.

Program pro odesílání dat na portál je ke stažení ve zdrojovém kódu na portálu.

No tak to je nemili zistenie ze ja ako zakaznik mam vymysliet aby to fungovalo :-) to ma ani nenapadlo ze funguje bud len odosielanie dat a statistika alebo to funguje ako zariadenie na ovladanie rele ako PCL   . TO bolo treba napisat k popisu produktu ze SDS funguje len z 1 programom inak si musi zakaznik zbastlit nieco sam skoda inak by to bol fajn vyrobok teraz mam dobru dilemu ze co s tym sakra o monitoring nechcem prist. TO je ako ked v aute mam sice kufor ale neda sa otvorit proste ho nepouzivajte ak ak chcete skuste ho nejak srovbovakom vypacit proste si poradte sami ako ten kufor otvorit :-)

6

Re: Nesoulad verzii easylogic

Mrzí mne že to tak vidíte.

SDS je univerzální stroj. Který udělá vše co si do něj naprogramujete. A o to jde - vy, jako "zákazník", si jej musíte sám kompletně naprogramovat - a pokud to neumíte, máte výhodu že si tam můžete nahrát existující programy, které výrobce nad rámec poskytuje.

SDS je prodáváno jako univerzální přístroj, který si každý musí nastavit přesně ke svému účelu.
A co uživatel, to vždy kompletně jiné požadavky.

Pokud si koupíte jakékoliv jiné PAC/PLC, budete vystaven úplně stejné situaci - opět budete muset řešit nějaké programy a jejich kombinace atd. - aby to splňovalo vaše požadavky.

Tvrzení, že
"ze funguje bud len odosielanie dat a statistika alebo to funguje ako zariadenie na ovladanie rele"
je nesprávné.
SDS to bez problému určitě umí.


Program EasyLogic byl naprogramován externím dodavatelem (tuším VATI.cz ale vůbec to nevím jistě), a tuto práci dodavateli, ze svého, zaplatil výrobce SDS, aby mohl zadarmo svým zákazníkům (vám) takový program nabídnout.

V tomto případě se budete muset domluvit s výrobcem, nebo tím dodavatelem - zeptejte se u výrobce ! kontakty jsou na eshopu ! To je správný první krok.

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

7

Re: Nesoulad verzii easylogic

Ved ano mate pravdu ale kolko ludi vie programovat ? z tisic 1 ? aj to pochybujem.Proste ja ako zakaznik si chcem kupit vyrobok ktory si naklikam to zvladne drviva vecina teda keby vyrobca aspon tento zaklad spravil za programatora ze do toho easyLogic zakomponuje odosielanie dat na server niekolkonasobne by zvysil sancu na predaj SDS aj pre neprogramatorov .Alebo aspon navod ako to urobit ked je to jednoduche copy paste ako pisete.Kludne nie je problem si za to aj priplatit keby bol hotovy program a za nejaku cenu si ho mozem kupit.Takze otazka vie mi niekto za odmenu spravit program vkopirovat do easylogic program odosielanie dat na server ? pripadne vie niekto poradit ako to tam vkopirovat ? Viem ze sa to musi spravit z mojim programom na odosielanie dat ktory som stiahol na moju verziu SDS Macro.Vsetko ostatne si uz naklikam to uz viem ako funguje dakujem

8

Re: Nesoulad verzii easylogic

A přitom by stačilo na webu onlinetechnology uvést, že program easylogic není kompatibilní s cloudem. A ne jen "Potřebujete pomocí SDS realizovat nějakou automatizaci ale netroufáte si programovat? " Autor LazNet.
I vzhledem k tomu, že to není první dotaz tohoto typu na fóru.

9

Re: Nesoulad verzii easylogic

MulderSk napsal:

Viem ze sa to musi spravit z mojim programom na odosielanie dat ktory som stiahol na moju verziu SDS Macro.

Ano přesně tak.

soami napsal:

A přitom by stačilo na webu onlinetechnology uvést, že program easylogic není kompatibilní s cloudem. A ne jen "Potřebujete pomocí SDS realizovat nějakou automatizaci ale netroufáte si programovat? " Autor LazNet.
I vzhledem k tomu, že to není první dotaz tohoto typu na fóru.

"Není kompatibilní" by znamenalo, že sice umí na nějaký cloud posílat, ale ne na daný specifický cloud. Ale co to čtu tak to vůbec odesílání na cloud neobsahuje, takže o (ne)kompatibilitě to není. Je to o tom že taková funkce tam fyzicky není (a co to čtu tak tam nikdo netvrdí že v tom programu easy-něco by taková funkce byla).
Výrobce, který udržuje stránky eshopu to tam nakonec nejspíše napsal správně; pokud někdo neche programovat, ať si stáhne a použije tento připravený program, který nabízí tuto funkci automatizace (nastavitelné klikáním). O odesíláním na cloud se tam nikde nepíše (nevidím to tam). Buďme přesní.

A ano, souhlasím, výrobce by to mohl lépe na webu eshopu popsat, ať tyto eventuální zmatky nejsou. Je to tak.

Proto, znovu píšu, kontaktuje výrobce (toho kdo vám ten program dodal) a domluvte se s ním.

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

10

Re: Nesoulad verzii easylogic

Ten program nepoužívám. Ale předpokládám, že nelze dekompilovat. Takže nějaké slučování by musel dělat autor/ka. Takže podle mě platí, že použitím programu uživatel přichází o možnost cloudu - pokud se nedohodne s LazNet. Tam se ale nedohodne, jelikož program napsala Vati a J@M píše, že s programem nemá nic společného. Zajímavá obchodní strategie, jak získat nového uživatele - začátečníka .

11

Re: Nesoulad verzii easylogic

Také jsem ten program prakticky (do čtení tohoto vlákna) neviděl. . . řeší si to výrobce svou cestou, zaplatit to ze své kapsy a dává to uživatelům "zadarmo" (v rámci zakoupení výrobku SDS). To mi naopak přijde jako velmi pozitivní přístup.

Specificky "easylogic" - dívám se že je to dodáno jako .SDC soubor, tedy už přeložený hotový program, nikoliv zdrojové kódy.
Asi k tomu bude nějaký důvod, to že jej já neznám, neznamená že tam není.

V tom případě (požadavek na novou funkcionalitu - odesílání na cloud) lokální ruční úprava není možná (protože to je potřeba udělat se zdrojovými kódy - ale to fakt netuším kdo je má).
Budete muset kontaktovat toho, kdo vám ten program dal, a domluvit se na doplnění této funčnosti.
Nebo si to naprogramovat celé sám, atd. atd.

Samozřejmě celé to mohlo být zvládnuto lépe, výrobce mohl proaktivně vyjít vstříc atd. - ale zde mohu pouze dodat omluvu v tom smyslu, že já za výrobce mluvit nemohu, a požádat uživatele ať se zkusí domluvit přímo. Přímý kontakt na fyzickou osobu výrobce je na webu eshopu.

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

12

Re: Nesoulad verzii easylogic

Absolutne teraz neviem co s tym :-) niekolko dni som bez monitoringu dost mi to chyba nevidim kolko mi vyraba fotovoltaika a kolko bola spotreba domu. Mne to pride ako keby to vyrobcovi vyhovovalo ze po nainstalovani easyLogic nefunguje odosielanie na cloud maju aspon menej problemov :-) Alebo si mam mysliet ze vyrobca to ani nevie ze to nefunguje ? ze to ani neskusil ? ked odporuca easyLogic pod vyrobkom.A admina sa chcem este spytat ak vie poradit Ci viem len softverovo nastavenim zmenit rozsah napetia na Napetovom AD vstupe ? vo wiki meranieenergie som o tom precital ale nie som s toho nejak mudry. Teraz je ten vstup do 30V a potreboval by som do 100V. Chcem naklikat v tom easylogic meranie napetia priamo na fotovolt stringu a podla toho zapinat vypinat prebytok do elektrickej podlahy ide o to ze ked svieti slnko je to ok ale ked zajde tak aby to same vypinalo. Teraz tam mam fotovolt. maly panel 24V a tym riesim to slnko :-) ale chcem to robit priamo na stringoch,lebo mam rozne orientacie panelov. Panely mam 35V do serie takze 70V dakujem ak viete poradit

13

Re: Nesoulad verzii easylogic

tak som trosku pozrel na fora a v jednom som nasiel ze tam tiez podobne radite pouzit step down konvertor  mohol by som pouzit nieco taketo ? v podstate by to bolo len na meranie ziadna zataz  a potom upravit v tom nastaveni prepoctu AD vstupov  https://www.aliexpress.com/item/1005001692851553.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.640656dfQtFtl6&algo_pvid=3e621918-e660-45b2-98fc-d13c7a9f3e62&algo_exp_id=3e621918-e660-45b2-98fc-d13c7a9f3e62-2&pdp_ext_f=%7B%22sku_id%22%3A%2212000017166737226%22%7D&pdp_npi=2%40dis%21EUR%212.94%212.53%21%21%211.05%21%21%402101e9d516668240638502843e87ec%2112000017166737226%21sea&curPageLogUid=ACiejYXXCWnl

14

Re: Nesoulad verzii easylogic

Easylogic - prosím napište na výrobce (p. Prejda), nejlepší je to řešit přímo s ním (vše kolem tady Easylogic řeší primárně on). Budu rád pokud se to podaří vyřešit k vaší spokojenosti, ale mě osobně nezbývá, než vás takto odkázat.


AD vstupy - nejprve POZOR, protože všechny AD vstupy jsou vztaženy vůči společné svorce - GND.
Tato svorka je společná s napájecí GND svorkou.

Pokud to zapojíte "nešikovně" tzn. že vytvoříte zemní smyčku, může to i všechno shořet.
Také pozor na měření z různých míst (např. ty stringy) - pokud mají vůči sobě nenulové napětí - opět, zdůrazňuji že každý AD vstup měří vůči GND (nikoliv vůči jinému AD vstupu)!
Nejlépe si to nakreslit jako celkové schema, pak to jde jasně vidět.

Rozšíření rozsahu nahoru - je naštěstí triviální.

Stačí připojit vhodný sériový rezistor do vybraného AD vstupu. Tedy spočítejte hodnotu rezistoru, a ten připojte mezi místo kde chcete měřit napětí, a svorku AD vstupu na SDS.
Dojde k tomu, že hodnota odporu tohoto rezistoru se přičtě k odporu rezistoru který už je v SDS uvnitř, a tím se změní poměr na napěťovém děliči.

Více detailů viz wiki - https://wiki.merenienergie.cz/subdom/wiki/index.php?title=SDS_1PR:_ADC_vstupy_a_kalibrace

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

15

Re: Nesoulad verzii easylogic

p.Prejda zatial na mail nereagoval :-)

16

Re: Nesoulad verzii easylogic

K čemu má sloužit to měření a co se má měřit? Napětí bez proudu nic neřekne. Ten odkaz na AE je napájecí modul - tím nebude nic měřeno. Všeobecně bych doporučil oddělit SDS od měření, speciálně u FV, kde krom možného indukovaného přepětí, běhají z měniče i nějaké AC špičky. Třeba modulem https://cutt.ly/FNRY8Oa, který má výstup 0-10V galvanicky oddělený přes opto. Pro přesné měření je předpoklad výměny odporu v AD vstupu SDS za menší (aby se snížil měřený rozsah např. na 15V (orig. je tuším 65V). Stejně lze měřit DC proudy - ať už bočníkem nebo hallem  s výstupem 0-10V.

17

Re: Nesoulad verzii easylogic

soami napsal:

K čemu má sloužit to měření a co se má měřit? Napětí bez proudu nic neřekne. Ten odkaz na AE je napájecí modul - tím nebude nic měřeno. Všeobecně bych doporučil oddělit SDS od měření, speciálně u FV, kde krom možného indukovaného přepětí, běhají z měniče i nějaké AC špičky. Třeba modulem https://cutt.ly/FNRY8Oa, který má výstup 0-10V galvanicky oddělený přes opto. Pro přesné měření je předpoklad výměny odporu v AD vstupu SDS za menší (aby se snížil měřený rozsah např. na 15V (orig. je tuším 65V). Stejně lze měřit DC proudy - ať už bočníkem nebo hallem  s výstupem 0-10V.


Merat chcem len napetie panelov stringov nemusi byt presne ze nebude zodpovedat skutocnosti.Panely su 35V v serii cize je tam cez 70V moje sds AD vstupy su len do 30V. Chcem v podstate len vediet ze svieti slnko a zapnut prebytok do elekt. podlahy. Cize aj keby namiesto skutocnych 70V to ukaze 65V  pri osvite urcim si ze 65V svieti 60V nesvieti proste to vyladim a prisposobim si to.No a ten modul v odkaze je step down menic cize mi z tych 70V znizi do tych 30 kolko si nastavim.Este som skusal aj inu moznost mam taky maly solarny clanok 24V a ten bude robit to meranie ci svieti alebo nie .Ten EasyLogic mi tiez meria aj vykon vo watoch mam na kadom menici elektromer a vedel by som to zautomatizovat aj podla vykonu zapinat vypinat prebytok len na pocudovanie v tomm easylogic my tie waty ukazuje zle oproti realu lebo to meram aj cez ewelink a ten sa zhoduje presn z meraim cez SDS ale easylogic to ukazuje aj o 300W menej.No a na kolko  SDS nevie odosielat data na cloud ked sa pouziva easylogic tak na databazu merani idem kupit toto https://shop.emporiaenergy.com/collections/commercial-energy-devices/products/gen-2-3-phase-emporia-vue-with-16-sensors-bundle   a SDS bude len easylogic robit automatizaciu nakolko vidim ze nik z onlinetechnolgy to nema zapotrebu riesit ze po nahrati programu easylogic do SDS nefunguje odosielanie dat na server

18

Re: Nesoulad verzii easylogic

Dá se vyměnit/zvýšit odpor AD vstupu a měřit větší rozsah V. Nicméně jsme ve vlákně macro-st, které má AD vstup do 65V. Napětí na panelech nic neříká o výkonu. Voc bude těch 70V i pod mrakem. A po zatížení spadne dolů. Nejsou uvedeny podobnosti FV, ale při mppt se napětí neustále mění, jak je hledaný optimální výkon. Nepovažuji za použitelné podle V něco řídit. Ale je to vaše volba. Nevím, jaké máte FV řešení, ale třeba solar assistant podporuje hodně značek měničů a umožňuje integraci do home assistant, kde lze vše monitorovat a řídit z 1 místa, včetně začlenění SDS. Dále jsou české produkty přímo určené na vytěžováni - wattrouter/greenbono. Pravda, aktuálně špatně dostupné.
Ten monitoring z odkazu je pro sledování AC spotřeby. Úplně nerozumím, na co 16 měření. Ke zjištění spotřeby RD mi stačí 1 SO elektroměr. Není mi jasné, jak to chcete řídit z SDS, když neznáte aktuální výkon FV. Ale to jsem OT.
Vše lze řešit v SDS, pokud člověk ví, nebo chce vědět jak. To ovšem platí pro všechny plc platformy.