1

Téma: [vyřešeno] Nefunkční smtp - Macro ST

Po update na FW SDS_MACRO_ST_261122_CZ.bin přestaly odcházet maily. Požadavek smtp_send zůstává ve statusu 270 "Právě probíhá odesílání emailu (pokud chcete poslat další email dříve než je odeslán aktuální)".
Po update na aktuální FW stejná chyba - stále "odesílá". SDS je normálně přístupné, data do cloudu odchází. Před update FW bylo smtp_send plně funkční.

edit:
Po vrácení na FW SDS_MACRO_ST_040822_CZ.bin jsou maily funkční.

2

Re: [vyřešeno] Nefunkční smtp - Macro ST

Dělá to i FW z 29.11. ???

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

3

Re: [vyřešeno] Nefunkční smtp - Macro ST

Ano. Tím "aktuálním FW" jsem měl na mysli 29.11.

4

Re: [vyřešeno] Nefunkční smtp - Macro ST

Vyzkoušel jsem to s FW 29.11.2022.

Odesílání emailů mi funguje.

Zde je záchyt z wiresharku:

220 pi ESMTP Postfix (Raspbian)
EHLO [192.168.5.250]
250-pi
250-PIPELINING
250-SIZE 10240000
250-VRFY
250-ETRN
250-STARTTLS
250-ENHANCEDSTATUSCODES
250-8BITMIME
250-DSN
250-SMTPUTF8
250 CHUNKING
MAIL FROM: <test@test.org>
250 2.1.0 Ok
RCPT TO: <sds@an-d.cz>
250 2.1.5 Ok
DATA
354 End data with <CR><LF>.<CR><LF>
Date: Fri, 02 Dec 2022 09:16:02 +0100
To: <sds@an-d.cz>
From: <test@test.org>
Subject: test 3 subject

Vnitrni text 3 testovaciho emailu

.
250 2.0.0 Ok: queued as 70331848F1
QUIT
221 2.0.0 Bye

Dokážete u sebe udělat stejný záchyt (např. připojit SDS k PC přes druhou síťovku, např. nějaký USB-ETH adaptér, a spustit na SDS program pro odeslání emailu, zatímco na PC je běžící wireshark na Eth rozhraní kde je připojeno SDS).
Potřebuji ten váš záchyt, abych věděl co se tam děje.
Je možné že tam bude nějaký problém, ale je potřeba zjistit jaký.

Funguje vám i získávání času v SDS ? kdyby ne tak to může být také problém, protože SDS pak nepřidá položku "Date:" do SMTP komunikace, a některé SMTP servery to pak nepřepošlou dále (kvůli obavě ze spamu).

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

5

Re: [vyřešeno] Nefunkční smtp - Macro ST

Opravdu zkouším co můžu a funguje.

Tím ale nechci shazovat že Vám to nefungovalo - bude tam zřejmě něco specifického.

Prosím o více detailů. Plus ten záchyt viz výše. Díky.

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

6

Re: [vyřešeno] Nefunkční smtp - Macro ST

Zkusil jsem nahrát znovu FW 29.11. a maily odchází... Nerozumím proč, ale díky za pomoc. Možná byl nějaký problém na straně seznam.cz. Mj. SSL/TLS není možné implementovat? Port 25 už téměř žádný mailserver nepodporuje.

Nicméně mám ještě dotaz k úvodní stránce SDS "vítejte". Na stránce se neustále zobrazuje:
"Nastavení zařízení není k dispozici. Proveďte nové nastavení."
Mám ale vše nastaveno (mám statickou IP bez DHCP). Při tom jsem zjistil, že opětovným uložením "store" dojde k restartu SDS. Myslím to tady někdo na fóru zmiňoval. Docela nebezpečná věc - pokud není ošetřeno v programu...
Ale i po opětovném uložení tam upozornění stále je.
Jaké nastavení není k dispozici?

7

Re: [vyřešeno] Nefunkční smtp - Macro ST

seznam potichu tuto službu zrušil a nikde nic neřekl. Současně změnili i nastavení služby na portu 465, takže starší Outlook a jiné klienty se tam také nepřipojí !!! je to samozřejmě jejich majetek a servery, ale beru to jako dost nevhodný způsob chování z jejich strany (zejména nekomunikace o těchto změnách, neponechání alternativ), a v okamžiku kdy mi budou reklamou cpát že jsou jednička tak v ten moment aplikuji tuto zkušenost a vím že jim to nepůjde věřit.

Řešení pro odesílání např. do seznamu a podobných, co zrušili port 25 (který klidně mohli, pokud by uživatel explicitně akceptoval rizika, plus to třeba udělat s dodatečnou ochranou či omezením),
je udělat si vlastní SMTP RELAY.

Jeden z mnoha návodů viz https://wiki.merenienergie.cz/subdom/wi … aven%C3%AD - kapitola "Odesílání emailu z SDS".

-

Co se týká dotazu na to, které prvky nejsou konfigurovány - je to výsledek testu obsahu pevné konfigurační paměti a bateriové záložní paměti. Pokud je jedna z nich neplatná, je tato informace zobrazena.

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !