1

Téma: rušení sběrnice 1-WIRE

Dobrý den, poprosím o radu, kdo má zkušenost. Mám SDS BIG 24V 128bit, vyčítám na něm 2 elektroměry a po 1-WIRE zatím 7 čidel Dallas. Osazeno v rozvaděči domu.  V místnosti jsou vedle asi 2m 3ks fotovoltaických měničů Axpert 48V 5kW (2ks) a 1 starý EFFECTA 48V 5kW. Pokud mám barák zapnutí na klasické síťové napětí nebo v kombinaci se starým měničem EFFECTA, sběrnice se vyčítá absolutně bez chyb. Délka je cca 45m po JYSTY 2x2x0,8 a částečně po CAT 5. Ale pokud zapnu jeden z měničů Axpert, okamžitě je chyba vyčítání dat z 1-WIRE. Z elektroměrů to jede dál v pohodě. Nainstaloval jsem na doporučení dodavatele měničů odrušovací filtry na výstup AC, ale nic se nezměnilo. Ten měnič/e to prostě ruší!!! Dá se tedy nějak odfiltrovat přímo SDS BIG nebo ona sběrnice? Stínění kabelů není připojeno na PEN. Zkoušel jsem odpor na konec linky, ale to ukazovalo nesmysly. Budu moc rád, když dáte své zkušenosti.
Díky. Mišák

2

Re: rušení sběrnice 1-WIRE

Zde pomůže kabel pro sběrnici, který je stínéný a má stíněné kroucené páry. Tedy vhodný stíněný STP tak jak se používá pro počítačové sítě.
Podstatné je, aby stínění bylo propojeno po celé délce kabelu, ale, aby nakonec bylo připojeno na jedné jediné straně (v jediném bodu) tzn. u SDS na GND.
Potom je potřeba vhodně využít páry v kabelu, tzn. jeden pár: DATA a GND, druhý pár V+ a GND.

Nakonec, je potřeba u každého čidla umístit, co nejblíže jeho vývodům, vhodný filtrační kondenzátor, ideálně kombinaci 100nF a (1 až 10) uF (podle toho co bude).

V případě VF rušení se vyplatí zvýšit kapacitu kabelu o několik desítek pF, tzn. např. na konec kabelu (každý pár) (nebo někde v průběhu kabelu, kde je blízko zdroj rušení) zapojit kondenzátor např. 47pF, ale to už se musí vyzkoušet. Moc velká kapacita znemožní komunikaci. Ovšem v případě těchto měničů bude rušící frekvence mimo Xc (kapacitanci) pro tak malé kondenzátory, takže to asi účinné nebude.

Odpor na konec linky se dá připojovat jen, pokud je k dispozici osciloskop a dá se podívat na diagram oka, nebo alespoň na tvar hran signálu. Pokud nejsou ideální, ukazuje to na nevhodnou topologii celého zapojení (např. hvězdicová topologie, což není dobré), a také na možné signálové odrazy na koncích vedení - které se pak dají utlumit právě vhodným odporem na strategickém místě. Ale toto nejde poradit od stolu, to se musí udělat individuálně u každé instalace.
Zde si však myslím, že toto bude až sekundární problém.

U těchto měničů je problém v typu (resp. zapojení) výstupní sítě (v podstatě síť TT, ale...). Jedná se o typy s dvojí konvezí (King) nebo jen hybridní ?
Při provozu měniče (typ King) dojde, pomocí relé uvnitř měniče, k propojení pracovního výstupního vodiče N na PE. To způsobuje řadu problémů, např. nemožnost provozu chrániče za měničem.
Pokud je z tohoto výstupu pak napájeno SDS, může to způsobovat ty popsané problémy také - a zde žadný AC filtr z principu nemá jak pomoct. Řešení je buď vybrat jiný typ napájecího zdroje pro SDS, nebo zkusit SDS napájet z baterií (existují vhodné DC/DC měniče na DIN lištu).

Opravdu bych to spíše viděl na nesprávné zapojení silařiny kolem měničů. To jsou prakticky nejvíce časté chyby při instalaci Axpertů atd. Měniče vyžadují např. zcela samostatný PE drát o dostatečném průměru, na hlavní zemnící bod. Toto většina instalací nemá správně, připojí tam PE z kabelu (protože je "po ruce"), a problém je na světě. Atd.

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !