1

Téma: Ekvitermni regulace

Dobry den, uvazuji o zakoupeni sds-macra (mereni spotreby ...), nicmene zajima mne vyuziti tohoto zarizeni pro ekvitermni regulaci (rodinny dům plynovy kotel, plynovy bojler na vodu a kotel na drevo). Neresil to uz někdo z Vas? Dekuji za odpověď. Robert

2 Naposledy upravil: vkalina (2014-02-11 12:31:49)

Re: Ekvitermni regulace

Mam takovou pseudo ekvitermni regulaci. Teplotu v místnosti mi hlídá čidlo a podle toho zapíná nebo vypíná servo a podle venkovní teploty se mi mění teoplota vody pouštěná do systému.
viz. http://ksystems.cz/Kotelna/
je to na SDS Micro Light E. Nic na tom není, jde jenom o to podle venkovní teploty přiřadit teplotu vody v systému, aby to pokrylo tepelné ztráty objektu. Samozřejmě to budete muset udělat přez PWM regulaci, takže ještě doplnit o SDS PWM http://www.onlinetechnology.cz/SDS-PWM

3

Re: Ekvitermni regulace

Proporcionální regulace přes PWM je OK, nicméně lze to řešit i tříbodovým ovládáním směšovacího pohonu (zabere to 2 relé na SDS MACRO; řídí se chod pohonu směšovacího ventilu - ventil otevírá/zavírá/stojí). Pro ekviterm doporučuji nevycházet z aktuální měřené venkovní teploty (velké rozdíly), ale používat teplotu tlumenou - např. průměrovat z posledních 10 hodnot, vzorkovaných třeba po 10 minutách. Rovněž je vhodné zohlednit i tepelnou setrvačnost budovy - na změnu venkovní teploty reaguje jinak "lehká" (dřevěná pastouška) a jinak "těžká" (budova s metrovými, plnými zdmi).
Viz zde.

4

Re: Ekvitermni regulace

No takto to lze taky, ale už mu pak nezbyde moc výstupu na ovládání čerpadel a podle toho co tam napsal, bude mít minimálně 3, ale spis 5. Jenom mi přijde samostatný ekviterm desne neohrabany pro budovy s malou tepelnou setrvačnosti.

5

Re: Ekvitermni regulace

Roberte samotný algoritmus na výpočet ekvitermi je potom triviální - možný teplotní rozsah se rozseká na několi intervalů podle počtu bodů-parametrů křivky a v každém z nich se to počítá už jen trojčlenkou. Kubické interpolace a podobné specialitky bych použil na zcela jiné úlohy.

Pokud navážu na VKalinu - on mi ten samostatný ekviterm přijde děsně neohrabaný i na budovy s velkou tepelnou setrvačností => neohrabaný na všechno. Spustit všechno na plný koule jen proto že zrovna byly mrazivá noc po které zpravidla následuje slunečný den nemá zrovna moc velký smysl. Řešení vychází z dřívejších provedení analogových regulátorů bez pamětí kde se to jinak moc řešit nedalo, ale pokud je možnost pokročilejšího programování tak to chce už pracovat minimálně s dlouhodobějšími průměry. Opačným extrémem je měřit energie domem vyzářená = fce (teploty vnitřní-teploty vnější, otevřená okna, doba běu ventilátoru, rychlost větru,..) a k ní řídit energii dodanou= fce(dodaná elektřina, počet lidí v domě, váhá spáleného uhlí, objem dodaného plynu,....) a ještě do taho zahrnovat tepelné kapacity a limitní odchylky od rovnovážného stavu - výkonově to SDS zvládne :-)

6 Naposledy upravil: vkalina (2014-02-11 22:19:09)

Re: Ekvitermni regulace

Proto to mam naprogramovany primarne na teplotu v mistnosti a podle venkovni teploty urcuju teplotu vody v systemu. V pohode pak vystacum se 4 ma urovnema teplot. 50, 60, 70 a nad 80. Bohuzel letosni zima mi to neumoznila plne overit. Nejvic jsem do systemu pustil 60 . Krasne se to da odladit podle grafu
Jik me jeste napadla hrisna myslenka. Misto tydenniho programu pouzit PIR cidlio a teplotu v domu ridit podle toho, jak bude cidlo reagovat na pritomnost osob. Odpadne tim programovani termostatu a bude to super Flexibilni

7

Re: Ekvitermni regulace

Dobry den vsem a dekuji za odpověď. Velice podnetne informace o kterých jsem nemel ani paru :-) V tuto chvili se to pokusim aplikovat pouze na plynovy kotel. Libi se mi varianta od p. Kaliny s cidly PIR. Ale abych se dostal k prakticke casti a poprosil bych o shovivavost mazaku.
Tzn. termostat od kotle uplne vyradim a komunikaci s kotlem bude ridit sdsko s rele? Budu potrebovat cidla teploty venkovni, vnitrni, popr. termohlavice s cidly, mohu pouzit bezdratove hlavice? Nebyl by tedy "lepsi" nez ekviterm pouzit zonovou regulaci IRC s SDS? Vim, ze me dotazy vypadaji zmatecne, ale informaci mam mraky a potrebuji vyselektovat balast. Dekuji Robert

8

Re: Ekvitermni regulace

Jestli IRC záleží co máš za dům  -  stručně řečeno Ano) pokud je to velká ratejna svelkými tepelnými ztrátami kde většinou neobýváte všechny pokoje Ne) pokud je to nizkoenergetický dům .
Jestli má termostat na výstupů jen relé a řídí kotel stylem zapnuto/vypnuto tak je SDS schopno jej plně nahradit.

9

Re: Ekvitermni regulace

ringojr napsal:

Jestli IRC záleží co máš za dům  -  stručně řečeno Ano) pokud je to velká ratejna svelkými tepelnými ztrátami kde většinou neobýváte všechny pokoje Ne) pokud je to nizkoenergetický dům .
Jestli má termostat na výstupů jen relé a řídí kotel stylem zapnuto/vypnuto tak je SDS schopno jej plně nahradit.

Ano mam velkou ratejnu :-) vesnicky statek, ziju sam a do nekterych mistnosti se nepodivam minimalne tyden i mesic :-) Termostat dela presne to co rikate zapne/vypne. Dekuij za odpověď, urcite bude nasledovat další dotaz :-)

10

Re: Ekvitermni regulace

I když nejsem zrovna příznivcem IRC tak pro "řídce" obývaný statek to bude asi dobré řešení. Přes www si na dálku  přitopíš pokud čekáš návštěvu nebo naopak topení dáš pohov když se někde zdržíš.

11

Re: Ekvitermni regulace

Zdravim, nyní bych tedy rad postoupilo krok dále, rad bych nakoupil hardware k rizeni topného okruhu (potom ohrev teple vody), mereni el., voda, plyn. Prosim tedy o kontrolu abych na nic nezapomnel.
1. SDS Macro
2. PWM
3. cidla teploty, venkovni, vnitrni (chtěl bych snímat i teploty radiatoru, vstup vody do baraku atd...:-))
4. kabelaz mam nataženou UTP cat.6
5. termohlavice Alpha 24v proporcionalni 0-10V
6. okenni kontakty
7. spoterbni materiál, zásuvky ...

Nezapomnel jsem ještě na něco?

Dekuji za pomoc
Robert

12 Naposledy upravil: rkoperdak (2014-02-18 13:37:26)

Re: Ekvitermni regulace

Jik me jeste napadla hrisna myslenka. Misto tydenniho programu pouzit PIR cidlio a teplotu v domu ridit podle toho, jak bude cidlo reagovat na pritomnost osob. Odpadne tim programovani termostatu a bude to super Flexibilni

Zdravim, nohl by jste se o te hrisne myslence trochu laicky rozepsat? Nez to tady cele zbouram a predelam?

Dekuji
Robert

13

Re: Ekvitermni regulace

Prez S0 pripojit paraelne nebo seriove PIR cidla a hlidat si pohyb uvnitr objektu. V pripade ze po dane dobe rekneme 30ti minutach zadne z PIR cidel nezaznamena pohyb prepnout vyslednou teplotu do utlumu. Paklize cidlo zaznamena pohyb, prepnout system opet na pokojovou teplotu.

14

Re: Ekvitermni regulace

rkoperdak napsal:

5. termohlavice Alpha 24v proporcionalni 0-10V

Řídit celý topný okruh jednou termohlavicí nepovažuji zrovna za štastné.  Pro tento účwl se používají spíše tčícestné ventily s pohony.

15 Naposledy upravil: rkoperdak (2014-02-18 13:36:45)

Re: Ekvitermni regulace

ringojr napsal:
rkoperdak napsal:

5. termohlavice Alpha 24v proporcionalni 0-10V

Řídit celý topný okruh jednou termohlavicí nepovažuji zrovna za štastné.  Pro tento účwl se používají spíše tčícestné ventily s pohony.

Moje chyba, nenapsal jsem ze bude u každého radiatoru (15 ks).

16

Re: Ekvitermni regulace

rkoperdak napsal:

Moje chyba, nenapsal jsem ze bude u každého radiatoru (15 ks).

No jo, ale máš k dispozici jen jeden PWM - a tedy  D/A výstup. Všechny hlavice najednou tím řídit asi nebudeš?

17

Re: Ekvitermni regulace

Asi bych řídil celý systém jedním tricestnym ventilem přez PWM a hlavice bych nasadil jenom v mistnostech kde budete požadovat trvale nižší teplotu. Motat hlavice a tricestny ventil dohromady udělá akorát bordel v proudění a bude se to chovat šíleně. Už jsem to u jednoho chlapíka řešil a musel hlavice demontovat. Celý systém s nima pulzoval a nedalo se to uřídit