Ano taky to vidím jako problém - problém ve smyslu, že jsou elektroměry, které mají impuls široký jen 5msec, a pak elektroměry, které mají např. 20msec.
Když jsme vydali první firmware s podporou S0 měření, byl tam filtr, který zahodil všechny impulsy kratší než 16msec. Toto řešení odpovídalo požadavkům normy DIN 43864.
Jenže pak se objevily elektroměry, jejichž výrobci měli na S0 výstup svůj názor (např. na šířku impulsu), a v ten okamžik nešlo použít výrobky SDS pro tyto elektroměry.
Proto jsme byli nuceni filtr upravit, a teď jsou akceptovány impulsy široké 5msec a více.
Přesto načtení rozdílu 200kWh mi přijde jako vysoká hodnota - ale zkuste si schválně sám udělat ověřovací výpočet (znáte svou impulsní konstantu - počet impulsů na 1 kWh) a uvidíte, kolik falešných impulsů vám to muselo nasčítat.
Jaká je délka toho kabelu ?
Co zkusit stíněnou kroucenou dvojlinku (ale uzemnit stínění jen na jedné straně !).
Co přemístit zařízení SDS hned vedle elektroměru a natáhnout delší Ethernetový kabel místo původního S0 kabelu?
Změřte délku impulsu, a změřte kolísání napětí napájecího zdroje.
Není vadný elektroměr? Zkuste ho vyměnit za jiný, i kdyby dočasně. Nic nelze vyloučit, jestli je vadný, tak nic nepomůže.
Zkuste zapojit odrušovací prvky a přepěťovou ochranu.
Na piny optočlenu dát vhodný transil (záleží na napětí), dále dát transil i na stranu elektroměru. Může pomoct i malá kapacita (např. 10nF nebo podobná malá hodnota, co pohltí rušivé impulsy, ale nepoškodí ty správné) zapojená paralelně s žílami kabelu na straně optočlenu.
Popř. změnit napěťovou smyčku za proudovou smyčku. Tj. napájet celý S0 obvod ze zdroje konstantního proudu, např.
https://encrypted.google.com/search?q=c … AQ_AUoATgK
Asi nejsnazší by bylo jedno z mnoha zobrazených zapojení, a to použít LM317 a několik rezistorů, a nastavit správný proud dle LED v optočlenu (pozor na max. hodnotu dle elektroměru).
Výhoda při použití zdroje proudu je taková, že po celou dobu, kdy je LED zapnutá (svítí), tj. když je vysílán S0 impuls, tak tento zdroj udržuje pevnou hodnotu proudu, nezávisle na napětí (tj. je-li vedení pro S0 ovlivněno rušením, tj. kolísá-li na něm napětí, tak toto je okamžitě kompenzováno právě tím zdroje proudu, který změní proud do vedení, a přímo v důsledku toho upraví napětí - viz Ohmův zákon).
Umístění obvodu zdroje proudu (příklad pro interně nenapájený optovstup):
(+) svorka napájení >>> vodič do elektroměru >>> spínač v elektroměru >>> vodič z elektroměru >>> obvod zdroje proudu >>> sds >>> (-) svorka napájení
(Pozn. různé optovstupy u různých zařízení jsou vnitřně zapojeny jinak, podívejte se na toto zapojení a pak podle toho pokračujte).
Můžu vám (pokud už budete opravdu v nouzi) poslat firmware s filtrem impulsů posuntým na 16msec, mohlo by to pomoct... ale takový firmware nebudu udržovat (jakmile vyjde nová verze, buď zůstanete u této, nebo vezmete novou s krátkým filtrem).
Dalším rešením by bylo číst optočleny přímo SDS-C programem. Ale tady se bavíme o impulsech v jednotkách či max do několika desítek milisekund (záleží na elektroměru), a v takovém případě pak může dojít k vynechání impulsů kdy program bude dělat něco jiného než zrovna kontrolovat stav optočlenu.
Ostatní zmíněné věci ješte zkontroluji.
Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !