1

Téma: Trocha teorie, aneb čtěte nejdřív!

Co to je S0 ?

S0 je rozhraní definované normou DIN 43864, a každý elektroměr (nebo jiný druh měřiče energie) by jím měl být vybaven. Stejně tak lze S0 výstup získat z plynoměru, z vodoměru, z měřiče tepla a tak dále.

Díky S0 rozhraní můžete snadno, přesně a velmi levně získat informace o odběru energie.

Další nejaktuálnější info vždy zde http://shop.an-d.cz/wiki/index.php/S0_mereni

2

Re: Trocha teorie, aneb čtěte nejdřív!

Chtěl bych Vám poděkovat za počeštění programu, mám převážně české zákazníky bez znalostí AJ. Bude se mi to  snadněji nabízet a předvádět. Pokud mohu navrhnout bylo by možno vytvořit složky stáhnout- pro MICRO, MACRO.... kde by byly uvedené jednoduché příklady pro natažení ve fotmátu text.txt třeba výtápění okapu , regulace topení v domu, regulace ventilace, hlídání energetického maxima ... a další možnosti pro automatizaci které jste již vytvořili a máte je v šuplíku. Podle mne by to hodně přispělo k obchodu když lidé uvidí co se s tímto zažízením dá realizovat.

3

Re: Trocha teorie, aneb čtěte nejdřív!

dobry den,
rad bych se zeptal, zda je nejaka moznost, jak by se dal programove ovlivnit stav pocitadel S0, resp. obecne kterehokoliv ze tri optoclenu? Resim aktualne problem s tim, ze se mi na vstupu jednoho optoclenu, pripojeneho pres 500ohmovy odpor na S0 kontakty elektromeru, vygeneruje obcas nahodile par impulsu z 50Hz siloveho kabelu, ktery je veden v zemi paralelne s datovym kabelem. Zkousel jsem 12/24V, odpory 500/1000/1500ohmu, ale bohuzel intenzita nahodile generovanych impulsu je natolik vysoka (silovym kabelem tece obcas i 200kW), ze to neni mozne idelane odstinit.
Zkousel jsem to tedy resit primo v programu, kde jsem si v 10s smycce kontrolovat stav pocitadel a pokud za tu dobu vygeneroval vice, jak 40 impulsu, tak jsem chtel vratit stav pocitadla na hodnotu pred 10s. Za normalnich okolnosti se v mem pripade za 10s muze vygenerovat max. 2 impulsy, coz je zanedbatelna odchylka, kdyz to vratim zpet, protoze k vygenerovani anomalnich pulsu dochazi sice nepravidelne, ale max 5x za tyden.
Poradi nekdo, jak docilit toho, aby bylo mozne prepsat hodnoty sys[493] až sys[525]? V navodu jsou totiz oznaceny pouze jako R (tj. readonly), ale jelikoz ve webovem rozhrani je mozne stav rucne zmenit (ci nulovat), tak je zrejme, ze tato hodnota je technicky vzato "menitelna".

 ZMEN_IMPULSY
 {
 smtp_send('xx@yyy.zz', 'ZMENEN STAV POCITADLA ODBERU', DEN,'-',MESIC,'-',ROK,' ',HODINA,':',MINUTA,':',SEKUNDA,' - Rozdil byl : ',rozdil_odber);
 echo(DEN,'-',MESIC,'-',ROK,' ',HODINA,':',MINUTA,':',SEKUNDA,' - ZMENEN STAV POCITADLA ODBERU');
// vrat hodnotu zpet na puvodni... pokud mezitim prosel nejaky impuls, tak ma smulu, ale na vysledku se to prakticky neprojevi ani za par let
 sys[494] = last_state;
 }

main
{
.....
// kontrola kazdych 10s, zda se nevygenerovaly nejake nesmysly
  rozdil_odber = sys[494] - last_state;
// pokud se do dratu dostane 50Hz, tak je musime eliminovat
  if (rozdil_odber > 40)
  {
   ZMEN_IMPULSY();
  } else
  {
  };
  last_state = sys[494];
// konec kontroly
......
}

Popr. zda mi nekdo poradi, jak docilit lepsiho odstineni, budu rad. Pouzity kabel je klasicky UTP 8zil, bez stineni, k prenosu impulsu slouzi 2 dratky jedne barvy (tj. napr. oranzova spolu s bilooranzovou, tzn. jednim parem). Upozornuji zaroven, ze kabel lezi metr pod zemi, ma delky cca 60m a nelze ho vymenit.

Offtopic : zkousel jsem test spinani/rozpinani relatek RE1 a RE2 podle navodu, tj. posilani cisla 0 a 1 na sys[231/232] a zjistil jsem, ze to nevede k cili... rele sice na 1 sepne, ale na nulu uz dale nereaguje... ale kdyz mu poslu misto cisla 1 cislo 255, tak pak sepne a po poslani 0 rozepne... nevim, zdali nekde delam chybu ja, nebo je to spise nedokumentovana "vlastnost"

// kazdou sekundu blikne dioda napajeni, aby bylo poznat, ze SDS program funguje
if (RELE1 == 255)
 {
  RELE1 = 0;
 } else
 {
  RELE1 = 255;
 };
Chci znát boží myšlenky. Zbytek jsou jen maličkosti.

4

Re: Trocha teorie, aneb čtěte nejdřív!

k tomu kabelu, co takhle udělat  něco na způsob proudové smyčky, nebo  to invertovat a vést to po 3 vodičích resp. 2 párech a na druhé straně zase odečítat ? nebo taky "potáhnout" nízkou úrověň třeba k 5v a vysokou k 12v a na druhé straně to samé ale opačně aby to bylo odolnější.. samozžejmě jisté dobré znalosti elektroniky by byly potřeba..

PS: Nejseš náhodou z PVfree ? ten nick ne mi nějak povědomý smile jestli jo tak pozdravuj Catmana smile on už bude vědět..

5 Naposledy upravil: badla (2011-06-09 15:41:15)

Re: Trocha teorie, aneb čtěte nejdřív!

hrnous napsal:

k tomu kabelu, co takhle udělat  něco na způsob proudové smyčky, nebo  to invertovat a vést to po 3 vodičích resp. 2 párech a na druhé straně zase odečítat ? nebo taky "potáhnout" nízkou úrověň třeba k 5v a vysokou k 12v a na druhé straně to samé ale opačně aby to bylo odolnější.. samozžejmě jisté dobré znalosti elektroniky by byly potřeba..

PS: Nejseš náhodou z PVfree ? ten nick ne mi nějak povědomý smile jestli jo tak pozdravuj Catmana smile on už bude vědět..

- ano, mj. v PVfree do lecceho camram smile , catmana pozdravim, parkrat se o Tobe pochvalne vyjadroval ohledne skoleni MK.

- potahnout napetovou uroven od 5V do 24V a i inverzi urovni jsem uz taky zkousel.. lec bez uspechu... dvakrat se mi podarilo odchytit na meraku ten sum na kabelu a byla tam sinusoida 50Hz jak prase s peakem nekde kolem 35V! Takze tudy cesta zrejme rozumnym zpusobem nevede... se celkem i divim, ze to ten optoclen na jedne ci druhe strane vubec pobere, zrejme je z toho v te chvili dostatecne mekky zdroj.

Uvazoval jsem uz i nad tim, ze bych to na dalku napajel, odecital primo ve skrini s elmerem, data si pak posilal po kabelu digitalne zakodovane a na druhe strane to rozkodoval a poslal do meraku... ale to jsem si to PLC nemusel kupovat a mohl jsem si to cele sbastlit na kolene a zpracovavat to po seriaku/USB primo v kompu sad

2programator PLC : opravdu by se nedalo v dalsim firmware ty hodnoty odemcit pro zapis? Popr. na to udelat nejakou volatelnou funkci? Jak uz jsem psal, pres webove rozhrani to lze udelat, takze predpokladam, ze fyzikalni prekazky by tu nemely byt.

Chci znát boží myšlenky. Zbytek jsou jen maličkosti.

6

Re: Trocha teorie, aneb čtěte nejdřív!

inverzi jsem ale myslel něco ve stylu audia, kdy se na jedné straně - u elektroměru po více vodičích pošle jak invertovaná tak originální - obě posílené, na druhé straně se dají dokopy a ona napěťová špička se umázne.. pokud se správně chápeme.. i když těch 200kw už je docela problém..divím sa, že ten optočlen těch 35v rozdýchal, i když to možná bylo tak proudově slabé, že to celkem neřešil.. nicméně zkusím ještě nad nějaké varianě popřemýšlet..

7

Re: Trocha teorie, aneb čtěte nejdřív!

hrnous napsal:

inverzi jsem ale myslel něco ve stylu audia, kdy se na jedné straně - u elektroměru po více vodičích pošle jak invertovaná tak originální - obě posílené, na druhé straně se dají dokopy a ona napěťová špička se umázne.. pokud se správně chápeme.. i když těch 200kw už je docela problém..divím sa, že ten optočlen těch 35v rozdýchal, i když to možná bylo tak proudově slabé, že to celkem neřešil.. nicméně zkusím ještě nad nějaké varianě popřemýšlet..

rozumime si spravne, ale ten optoclen v PLC je celkem senzitivni i na relativne male rozdily urovni a hlavne to zrejme meri velmi kratkymi casy... i presto, ze by stacilo, kdyby cekal delsi dobu na sestupnou hranu, pak by mu nejaka sinusovka byla u zadnice a ignoroval by ji.
Navic, proc mam bastlit neco dalsiho, kdyz uz existuje neco levneho, pekneho, dobre pouzitelneho a tuto "nedokonalost" bych byl schopen resit programove, kdyby mi to to PLC umoznovalo wink

Chci znát boží myšlenky. Zbytek jsou jen maličkosti.

8

Re: Trocha teorie, aneb čtěte nejdřív!

Ano taky to vidím jako problém - problém ve smyslu, že jsou elektroměry, které mají impuls široký jen 5msec, a pak elektroměry, které mají např. 20msec.

Když jsme vydali první firmware s podporou S0 měření, byl tam filtr, který zahodil všechny impulsy kratší než 16msec. Toto řešení odpovídalo požadavkům normy DIN 43864.

Jenže pak se objevily elektroměry, jejichž výrobci měli na S0 výstup svůj názor (např. na šířku impulsu), a v ten okamžik nešlo použít výrobky SDS pro tyto elektroměry.
Proto jsme byli nuceni filtr upravit, a teď jsou akceptovány impulsy široké 5msec a více.

Přesto načtení rozdílu 200kWh mi přijde jako vysoká hodnota - ale zkuste si schválně sám udělat ověřovací výpočet (znáte svou impulsní konstantu - počet impulsů na 1 kWh) a uvidíte, kolik falešných impulsů vám to muselo nasčítat.

Jaká je délka toho kabelu ?
Co zkusit stíněnou kroucenou dvojlinku (ale uzemnit stínění jen na jedné straně !).
Co přemístit zařízení SDS hned vedle elektroměru a natáhnout delší Ethernetový kabel místo původního S0 kabelu?
Změřte délku impulsu, a změřte kolísání napětí napájecího zdroje.
Není vadný elektroměr? Zkuste ho vyměnit za jiný, i kdyby dočasně. Nic nelze vyloučit, jestli je vadný, tak nic nepomůže.

Zkuste zapojit odrušovací prvky a přepěťovou ochranu.
Na piny optočlenu dát vhodný transil (záleží na napětí), dále dát transil i na stranu elektroměru. Může pomoct i malá kapacita (např. 10nF nebo podobná malá hodnota, co pohltí rušivé impulsy, ale nepoškodí ty správné) zapojená paralelně s žílami kabelu na straně optočlenu.

Popř. změnit napěťovou smyčku za proudovou smyčku. Tj. napájet celý S0 obvod ze zdroje konstantního proudu, např.
https://encrypted.google.com/search?q=c … AQ_AUoATgK

Asi nejsnazší by bylo jedno z mnoha zobrazených zapojení, a to použít LM317 a několik rezistorů, a nastavit správný proud dle LED v optočlenu (pozor na max. hodnotu dle elektroměru).
Výhoda při použití zdroje proudu je taková, že po celou dobu, kdy je LED zapnutá (svítí), tj. když je vysílán S0 impuls, tak tento zdroj udržuje pevnou hodnotu proudu, nezávisle na napětí (tj. je-li vedení pro S0 ovlivněno rušením, tj. kolísá-li na něm napětí, tak toto je okamžitě kompenzováno právě tím zdroje proudu, který změní proud do vedení, a přímo v důsledku toho upraví napětí - viz Ohmův zákon).

Umístění obvodu zdroje proudu (příklad pro interně nenapájený optovstup):
(+) svorka napájení >>> vodič do elektroměru >>> spínač v elektroměru >>> vodič z elektroměru >>> obvod zdroje proudu >>> sds >>> (-) svorka napájení

(Pozn. různé optovstupy u různých zařízení jsou vnitřně zapojeny jinak, podívejte se na toto zapojení a pak podle toho pokračujte).



Můžu vám (pokud už budete opravdu v nouzi) poslat firmware s filtrem impulsů posuntým na 16msec, mohlo by to pomoct... ale takový firmware nebudu udržovat (jakmile vyjde nová verze, buď zůstanete u této, nebo vezmete novou s krátkým filtrem).

Dalším rešením by bylo číst optočleny přímo SDS-C programem. Ale tady se bavíme o impulsech v jednotkách či max do několika desítek milisekund (záleží na elektroměru), a v takovém případě pak může dojít k vynechání impulsů kdy program bude dělat něco jiného než zrovna kontrolovat stav optočlenu.

Ostatní zmíněné věci ješte zkontroluji.

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

9

Re: Trocha teorie, aneb čtěte nejdřív!

adamn napsal:

Jenže pak se objevily elektroměry, jejichž výrobci měli na S0 výstup svůj názor (např. na šířku impulsu), a v ten okamžik nešlo použít výrobky SDS pro tyto elektroměry. Proto jsme byli nuceni filtr upravit, a teď jsou akceptovány impulsy široké 5msec a více.

i tak to stejne neresi mnou popsanou situaci.. 50Hz je impuls co 20ms... i kdyz budu brat efektivni hodnotu napetove urovne na 70% peaku, tak jsem na sirce 15ms, takze tudy cesta stejne nepovede

adamn napsal:

Přesto načtení rozdílu 200kWh mi přijde jako vysoká hodnota - ale zkuste si schválně sám udělat ověřovací výpočet (znáte svou impulsní konstantu - počet impulsů na 1 kWh) a uvidíte, kolik falešných impulsů vám to muselo nasčítat.

ee, psal jsem, ze UTP kabel, kterym probiha prenos vede spolu se silovym kabelem v zemi, kterym tece 200kW... samotny snimany elmer ale pocita odber pouze v radu stovek watt, max. 2kW ve spickach.. impulsy maji pomer 250imp/kWh.. takze realne projde puls cca kazdych 15-20 sekund

adamn napsal:

Jaká je délka toho kabelu ?
Co zkusit stíněnou kroucenou dvojlinku (ale uzemnit stínění jen na jedné straně !). Co přemístit zařízení SDS hned vedle elektroměru a natáhnout delší Ethernetový kabel místo původního S0 kabelu? Změřte délku impulsu, a změřte kolísání napětí napájecího zdroje. Není vadný elektroměr? Zkuste ho vyměnit za jiný, i kdyby dočasně. Nic nelze vyloučit, jestli je vadný, tak nic nepomůže. Zkuste zapojit odrušovací prvky a přepěťovou ochranu.

delku jsem uvadel cca 70-80m, vymenit ho nelze, posunout taky, protoze SDS je umisteno v technologicke mistnosti, kde se odecitaji stavy z dalsich elmeru, snima se tam teplota, napetova uroven, atd. navic odberovy elmer, ze ktereho odecitam tyto impulsy je umisten v rozvodne skrini na trafacce a neni tam povolen pristup (zaplombovano EONem).. snimaci draty jsem tam zapojil pri instalaci jeste pred zaplombovanim. Elmer vadny neni, je to cejchovany elmer EONu, impulsy na S0 posila zcela presne dle skutecneho stavu pocitadla.

adamn napsal:

Výhoda při použití zdroje proudu je taková, že po celou dobu, kdy je LED zapnutá (svítí), tj. když je vysílán S0 impuls, tak tento zdroj udržuje pevnou hodnotu proudu, nezávisle na napětí (tj. je-li vedení pro S0 ovlivněno rušením, tj. kolísá-li na něm napětí, tak toto je okamžitě kompenzováno právě tím zdroje proudu, který změní proud do vedení, a přímo v důsledku toho upraví napětí - viz Ohmův zákon).

jasne.. ale toto je reseni pro lidi, kteri by resili timto popisovany problem. Ja ale resim problem ruseni naindukovane sinusovky do kabelu v 99% pripadu, kdy tam zadny regulerni impuls z S0 neleze.

adamn napsal:

Můžu vám (pokud už budete opravdu v nouzi) poslat firmware s filtrem impulsů posuntým na 16msec, mohlo by to pomoct... ale takový firmware nebudu udržovat (jakmile vyjde nová verze, buď zůstanete u této, nebo vezmete novou s krátkým filtrem).

diky moc za snahu, ale nepomuze, viz vyse. Ale mozna je to pro Vas podnet do dalsiho firmware, kde by se moznosti nastavit si filtr na XX ms pro puls, resily jine problemy uzivatelu

adamn napsal:

Dalším rešením by bylo číst optočleny přímo SDS-C programem. Ale tady se bavíme o impulsech v jednotkách či max do několika desítek milisekund (záleží na elektroměru), a v takovém případě pak může dojít k vynechání impulsů kdy program bude dělat něco jiného než zrovna kontrolovat stav optočlenu.

imho zbytecne slozite.. me by stacilo mit moznost WRITE do tech sys[493-525]

adamn napsal:

Ostatní zmíněné věci ješte zkontroluji.

Samozrejme mockrate diky za snahu o nalezeni funkcniho reseni smile Jsem popravde velmi prijemne prekvapen, ze dodavatel zarizeni se snazi ho posouvat stale dopredu, vylepsovat ho na zaklade podnetu uzivatelu a nestrka hlavu do pisku ihned pote, co je zarizeni prodano.

Chci znát boží myšlenky. Zbytek jsou jen maličkosti.

10

Re: Trocha teorie, aneb čtěte nejdřív!

Já bych se taky přimlouval za možnost nulování čítačů. Když to chci použít pro čítání něčeho jiného než elektroměru, tak bych je potřeboval nulovat.

11

Re: Trocha teorie, aneb čtěte nejdřív!

Simi napsal:

Já bych se taky přimlouval za možnost nulování čítačů. Když to chci použít pro čítání něčeho jiného než elektroměru, tak bych je potřeboval nulovat.

presneji moznost zmeny stavu pocitadel programove, samotne nulovani je nedostatecne obecne... vynulovat to pak klidne pujde treba tim, ze zmeni hodnota na 0 wink

Chci znát boží myšlenky. Zbytek jsou jen maličkosti.

12

Re: Trocha teorie, aneb čtěte nejdřív!

badla napsal:

ee, psal jsem, ze UTP kabel, kterym probiha prenos vede spolu se silovym kabelem v zemi, kterym tece 200kW...

Pak je zde především otázka, proč není dodržen odstup mezi silovým a signálovým vodičem, tak jak jej předepisuje norma ČSN EN 50147-2. Nelze pak čekat, že při závažném porušení vzdáleností souběhu vedení bude odečtové zařízení dokonale fungovat (ale něco se stále dělat dá, viz text dále).

Příklady - kombinace CYKY a UTP:
1. bez oddělovací přepážky - minimální odstup 30mm nebo 50mm
2. hliníková oddělovací přepážka - minimální odstup 20mm
3. ocelová oddělovací přepážka- minimální odstup 5mm

Důvody - viz zmíněná norma.

---

Mám obavu, že to "ručně" uhlídat (nulovat počítadla) asi moc nepůjde, rušení není nikdy stejné...

To by chtělo nějakým způsobem to rušení potlačit nebo ignorovat.

Řešením je také zapojení inverzního odečtu S0 impulsů. Tzn. nechat LED optočlenu v klidu svítit a při S0 impulsu zhasnout (když sepne spínač v elektroměru). Toto řešení by mělo rušení spolehlivě "zlikvidovat".

Zapojení

plus napájení -> rezistor omezující proud do LED -> dva spoje z tohoto místa: drát na S0+ svorku a současně plus LED optočlenu

dále: spojit drát z S0- svorky elektroměru a mínus LED optočlenu, a toto dohromady připojit na mínus napájení

a poslední krok: zapojit vhodný rezistor na straně SDS MICRO mezi konec drátu S0+ a S0- (rezistor je tedy paralelně ke spínacímu prvku v elektroměru a současně paralelně s LED optočlenu, je fyzicky umístěn na straně SDS micro, takže pohltí veškeré indukované rušení ve vedení mezi elektroměrem a SDS micro).

LED tak bude po dobu, kdy není impuls, svítit, což jí nevadí (pokud se nastaví rozumný proud). Proud ze zdroje poteče tedy jednak přes LED optočlenu, tak přes zmíněný paralelní rezistor eliminující rušení.
Když pak sepne elektroměr po dobu S0 impulsu, musí přes jeho spínač protéct takový proud, aby LED zhasla.
Pokud se na vedení vyskytne rušení v době kdy není S0 impuls, tak LED už stejně svítí, takže se to neprojeví. A když je impuls aktivní (S0 sepnuto) tak se to zase ztratí na nízké impedanci spínače v elektroměru a taky na potlačovacím rezistoru.

Pozor na celkový proud který poteče spínacím prvkem elektroměru (obvykle max 30 mA).

Tímto zapojením budou správně počítány impulsy, ale pozor, už nebude správně počítána délka impulsu - ale ta je použita jen pro výpočet aktuálního průtoku energie (např. W), ne pro akumulační výpočet (např. kWh) - ten využívá jen počet impulsů, což bude i teď ok.

Pokud to tedy chcete mít 100% plně funkční, pak už zbývá jen poslední krok, a to jednoduše zapojit jeden externí optočlen navíc - mezi svorky SDS micro a vedení z elektroměru (s tím zatěžovacím rezistorem). Elektroměr pak bude ovládat tento externí optočlen, který bude provádět inverzi (když bude zapojen jako open-collector):

Invertovací externí optočlen:

S0 vedení zapojit dle předchozího návodu, ale připojeným optočlenem bude ten externí (né ten v SDS micro).
Dále:
plus napájení -> rezistor -> kolektor tranzistoru v externím optočlenu a současně výstup do SDS micro .
mínus napájení -> emitor tranzistoru v externím optočlenu .
Dále:
kolektor tranzistoru v externím optočlenu -> plus LED v optočlenu v SDS micro .
mínus napájení -> minus LED v optočlenu v SDS micro .
Pozn. rezistor mezi plusem napájení a kolektorem musí být takový, aby dostatečně svítila LED v SDS micro, a současně se nepřekročil max. spínatelný proud tranzistoru v externím optočlenu.

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

13

Re: Trocha teorie, aneb čtěte nejdřív!

adamn napsal:

Ok, v tom případě to nulování (ruční změnu hodnot) zřejmě do nového firmware přidám (není to přece jenom takový problém).

dekuji a budu se tesit.

PS: invertovat S0 je, jak jsem jiz psal, sice moznou cestou, jak se toho ruseni "temer" zbavit, ale SDS Micro jsem si koupil prave proto, abych nemusel nic dalsiho bastlit a delat po ceste na dratech "vrabci hnizda" ... ale mozna ten Vami popsany "rusky navod" nekomu opravdu bude vyhovovat a dobastli to tak wink

Chci znát boží myšlenky. Zbytek jsou jen maličkosti.

14

Re: Trocha teorie, aneb čtěte nejdřív!

badla napsal:

PS: invertovat S0 je, jak jsem jiz psal, sice moznou cestou, jak se toho ruseni "temer" zbavit, ale SDS Micro jsem si koupil prave proto, abych nemusel nic dalsiho bastlit a delat po ceste na dratech "vrabci hnizda" ... ale mozna ten Vami popsany "rusky navod" nekomu opravdu bude vyhovovat a dobastli to tak wink

Ano, čte to dost lidí, možná to někomu pomůže.

Pokud se s ostatními podělíte o své řešení (pokud to vyřešíte), tak určitě vás za to někdo takový pak ocení.

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

15

Re: Trocha teorie, aneb čtěte nejdřív!

adamn napsal:

Ok, v tom případě to nulování (ruční změnu hodnot) zřejmě do nového firmware přidám (není to přece jenom takový problém).

diky za splneni slibu smile Uz jsem to nahral do sveho zarizeni a vse funguje, jak ma.

Chci znát boží myšlenky. Zbytek jsou jen maličkosti.

16

Re: Trocha teorie, aneb čtěte nejdřív!

Od SDS mám vedený UTP kabel cca 20m do elektroměru a plynoměru. Vždy společně kroucené páry spojené jako jeden vodič.
Když jsem měřil od elektroměru, tak vše bylo OK. Dnes večer jsem připojil i plynoměr a i když se netočí, tak se mi přičítají impulzy.  Přišel jsem na to, že se mi přičtou, když se přičte impulz od elektroměru, (ne pokaždé) někdy druhý někdy třetí impulz.
Něměl bych kabely zapojit jinak? Třeba na krouceném páru zapojit napájení plus a minus a ne mít kroucené páry spojené??

Kdo nic nezkusí, nic nezíská.

17

Re: Trocha teorie, aneb čtěte nejdřív!

ideální je aby na obou vodičích páru byl rozdílový potenciál což za standardních okolností nedosáhneme, nicméně minimálně je dobré aby jeden z vodičů byl na potenciálu země.. takže by šlo ze země - GND jeden vodič páru do elměru, druhý vodič toho samého páru z elměru k micru - tam do optočlenu a "druhý konec" optočlenu přes odpovídající rezistor na napájhení.. pokud by ses chtěl extra vyhrát tak by šlo 4 vodičové zapojení - jeden vodič páru GND druhý přívod do elměru - tu už by mohl být připojený na napájení druhý pár jeden vodič GND a druhý vývod z elektroměru do optočlenu a z opotočlenu přes rezistor na GND.. kdyby sa mě chtělo tak to naklreslím, ale když tak přes týden

18

Re: Trocha teorie, aneb čtěte nejdřív!

Tento problém bude způsoben tím, že nemáte oddělené jednotlivé dráty k měřičům. Tzn. samostatně je potřeba připojit elektroměr, a samostatně je potřeba připojit plynoměr, atd.

Mělo by to fungovat v rámci jednoho společného UTP kabelu, ale bude potřeba správně provést zapojení (obsazení žil - párů).

Každopádně, v celé sestavě (zdroj, SDS, plynoměr, elektroměr) nesmí být jednotlivé body (např. GND drát, atd.) propojeny na více než na jediném místě. Ideálně by se vše mělo sbíhat na svorkách SDS, a od tama vše hvězdicově ven (neplatí pro RS485 a teploměry 1-Wire, tam naopak hvězdicové zapojení je zakázáno - ale teď se bavíme o S0).

Pro každý měřič použijte připojení jedním krouceným párem. 20 metrů není tak moc aby tam byl znatelný úbytek. Tzn. svorky S0- a S0+ měřiče budou vždy na jednom společném krouceném páru, další měřič pak na dalším atd.

Pokud s tím bude i nadále problém, bude potřeba provést inverzi impulsů, viz některý z příspěvků výše.

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

19

Re: Trocha teorie, aneb čtěte nejdřív!

Asi blbej napad, a asi nemáte kam zapojit, ale kdyby bylo mozno prersit drat od elmeru tak co tak vyrobit monostabilni obvod kde si nastavite treba 10s, dkyz vam jde 1 impuls za 15s tak ikdyz prijdou 4tesne za sebou tak vam to posle jen jeden, toto muzete umistit i az na konci a proste pokud bude ruseni tak vam to da maximealne 1 impuls.
Druha moznost me napadloa ale to by jste msuel dat u elektromeru a to zesilovac pulzu , tj nesviti tak by byla éV  sviti tak by slo po dratech treba 48V,  a na druhe strane zase vydelite na patricne hodnoty a jeto, proste nejake slaboucke ruseni nebude mit sanci.

20

Re: Trocha teorie, aneb čtěte nejdřív!

Už je to dávno vyřešené. Výstup z elektroměru SO- je veden krouceně se zemí. Přestalo to.

Kdo nic nezkusí, nic nezíská.

21

Re: Trocha teorie, aneb čtěte nejdřív!

jako vždy v jednoduchosti je krása :_)

cncp napsal:

Už je to dávno vyřešené. Výstup z elektroměru SO- je veden krouceně se zemí. Přestalo to.

22

Re: Trocha teorie, aneb čtěte nejdřív!

takovy asi hloupy dotaz po nekolika letech:
Výstup z elektroměru SO- je veden krouceně se zemí.
Tou 'zemi' se mysli minus u napajeciho zdroje pro SDS a ne uzemneni, tj zlutozeleny kabel ... ?

23

Re: Trocha teorie, aneb čtěte nejdřív!

Mínus, přesně tak.

Kdo nic nezkusí, nic nezíská.