1

Téma: Odečet S0 a Opto na SDS Macro - více impulsních měřidel

Zdravím,

potřeboval bych odečítat až 7 měřidel s impulsním výstupem - 4x elektroměr - přímo na S0 a 3 jsem chtěl dát na opto vstupy - voda, plyn, vítr.

Vše chci posílat na svůj server - nenašel jsem sys proměnné pro opto vstupy - mám na mysli čítače jako je sys 493-525 pro S0

Předpokládám, že S0 jsou 493-496 a existuje něco pro Opto1-4? Nebo pro opto vstup pokračují SYS 497-500?

Nebo musím ve svém programu načítat impulsy na opto vstupech "ručně"?

2

Re: Odečet S0 a Opto na SDS Macro - více impulsních měřidel

S0 se počítá přes specifický filtr, protože impulsy jsou obvykle krátké (např. 30 msec), a jsou měřeny přímo ve firmware zařízení, kdy toto měření má absolutní prioritu (přes hardwarové přerušení procesoru).

Proto se prakticky nedají hlídat "ručně" z SDS-C programu, došlo by tak ke ztrátě informací (přehlédnutí impulsů). Samozřejmě že by to realizovat šlo, to není problém, v SDS-C napíšete téměř cokoliv, ale určitě bych v tomto případě měl velkou obavu o to že dojde ke ztrátě některých impulsů a pak výsledky nebudou odpovídat realitě.

SDS MACRO podporuje maximálně čtyři nezávislé S0 vstupy, které se každý dají namapovat na jeden z celkem osmi optických vstupů (tzn. čtyři konkrétní optické vstupy si přiřadíte k S0 čítačům a zbývající čtyři jsou jen "pomalé" zap-vyp vstupy).

SDS MICRO má tři nezávislé S0 vstupy. U obou typů výrobků jsou výstupy čítačů dostupné v sys[] proměnných, viz jejich seznam na wiki. Jak už jsem napsal, pro opto vstupy jsou k dispozici pouze informace (sys[]) o přítomnosti nebo nepřítomnosti signálu, nikoliv počítadla.

Pokud potřebujete více S0 vstupů, je pak lepší použít SDS MICRO light, a umístit je blíže měřeným objektům. Např. jedno MICRO dát k anemometru pro měření rychlosti větru, druhé MICRO k vodoměru, a např. MACRO k elektroměrům atd. Moduly pak mezi sebou umí snadno komunikovat - předávat si údaje, stačí použít k tomuto účelu napsané programy v SDS-C.

Do budoucna se chystá SDS MACRO s osmi S0 vstupy, ale to prozatím není aktuální... zatím se na tom pracuje (vývoj).

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

3 Naposledy upravil: badla (2012-04-25 08:24:53)

Re: Odečet S0 a Opto na SDS Macro - více impulsních měřidel

adamn napsal:

Do budoucna se chystá SDS MACRO s osmi S0 vstupy, ale to prozatím není aktuální... zatím se na tom pracuje (vývoj).

dalo by se do stranky SDS-Macro "Aktualni stav" pridat ke vsem osmi S0/opto vstupum krome stavu VYP/ZAP i pocitadlo impulsu (tak, jako tomu je u SDS Micro)?
A mozna i troufalost - da se rozsirit stranka S0.htm na vsech 8 vstupu? Pokud merim elektromery na vsech vstupech, tak nemam moznost rychleho nahledu na okamzity vykon vsech 8 elmeru (mohu si vybrat jen 4, coz se jevi v praxi jako Sofiina volba sad ). A resit to pres user.html, kde bych musel neustale prepocitavat na okamzity vykon, se mi zda zbytecne mrhani s touto strankou, kterou mohu pouzit na uplne jine ucely.

Predem dekuji i za ostatni, kteri pouzivaji vice, jak 4 vstupni impulsni snimace.

Chci znát boží myšlenky. Zbytek jsou jen maličkosti.

4 Naposledy upravil: badla (2012-05-02 13:35:06)

Re: Odečet S0 a Opto na SDS Macro - více impulsních měřidel

Tohle jsem nasel v napovede na eportalu:

Nastavení vstupů S0
U SDS-Macro můžete využít až 4 vstupů pro snímání S0 impulzů. Tyto data mohou být zasílána na portál a následně zobrazována v tabulkách nebo grafech. Pro správnou funkci portálu musíte nastavit jednotlivé údaje.

A na wiki jsem nasel, ze tech impulsnich akumulatoru muze byt az 32:

sys[493] až sys[525] 
         01 i R   hodnoty impulsních akumulátorů (počítadel) pro vstup S0 [1] až [32] pro tarif T0
         04 i RW  (od verze SDS-C č. 04 je možno z programu do počítadel i přímo zapisovat)

Pokud to je tedy pravda, tak predpokladam, ze do S0[1] az S0[8] se samotne impulsy z SDS Macro zapisuji, ale ve firmware SDS ani na novem eportale se s tim zatim nejak nepocita.

Nejak mi tedy neni jasne, jak muzu pouzit vsech osm optovstupu pro sledovani odberu z osmi elektromeru. Koupil jsem 3ks SDS Macro v domeni, ze budu schopen evidovat na portalu 24 elektromeru a podle toho, co tady ctu, tak to asi neni mozne yikes

Da se mi nejak laicky poradit, jak z teto slamastiky ven? Zarizeni jsou jiz fyzicky nainstalovana a zapojena.

Chci znát boží myšlenky. Zbytek jsou jen maličkosti.

5

Re: Odečet S0 a Opto na SDS Macro - více impulsních měřidel

Existuje tady jeste nejaky support? Nejak mam pocit, ze toto forum se z bezvadne fungujiciho rychleho feedbacku dostalo do stavu hnijici mrtvoly sad

Chci znát boží myšlenky. Zbytek jsou jen maličkosti.

6

Re: Odečet S0 a Opto na SDS Macro - více impulsních měřidel

Mám naprosto stejný pocit, od 10.4. hledám radu a stále neúspěšně. Asi by bylo fér od aminů vyhlásit oficielně ukončení podpory, alespoň by to bylo jasné.

7

Re: Odečet S0 a Opto na SDS Macro - více impulsních měřidel

Všichni jsou už tak tři týdny mimo - v nemocnici, v zahraničí, přejetí autem... nic pěkného. Doufám že se to brzy spraví a konkrétní lidé se dostanou zpět k internetu / na fórum.

SDS MACRO oficiálně měří čtyři S0 vstupy. Existuje beta verze firmware, která podporuje osm S0 vstupů, ale jestli je pro to i podpora na portálu nevím, k tomu se musí vyjádřit J@M.

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

8 Naposledy upravil: badla (2012-05-14 08:45:07)

Re: Odečet S0 a Opto na SDS Macro - více impulsních měřidel

adamn napsal:

Všichni jsou už tak tři týdny mimo - v nemocnici, v zahraničí, přejetí autem... nic pěkného. Doufám že se to brzy spraví a konkrétní lidé se dostanou zpět k internetu / na fórum.

SDS MACRO oficiálně měří čtyři S0 vstupy. Existuje beta verze firmware, která podporuje osm S0 vstupů, ale jestli je pro to i podpora na portálu nevím, k tomu se musí vyjádřit J@M.

Ahoj, muzes prosim te poslat odkaz na tu Beta verzi? Klidne budu prvnim, kdo to rad odzkousi smile

PS: diky za vysvetleni, jsem rad, ze jsem ziskal odpoved na mou otazku a ze to tady neusnulo proto, ze to vyrobce zabalil... dotycnym adminum preji samozrejme stastny navrat ci brzke uzdraveni bez nasledku!

PS2: to J@M - jak to vypada s podporou na portalu? Pocita se s ni? Popr. v jakem casovem horizontu? Dekuji za odpoved.

Chci znát boží myšlenky. Zbytek jsou jen maličkosti.

9

Re: Odečet S0 a Opto na SDS Macro - více impulsních měřidel

Odkaz je tady na fóru, vlákno "beta firmware".

Já už sem zpátky, ostatní zatím ne, vydržte. Dík za přání.

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

10

Re: Odečet S0 a Opto na SDS Macro - více impulsních měřidel

adamn napsal:

Odkaz je tady na fóru, vlákno "beta firmware".

aha, ja jsem to prvne spatne pochopil, ze se jedna o nejakou beta verzi, ktera neni verejne dostupna smile

PS: nahrato do jednoho ze zarizeni, vypada to, ze to nastavuje i zobrazuje vsech 8 vstupu... musim jeste otestovat, zda to i spravne pocita a pak jeste zkusim, jak si s tim poradi eportal... pak poreferuji. Zatim super pracicka, chlapi smile

Chci znát boží myšlenky. Zbytek jsou jen maličkosti.

11 Naposledy upravil: badla (2012-06-09 13:22:42)

Re: Odečet S0 a Opto na SDS Macro - více impulsních měřidel

badla napsal:

musim jeste otestovat, zda to i spravne pocita a pak jeste zkusim, jak si s tim poradi eportal...

Podporuje a bezi to po cca mesicnim zkusebnim provozu zcela bez problemu!
Dorbna chybicka je popsana v sekci BETA http://forum.merenienergie.cz//viewtopi … 1988#p1988

PS: bude tato BETA nekdy dostupna jako oficialni verze, nebo se bude jednat jen o jakysi fork pro mereni na vsech optovstupech?

Chci znát boží myšlenky. Zbytek jsou jen maličkosti.

12

Re: Odečet S0 a Opto na SDS Macro - více impulsních měřidel

Konkrétní BETA firmware pro SDS MACRO je BETA protože nejprve je potřeba mít jistotu, že to skutečně funguje jak má.

V budoucnu se BETA překlopí jako oficiální firmware, ale kdy konkrétně to bude, to teď není jasné.

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

13

Re: Odečet S0 a Opto na SDS Macro - více impulsních měřidel

Mam takovy problem a uz si nevim rady.
SDS MACRO, nejnovejsi firmware. Vse ok.
4 standardni S0 vstupy mi funguji bezvadne. Chtel jsem zapojit zbyvajici 4 vstupy.  Ty s 2KOhm odporem
Ale nefunguji.  Tedy respektive funguji ale ukazuji nesmysly......
Muzu se zeptat jak jste  je  kdokoliv zapojil. ?  Cim napajite cele zarizeni.?
Co tedy "poustite" za napeti do čtyři bezpotenciálových  jen s R 2kOhm. Mozna mam totiz problem
v napetim. Pouzivam 12 V. Pri zatizeni to klesa skoro k 11V. Se zabudovanym R 2kOhm to muze byt problem.
Kdyz to totiz zapojim tak mi SDS ukazuje aktualni vykon 300 kilowat, co je nesmysl. Nejak "nemocne" mi to
odecita impulsy....
Poradite?
diky za jakoukoliv odpoved.

14

Re: Odečet S0 a Opto na SDS Macro - více impulsních měřidel

Bezpotenciálové vstupy na SDS MACRO mají jen interní rezistor a pak už je tam LED v optočlenu.
Toto vidím spíše na problém buď rušení, nebo volné svorky...
Zkuste přehodit spínač impulsů z jedné strany (např. pokud teď spínáte + napětí na svorky optovstupu) tak, aby se spínal druhý vodič (pro tento příklad, vyndat spínač impulsů z + drátu a přerušit druhý (minus) drát).

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !