Připojovat napětí větší než 24Vac / 50Vdc k jakémukoliv výrobku vyžaduje nejen patřicné vzdělání, ale i zkušenosti a dodržení nejen předpisů, ale i zásad bezpečnosti.
Připojit vyšší napětí, přes rezistivní dělič, k SDS samozřejmě lze - pokud se to provede správně, bezpečně a pokud to provede patřičně vyškolená osoba (oprávnění atd.).
Základní chyby:
- rozsah A/D převodu na SDS (první produktové řady) má omezený počet kvantizačních kroků, proto platí, že čím větší rozsah chcete měřit, tím hrubší bude krok měření (toto lze řešit použitím SDS druhé produktové řady)
- chybou bývá nedodržení izolačních vzdáleností (přeskok napětí = poškození SDS, ohrožení zdraví)
- chybou bývá špatná (nebezpečná) konstrukce děliče (jediný rezistor, dělič bez ochrany)
Jak správně zapojit dělič:
Poté, co spočítáte správnou hodnotu předřadného sériového rezistoru (viz příklady na WiKi), bude potřeba tento rezistor složit z více rezistorů, které se zapojí zasebou. Dosáhne se toho, že na každém z nich bude menší úbytek napětí, a navíc, pokud by se jeden z nich prorazil, stále tam zůstávají ostatní v sérii.
Pokud by se použil jediný sériový rezistor, je zde velké riziko jeho poškození, které pak přivedé plné napětí na vstupní svorky SDS (např. těch 150V), a tím dojde ke zničení SDS a zejména k ohrožení zdraví obsluhy.
Dále, při takto velkých napětích, je typicky potřeba doplnit přepěťovou ochranu (transil, varistor).
Dále, z hlediska bezpečnosti obsluhy, je žádoucí před tento dělič zapojit bezpečný odpojovač (vypínač).
Další obecnou radou, ohledně připojování měřeného napětí k SDS: uvnitř SDS jsou všechny nulové body (GND) navzájem propojeny. Pokud chcete měřit např. napětí na jednotlivých řetězcech solárních panelů, nebo např. na za-sebou zapojených článcích baterie (atd.), pak je potřeba si uvědomit, že všech X analogových vstupů SDS má společný referenční bod (galvanicky spojený).
Nejedná se o X nezávislých diferenciálních měřících vstupů !
Navíc, nulová reference (GND) pro analogové vstupy je přímo propojena s nulovým vodičem (GND) napájení zařízení SDS - pozor na zemní smyčky (může to zničit zařízení, nebo významně ovlivnit měření) !
Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !