1

Téma: Analogové vstupy

Informace ve specifikaci : analogový napěťový vstup 0-65V dc*    ano/4x
Na vstupu jsem našel odporový dělič 50k/3k.
V případě, že připojuji POLOLU proudový senzor mi bude asi stačit  kombinace 3k/3k ?
Proudový senzor má nulu na 2.56V (zhruba) a tedy u záporného proudu klesá hodnota k nule a při kladném stoupá směr 5V.

Díky za info.

2

Re: Analogové vstupy

Rezistory pouzdro 0207 na pozicích R6, R7, R8 a R9 mají být 62k.

Každopádně, můžete si to změnit na hodnotu 3k, ovšem pozor zátěžovací impedance pak bude 3+3 = 6k Ohm, aby to ten sensor unesl (předpokládám nějaký ACS712 nebo podobný). Pro ACS712 je minimální zatěžovací impedance 4k7 (viz datasheet), což je hodně blízko u těchto 6k. Lepší by bylo mít tu impedanci několikrát vyšší - jinak dojde k ovlivnění výstupního OZ uvnitř měřícího chipu.

U těchto sensorů pozor, pŕedstava že "nula"  (pro  proud 0A) bude přesně 2.5V (nebo zkrátka Vcc sensoru / 2) je nesprávná. Obvykle je to zdroj velkého překvapení pro mnoho uživatelů. Ta chyba je tam obrovská.

Moderní verze těchto sensorů už proto mají extra druhý výstup (pro druhý AD převodník) kde je aktuální napětí této "nuly".
Ty původní verze mají ale jen jeden výstup, a tu nulu je pak obtížné získat (protože cestuje s teplotou a okolním magnetickým polem, jediná skutečná cesta je dostat to z toho sensoru zevnitř = koupit si takový, který s tímto už počítá).
Občas jsou pokusy dát si externí dělič 1/2 na Vcc sensoru a ten měřit, ale ani to nefunguje dobře, protože vliv má nejen kolísání Vcc sensoru, ale i teplota chipu, okolí (magnetické pole, kovové prvky) atd.

A poslední drobek, zkontrolujte si zapojení sensorového chipu na té destičce kterou chcete koupit. Jestli odpovídá požadavkům v datasheetu (RC filtr na výstupu, použití Cfilt, atd.).

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

3

Re: Analogové vstupy

Použiji tedy dva A/D vstupy a výpočtem budu moci relativně přesně měřit proud. Jde mi spíše o to, udělat rozhodovací pravidlo: proud je menší než nula, nějakých 100mA nehraje roli, proud je kladný pod 10A, proud je větší než 10A.

Čip je ACS709, jaké hodnoty rezistorů doporučujete, uvažuje-li se o citlivosti 28mV na 1A ? Předpokládám proudy plus mínus 45A. To jest cca 1,1 až 3,9 V na A/D vstupu.

Díky za rady.

4

Re: Analogové vstupy

Napájení toho ACS709 je 5V ?

Pak by stálo za to jeden AD vstup v SDS předělat tak, aby SDS představovalo ideální zatěžovací impedanci pro výstup toho sensoru. Tzn. vyměnit oba rezistory v jednom děliči, aby jejich součet byl právě ta ideální impedance, řekněme 10kOhm.


Výhodou ACS709 je už ten zmíněný výstup Vzrc, který dává právě aktuální napětí pro proud 0A.
Pozor!
maximální zátěž Voc je 3mA což chce dostatečně měkký dělič na AD vstupu (ideálně aby si AD vstup bral méně než 1mA) !

Pokud si dále nastadujete princip FAULT výstupu (vůči VOC vstupu) tak vám to ve vaší úloze může také pomoct (např. lze zapojit nFAULT vhodně tak aby šel do jednoho z optovstupů SDS).

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !